Okullarla birlikte hastalık zili de mi çaldı?

Ebeveynlerin hem iç hem de dış sesi yeni eğitim ve öğretim devri ile tıpkı cümleyi tekrarlıyor: “Eyvah okullar açılacak çocuğum çok hastalanacak mı?” “Elbette birinci 2-3 sene aile ortamında steril ve çok korunaklı büyüyen çocuklarımızın, okulda yaşıtları ile bir ortaya gelince hastalanmaları çok doğal.

06.09.2023
8
Okullarla birlikte hastalık zili de mi çaldı?

Ebeveynlerin hem iç hem de dış sesi yeni eğitim ve öğretim devri ile tıpkı cümleyi tekrarlıyor: “Eyvah okullar açılacak çocuğum çok hastalanacak mı?” “Elbette birinci 2-3 sene aile ortamında steril ve çok korunaklı büyüyen çocuklarımızın, okulda yaşıtları ile bir ortaya gelince hastalanmaları çok doğal. Ancak okulda geçen her sene bağışıklık sistemlerinin gelişeceğini ve daha az hastalanacaklarını unutmayalım.” diyen Liv Hospital Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dicle Çelik okul periyodu için tekliflerde bulundu.

Bağışıklık sistemimiz ne kadar güçlü olursa infeksiyon hastalıklarına karşı da o kadar güçlü oluruz. Bunun için kimi olmazsa olmazlarımız var:

 

 • Annenin sağlıklı bir gebelik geçirmesi ve sağlıklı beslenmesi,
 • Normal vajinal yolla doğum,
 • İlk 6 ay yalnızca anne sütü ve mümkünse 2 yaşına kadar emzirilmenin devam ettirilmesi. Anne sütü eksikliğinde yahut yoksunluğunda prebiyotikden varlıklı devam sütlerinin içirilmesi,
 • “İlk 1000 Gün” kavramı çok kıymetli. Yani bebeğin anne rahmine düştüğü andan 2 yaş sonuna kadar geçen müddette katkısız, doğal beslenmesi,
 • Aşıların yaşa uygun olarak eksiksiz yapılması,
 • Özellikle mesken imali kefir, yoğurt, turşu, tarhana, şalgam suyu, boza tüketmek yahut probiyotik kullanımı barsaklarımızdaki dost bakterileri arttırarak bağışıklık sistemimizi güçlendirir,
 • Mümkünse birinci 2 sene antibiyotiksiz bir hayat,
 • İlk 2 sene nizamlı D vitamini, sonrasında da gereksinime nazaran D vitamini desteği,
 • Çocukların açık, pak havada oynamaları,
 • Katkı, kollayıcı husus içermeyen besinlerle beslenme,
 • Çocuklarımızın faal spor yapmaları,
 • Düzenli uyku bilhassa gece yarısından sonra derin uykuda büyüme hormonunun salgılandığı unutulmamalı,
 • Hijyen kurallarına uyma, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmada ferdî paklık çok kıymetli bir yer fiyat.  Çocuklarda hijyen denince akla birinci olarak el yıkama, diş fırçalama, yıkanmak ve tuvalet hijyeni gelir.

 

Üst teneffüs yolu hastalıklarını çok sık görüyoruz
Özellikle okulların açılması ile birlikte çocuklarda üst teneffüs yolu hastalıklarını çok sık görüyoruz. Bu nedenle sınıfların sık havalandırılması, bilhassa kreş ve anaokullarındaki oyuncakların paklığı, hasta çocukların okula gönderilmemesi ve kışın mümkün olduğunca kapalı ortamlarda hava kurallarına karşın tekrar de çok vakit geçirilmemesi hastalık zincirini kırmak açısından değerlidir.

 

Vitamin desteği yapmalı mı?

Okula her başlayan çocukta kesinlikle vitamin ya da bağışıklık ilacı kullanılmasını tavsiye etmiyorum.  Her çocuk kesinlikle kendi bazında değerlendirilmeli ve bu hususta ki kararı bir çocuk tabibi vermeli. Lakin sistemli D vitamini kullanılmasını, haftada 1-2 gün balık tüketilmesini, balık tüketmeyen çocuklarda omega-3 desteğini, çinko eksikliği olan çocuklarda ise çinko desteğinin verilmesini tavsiye ederim.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.