İnsanın genetik koduna nazaran ilaç reçete edilebilir

Üsküdar Üniversitesi konut sahipliğinde başlayan. 6. BaCI (Basic Clinical and Multimodal Imaging) Konferansında konuşan nörogörüntüleme teknolojilerinin öncüsü, California Üniversitesi Radyoloji ve Psikiyatri Profesörü Monte Buchsbaum, “Gelecekte, şahsileştirilmiş tıp, genetik kodu okuma ve bunu tedaviyle eşleştirme sıhhat bölümünde gelişen en değerli alanlar olacak. Uzayan insan ömrü, bize başarılı yaşlılık yılları veriyor.

05.09.2023
12
İnsanın genetik koduna nazaran ilaç reçete edilebilir

Üsküdar Üniversitesi mesken sahipliğinde başlayan. 6. BaCI (Basic Clinical and Multimodal Imaging) Konferansında konuşan nörogörüntüleme teknolojilerinin öncüsü, California Üniversitesi Radyoloji ve Psikiyatri Profesörü Monte Buchsbaum, “Gelecekte, şahsileştirilmiş tıp, genetik kodu okuma ve bunu tedaviyle eşleştirme sıhhat kesiminde gelişen en kıymetli alanlar olacak. Uzayan insan ömrü, bize başarılı yaşlılık yılları veriyor. Her insanın genetik kodunu okuyup ve her genetik iletinin fizyolojisine bakıp, uygun ilaçları reçete edebiliriz. Psikiyatristlerin yalnızca iddiası bir ilaç vermesini istemiyoruz. Biz spesifik olarak hedeflenmiş bir ilaç yazmak istiyoruz. Bu yüzden EEG üzere bilimsel ölçme teknikleri kullanılmalıdır.” dedi. 

Biyotıbbın geliştirilmesiyle birlikte eski tedavilerin çok da âlâ olmadığının fark edildiğini belirten Prof. Monte Buchsbaum, 6. BaCI Konferansı açılış konuşmasında, şahsileştirilmiş tıbbın kıymetini vurguladı. Buchsbaum, “Şu anki teknoloji ve yeni ilaçlarla şizofreniyi tedavi edebiliyoruz fakat hala istediğimiz düzeyde değil. Şahsileştirilmiş tıp, mental sıhhat için altın standarttır. Gelecekte, şahsileştirilmiş tıp, genetik kodu okuma ve bunu tedaviyle eşleştirme sıhhat kesiminde gelişen en değerli alanlar olacak. Uzayan insan ömrü, bize başarılı yaşlılık yılları veriyor. Her insanın genetik kodunu okuyup ve her genetik bildirinin fizyolojisine bakıp, uygun ilaçları reçete edebiliriz. Biz, psikiyatristlerin yalnızca varsayımı bir ilaç vermesini istemiyoruz, spesifik olarak hedeflenmiş bir ilaç yazmak istiyoruz.  Bu yüzden EEG üzere bilimsel ölçme teknikleri kullanılmalıdır.” diye konuştu.

Nörogörüntüleme öncüsüne Fahri Doktora 

Üsküdar Üniversitesi Senatosu, 10 Ağustos’ta, global ölçekte sinirbilim çalışmalarına yaptığı kıymetli katkılardan ve psikiyatrik bozuklukların tedavisine olan tutkulu bağlılığından ötürü Prof. Buchsbaum’a Fahri Doktora unvanı verilmesini kararlaştırdı. Üsküdar Üniversitesi NP Sıhhat Yerleşkesinde başlayan 6. Temel Klinik ve Çok Modelli Görüntüleme (Basic Clinical and Multimodal Imaging, BaCI) Konferansı açılış konuşması sırasında, memleketler arası üne sahip görüntüleme nörobilimcisi Prof. Monte Buchsbaum’a fahri doktora takdimi de yapıldı. Buchsbaum’a cübbesini Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan giydirdi.

