Narlıdere Belediyesi Ruhsal Müşavere Ünitesi’nden çocuğu okula başlayacak ailelere tavsiyeler

Narlıdere Belediyesi Pakize Ateş Bayan İstişare Merkezi bünyesinde hizmet veren Ruhsal Müracaat Ünitesi Sorumlusu Psikolog Ayça Gül Danış, okula yeni başlayacak çocuklar ve aileleri için tavsiye niteliğinde bir rehber hazırladı

05.09.2023
7
Narlıdere Belediyesi Ruhsal Müşavere Ünitesi’nden çocuğu okula başlayacak ailelere tavsiyeler

Narlıdere Belediyesi Pakize Ateş Bayan İstişare Merkezi bünyesinde hizmet veren Ruhsal Müracaat Ünitesi Sorumlusu Psikolog Ayça Gül Danış, okula yeni başlayacak çocuklar ve aileleri için tavsiye niteliğinde bir rehber hazırladı. Danış, “Genellikle çocuklar ahenk sürecini ortalama 3 haftada tamamlarlar. Çocuğunuzun daha uzun mühlet ahenk sağlayamayacağını düşünüyorsanız çocuğunuzu karşılaştırmadan, korkutmadan, paniğe kapılmadan bir uzmana başvurmanız yararlı olacaktır” diye konuştu.

Türkiye genelinde 11 Eylül’de başlayacak yeni eğitim öğretim yılı öncesinde, okul öncesi, ilkokul 1 ve lise 9’uncu sınıflar için ahenk programı başladı. Narlıdere Belediyesi’nin Pakize Ateş Bayan İstişare Merkezi bünyesinde hizmet veren Ruhsal Müracaat Ünitesi de okula başlayacak çocuklar ve aileleri için tavsiye niteliğinde bir rehber hazırladı.

Pakize Ateş Bayan Müracaat Merkezi Ruhsal Müşavere Ünitesi Sorumlusu Psikolog Ayça Gül Danış, okula başlama sürecinde ailelerin de en az çocuklar kadar heyecanlı olmasının olağan bir durum olduğunu söz ederek, “Çocuğun ve ailesinin bir ölçü korku duyması pek olağan bir durumdur. Fakat bu devir hakkında kâfi bilgiye sahip olmak, çocuğun mümkün dehşetlerini anlamak ve en kıymetlisi ebeveynlerin kendi hislerinin farkında olması ve bunların çocuğa nasıl yansıyabileceğini görmesi değerlidir. Unutulmamalıdır ki her çocuğun okula ahengi farklıdır. Çoklukla çocuklar ahenk sürecini ortalama 3 haftada tamamlarlar. Çocuğunuzun daha uzun müddet ahenk sağlayamayacağını düşünüyorsanız çocuğunuzu karşılaştırmadan, korkutmadan, paniğe kapılmadan bir uzmana başvurmanız yararlı olacaktır” dedi.

ÇOCUKLAR OKULA BAŞLARKEN EBEVEYNLER NELERE DİKKAT ETMELİ?

1.      Eve en yakın okul tercih edilmeli.

2.      Çocuğu okula kayıt yaptırmadan evvel okulu ve öğretmeni tanıyın ve bilgi edinin.

3.      Çocuğunuzu toplumsallaşmaya açık olmaya yönlendirin. Sizden bağımsız olarak okul hayatına ahenk sağlaması için onu teşvik edin.

4.      Çocuğunuza okulda cümbüşün yanı sıra birtakım sorumlulukların da olduğunu açıklayın. Çocuğunuz okulun kurallara uyması gereken bir yer olduğunu bilmelidir.

5.      Çocuğunuzun okul hayatıyla ilgili dert içeren sözlerden kaçının. Sakin ve rahat görünmeye çalışın. Telaşınızı gidermek için gerekirse okulla irtibata geçin.

6.      Çocuğunuza sorumluluk verin. Örneğin, okul çantasını kendisine hazırlatın.

7.      Çocuğunuzla okul anılarınız ve arkadaşlıklarınız hakkında konuşun. Bu çocuğunuzun okula ısınmasını kolaylaştırır.

8.      Çocuğunuzun ahenk sürecinde yaşayacağı olağan zorlukları sorun olarak algılamayın. Çocuğun zorlukları kendi başına aşmasına müsaade verin.

9.      Çocuğunuz okula başlarken mesken hayatınızda bir rutin oluşturun. Çocuğunuzun yemek sistemine ve uyku saatlerine bilhassa dikkat edin.

10.  İlkokul çağındaki çocukların telefon, bilgisayar yahut televizyon karşısında geçirdikleri mühlet günde 45 dakika ile 1 saat ortasında olmalıdır. Buna da dikkat edin.

11.  Eğer çocuk okula gitmek istemiyorsa, altında yatan nedeni araştırın. Bunlar; arkadaşlarıyla sorun yaşaması, kıyafetiyle alay edilmesi, öğretmeninin davranışı, yemekleri sevmeme üzere nedenler olabilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.