Cumhuriyetin 100. Yılında ”Sinemamızın Yüzü” Özel Mükafatı Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a takdim ediliyor

Şenlikte bu yıl, Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel ‘’Sinemamızın Yüzü’’ mükafatı, sinemamızın iki efsane ismi; Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a takdim edilecek.

11.09.2023
19
Cumhuriyetin 100. Yılında ”Sinemamızın Yüzü” Özel Mükafatı Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a takdim ediliyor

Festivalde bu yıl, Cumhuriyetimizin 100. Yılına özel ‘’Sinemamızın Yüzü’’ mükafatı, sinemamızın iki efsane ismi; Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a takdim edilecek.

30. Milletlerarası Adana Altın Koza Sinema Şenliği, Cumhuriyetimizin 100. Yılında ‘’Sinemamızın Yüzü’’ ödülüyle çok özel bir ödül vermeye hazırlanıyor.

Altın Koza’nın büyük ödül gecesinde ‘’Sinemanın Yüzü’’ Özel Mükafatı; 100 yıllık Cumhuriyet tarihimizde, ulusal ve memleketler arası birçok mükafatın sahibi; Türk Sineması’nın 60 yılında var olan sinemanın Sultan’ı Türkan Şoray’a ve 55 yıllık sinema mesleğiyle unutulmazlar ortasına giren Kadir İnanır’a; takdim edilecek. 

Adana Büyükşehir Başkanı Zeydan Karalar başkanlığında düzenlenen Adana Altın Koza Sinema Festivali Yürütme Heyeti Başkanı Menderes Samancılar, Şenlik İdare Şurası üyeleri, Nebil Özgentürk, İsmail Timuçin, Gökhan Mutlay, Hüseyin Orhan ve Mahmut Göğebakan; Türk Sineması’na katkılarından ötürü iki usta isme, Cumhuriyet’in 100. Yılına özel ödül verme kararı aldı

Sadece sinemada değil, kalplerde de yer alan, Türk halkının sevgisini kazanan sanatkarlara mükafatları, 23 Eylül’de gerçekleştirilecek şenliğin kapanış gecesi, ‘’Büyük Ödül Töreni’nde takdim edilecek. 

Cumhuriyetimizin 100. yılında çok özel bir mükafatla Cumhuriyetimize ve Türk Sineması’na hürmet duruşunda bulunacak şenlikte; 220 sinemada başrol oynayarak Guinness Rekorlar Kitabı’na ismini yazdıran Türkan Şoray, 1973 yılında rol aldığı Mahpus sinemasıyla, 5. Adana Altın Koza Sinema Festivali’nde “En Düzgün Bayan Oyuncu” mükafatını almıştı

Türk Sineması’nın unutulmaz aktörlerinden Kadir İnanır ilk kere, 1973 yılında Utanç sinemasıyla 5. Adana Altın Koza Sinema Festivali’nde  “En Yeterli Erkek Oyuncu” ödülünü almış, 2011 yılında 18. Memleketler arası Adana Sinema Festivali’nde Hayat Uzunluğu Onur Ödülü’nün sahibi olmuştu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.