“Psikiyatride yanılgıya yer yok”

Nörogörüntüleme teknolojilerinin öncüsü kabul edilen California Üniversitesi Radyoloji ve Psikiyatri Profesörü Monte Buchsbaum, konferansın açılış konuşmasında, bilimsel ölçme tekniği olarak EEG kullanımının değerine değindi. Buchsbaum, “İnsanlar birbirinden farklıdır. Biri depresif, oburu şizofren iki hastanın beyni başkalarından farklıdır. Bu, hangi hastaya hangi ilacın verileceğini belirlemek için çok kıymetlidir. Psikiyatride rastgele bir halde kusura yer yoktur. Bu yüzden EEG üzere bilimsel ölçme teknikleri kullanılmalıdır. Şizofreni ve depresyondaki bir hastanın farklılıklarını anlamak bizim için çok kıymetli. İnanıyorum ki ilaçlardan ilham alan bu EEG metodu beyindeki bu noktaları bularak uygun farmakolojik terapiyle eşleştirmemizi sağlayacaktır.” diye konuştu.

Buchsbaum, “Gelecekte, ferdi tedavi planlarını oluştururken Birinci evvel EEG’den veri alacağız ve EEG sayesinde sağlıklı bireylerden nasıl farklılık olduğunu, nerede değiştiğini göreceğiz. Bu bize beyinde bir nokta söyleyecek. Büyük ihtimalle ön lobda yahut öbür beklenen noktalarda. Sonra kütüphanemize, fotoğraflarımıza bakacağız. EEG’nin bizim kütüphanemizdeki fotoğraflardan ve verilerden nasıl öbür ilaçlardan değişik bir sonuç verdiğine bakacağız. Bu aslında yapıldı. Sonra EEG’deki sonuçlara bakarak spesifik olarak hangi ilacın hangi noktayı etkilediğine karar verebileceğiz. Bu, bizim hakikat ilacı seçmemizi sağlayacak. Spesifik beyin fotoğrafımız var, EEG datamız var ve doğal olarak hangi spesifik ilacı vereceğimizi biliyoruz.” dedi.

EEG’de ilaçların psikiyatrik ve öteki nörolojik hastalıklara düzgün geldiğine dair çok açık deliller bulunduğunu söz eden Prof. Dr. Buchsbaum, “EEG tekniğini tam potansiyeliyle kullanmak bu yüzden çok kıymetli. Bu sabah farklı ülkelerden araştırmacılar ‘EEG nasıl farklı bir tedavi usulü olarak kullanılabilir’ bunu tartıştılar. Bilhassa de EEG’nin ilaç seçilmesinde nasıl tesirli olduğunu gördük burada. Farklı ülkelerden bilim insanların buluşması bilimin kalitesini artıran bir şey.” dedi.

“Artık bilgi havuzumuz var”

Üsküdar Üniversitesinin küresel bilgi paylaşımı konusunda başkan üniversitelerden olduğuna işaret eden Buchsbaum, “Global bağlantı sayesinde bilim süratle ilerliyor. Küresel paylaşımcılık bilim için düzgün bir şey. Evvelden bu çalışmaları tüm dünya genelinde karşılaştırmak çok zordu. Lakin artık bir bilgi havuzu oluşturabiliyoruz ve buna tüm dünyanın ulaşmasını sağlayabiliyoruz. Küresel konferanslar sayesinde araştırma tekniklerimizi paylaşabiliyoruz. Üsküdar Üniversitesi’nin bu alandaki eforu heyecan verici” biçiminde konuşu.

61 yıldır nörobilim alanında çalışıyor

Prof. Monte Buchsbaum hakkında:

İlk bilimsel yayınını 1962’de yayınlayan Monte S. Buchsbaum, 61 yıldır nörobilim alanında çalışıyor. Çoğunluğu pozitron emisyon tomografisi üzerine olmak üzere bilimsel mecmualarda 500’den fazla araştırma raporu yayınladı. Prof. Monte Buchsbaum, en çok alıntı yapılan bilim adamlarından biri olarak Bilimsel Bilgi Enstitüsü data tabanına dahil edilmiş ve şizofreni ve depresyon hastalarında beyin metabolizmasının niceliksel istatistiksel tahlilini içeren birinci çalışmayı yayınlamıştır.

İncelenen bilimsel mecmualarda 517 makale yayınlayan Dr. Buchsbaum, yirmi yıl boyunca Psychiatry Research isimli bilimsel mecmuanın kurucu editörlüğünü yapmış, inceleme ve karar sürecinde 10binden fazla taslağa rehberlik etmiş ve 57 ülkeden bilimsel makaleleri kabul etmiştir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.