Her 4 çocuktan 1’i uzağı göremiyor!

Günümüzde bilhassa dijital teknoloji kullanımının artması ve açık havada geçirilen vaktin azalması, çocuklarda değerli sıhhat sıkıntılarına neden olabiliyor.

05.09.2023
15
Her 4 çocuktan 1’i uzağı göremiyor!

Günümüzde bilhassa dijital teknoloji kullanımının artması ve açık havada geçirilen vaktin azalması, çocuklarda kıymetli sıhhat problemlerine neden olabiliyor. Örneğin, çocuklarda en yaygın görülen ve göz sıhhatini önemli formda etkileyebilen miyopi, bir öbür deyişle uzağı net görememe meselesine yol açması gibi! Üstelik son yıllarda çocuklarda miyopi görülme oranında önemli artış olduğu belirtiliyor. Yapılan çalışmalar, miyopinin her dört çocuktan birini tesiri altına aldığını gösterse de Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran 2050 yılında nüfusun yaklaşık yarısının miyop olması bekleniyor. Acıbadem Ataşehir Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhsin Eraslan, miyopinin çocukların okul muvaffakiyetini ve toplumsal hayatını olumsuz tarafta etkileyebileceğine işaret ederek, “Öyle ki tahtayı göremeyen çocuğun vakitle derslere olan ilgisi azalıyor ve notları düşmeye başlıyor. Halbuki erken teşhis ve uygun tedaviyle uzağı görme sıkıntısının ilerlemesi denetim altında tutulabiliyor, hatta önlenebiliyor. Münasebetiyle çocukların her 6 ayda yahut yılda bir, okul çağında ise bilhassa okullar açılmadan evvel göz muayeneleri olmaları ve sağlıklı ömür üslubu alışkanlıkları kazanmaları tarafında ebeveynleri tarafından teşvik edilmeleri gerekiyor” diyor. Prof. Dr. Muhsin Eraslan, miyopi riskini azaltmak için çocukların daha fazla açık hava aktivitelerine katılmaları ve ebeveynleri tarafından ekrana bakma müddetlerinin denetim edilmesi gerektiğine de dikkat çekiyor.   

 

Miyopi için 6 değerli kural!

Tedavi ve takipte değerli olan, miyopinin ilerlemesini denetim altında tutmak. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhsin Eraslan, miyopi meselesinde ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken kuralları şöyle sıralıyor: 

 • Gün içerisinde, akıllı telefon ve tablet kullanımı üzere yakın aktivitelerini olabildiğince kısıtlayın. 
 • Yakın aktivite sürecinde 20 dakikada bir 20 saniye mola vermesini ve 20 metre kadar uzağa bakarak gözünü dinlendirmesini sağlayın.
 • Günde en az bir saat açık havada ve gün ışığında, tercihen kalabalık spor aktiviteleriyle vakit geçirmesi için teşvik edin.
 • Evde, özelikle çalışma odasının uygun aydınlatılmış olmasına dikkat edin. 
 • Üç yaşındaysa akıllı telefon ve tablet kullanmasına müsaade vermeyin. Dört-altı yaş grubundaysa akıllı telefon ve tablet kullanımının 45 dakikayı aşmamasına itina gösterin. Daha uzun kullanım kelam mevzusuysa iki-üç başka vakit diliminde olacak halde düzenleyin.
 • En değerlisi, 6 ayda bir yahut yıllık olarak göz muayenesini alışkanlık haline getirin. 

Dijital alışkanlıklar miyopi riskini artırıyor! 

Miyopi, gözün optik sisteminin bozulması sonucunda uzak objelerin bulanık, yakın objelerin ise daha net göründüğü bir göz sorununu tabir ediyor. Gözün en ön katmanı olan kornea yoluyla göze giren ışık ışınları, gözbebeği aracılığıyla göz merceğine ulaşıyor. Kornea ve göz merceği ışık ışınlarını kırıyor, böylelikle ışık tam olarak retinanın üzerine düşüyor. Olağanda, göz ışığı retina üzerinde odaklandığında, net bir manzara oluşuyor. Uzağı net görememe durumu, yani miyopide ise göze giren ışık ışınları retinanın üzerine değil, bir ölçü önüne düşüyor ve bunun sonucunda bulanık görmeye neden oluyor. Çocuklarda miyopinin ana nedeni ekseriyetle genetik yatkınlık oluyor. Münasebetiyle ailesinde miyopi hikayesi olan çocuklar daha yüksek risk altındalar. Prof. Dr. Muhsin Eraslan, lakin çağdaş hayat biçiminin da miyopiyi tetikleyebildiğini vurgulayarak, “Uzun müddetli bilgisayar, tablet ile cep telefonu kullanımı ve açık hava aktivitelerinden mahrum bir ömür şekli da miyopi riskini artırabilir” diyor. 

Erken periyotta tedavi ilerlemeyi durduruyor!

Miyopi nedeniyle uzağı bulanık görme sorunu ekseriyetle gözlük yahut lens kullanımıyla düzeltiliyor ve çocuğun net görmesi sağlanıyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhsin Eraslan, net görmeyi mümkün kılan ve miyopinin ilerlemesini durduran tedavi seçeneklerini şöyle sıralıyor:  

 • Gözlük ve kontakt lensler: Her iki metot, çocukların görüş yeteneğini düzeltmek için yaygın olarak kullanılıyor. Gözlük uygulamasında, merkezde tam numaraya sahip olan ve etrafa yanlışsız numaranın azaldığı yeni gözlük camlarıyla miyopinin ilerlemesi durdurulabiliyor.
 • Damla tedavisi: Atropin türevi damlaların çok düşük konsantrasyonlarda kullanımıyla miyopide ilerleme durdurulabiliyor. Lakin bu damlaların kullanılmasına karar verildiğinde çocuğun sistemik hastalık ve yatkınlıklarının kesinlikle araştırılması gerekiyor. Çünkü, kalp hastalıkları ve astım varlığında yan ekiler oluşturabildiği biliniyor. 
 • Ortokeratoloji: Gece boyunca takılan özel lensler miyopinin süreksiz olarak düzelmesini sağlıyor.
 • Lazer Cerrahi: Belirli bir yaşa geldiklerinde lazer cerrahisi kimi çocuklar için seçenek olabiliyor, fakat ekseriyetle yetişkinlik devrine erteleniyor.

 

Miyopinin 5 kıymetli sinyali! 

 • Uzakta bulunan yazıları okumakta zorlanmak
 • Okumak için yazıya yaklaşma muhtaçlığı duymak
 • Televizyon izlerken yahut uzaktaki objeleri görmeye çalışırken daima gözleri kısmak
 • Gözleri sık sık kırpma gereksinimi duymak
 • Baş ağrıları yahut göz yorgunluğu sorunu yaşamak

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.