Şevket Dağ Standı Humanis Tertibiyle İstanbul’da

“Zaman ve Yerin Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” standı, Humanis tertibi ile Bozlu Arka Project mesken sahipliğinde Mongeri Binası’nda İstanbullu sanatseverlerle buluşacak

11.09.2023
10
Şevket Dağ Standı Humanis Tertibiyle İstanbul’da

“Zaman ve Yerin Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” standı, Humanis tertibi ile Bozlu Arka Project konut sahipliğinde Mongeri Binası’nda İstanbullu sanatseverlerle buluşacak.

Osmanlı ve Erken Cumhuriyet devri sanat tarihimizin önde gelen isimlerinden olan Şevket Dağ’ın (1875-1944) yapıtları, “Zaman ve Yerin Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” isimli stantta birinci sefer toplu olarak sergileniyor. Humanis tertibi ile Bozlu Arka Project konut sahipliğinde gerçekleşecek bu kapsamlı stant, İstanbul’da sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 21 Eylül 2023 tarihinde açılışı yapılacak olan stant, 25 Kasım 2023 tarihine kadar Bozlu Arka Project Mongeri Binası’nda ziyaretçilere açık olacak.

1875 yılında doğan Şevket Dağ, Sanayi-i Nefise Mektebi’nin birinci Türk öğrencilerinden biri olarak Osman Hamdi Beyefendi, Alexandre Vallaury ve Salvatore Valeri üzere isimlerden ders alır. 1897 yılında okuldan birincilikle mezun olur. Birinci şahsî standını İstanbul Kuyucu Murat Paşa Türbesi’nin yakınlarında yer alan bir muhallebici dükkanında açan Şevket Dağ, daha sonra çeşitli karma stantlara katılır. Atina, Münih, Sofya, Brüksel, Paris, New York üzere kentlerde düzenlenen stantlara katılarak, memleketler arası sanat etraflarında de tanınır. Bu stantlarda çeşitli mükafatlar ve madalyalar kazanır. 1909 yılında Galatasaray Lisesi’nde fotoğraf öğretmenliği yapmaya başlayan sanatçı, birebir yıl kurulan Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’nin kurucuları ortasında yer alır. 1914 Jenerasyonu Sanatkarları ile çeşitli stantlarda yer alır. Bilhassa iç yerleri mevzu edinen çalışmaları ile tanınan Dağ, cami, han, çarşı üzere yerleri gerçekçi bir yaklaşımla ortaya koyar. Ömrünün son yıllarında siyaset ile ilgilenerek Konya ve Siirt milletvekilliği vazifesinde bulunur, 1944 yılında hayata veda eder.

Resimlerindeki ayrıntılı ve eşsiz iç yer tasvirleriyle sanat tarihimizde değerli bir yere sahip olan Şevket Dağ’ın yapıtları, sanatkarın ömrünün akabinde farklı karma stantlarda yer alsa da bugüne kadar, sanatkarın çok sayıda yapıtının bir ortada görülebileceği kapsamlı bir stant düzenlenmedi. İstanbul’un tarihi yerlerine odaklanan çok sayıda yapıta imza atan Şevket Dağ, bu stant vesilesiyle, çok bedel verdiği İstanbul ile tekrar kucaklaşmış olacak. “Zaman ve Yerin Büyüsünde Bir Ressam: Şevket Dağ” sergisi, sanatkarın toplam 65 yapıtını, kendisine ilişkin çeşitli nesneler, arşiv evrakları ve fotoğraflar eşliğinde bir ortaya getiriyor. 

Humanis hakkında:

2010 yılında Saya Küme bünyesinde Pharmactive olarak hizmet vermeye başlayan şirket, 2023 yılından itibaren Humanis ismiyle çalışmalarına devam etmektedir. Her adımında insan odaklı yaklaşımla hareket eden ve ‘Herkes için sürdürülebilir sağlık’ anlayışı ile üreten Humanis, 200 milyon dolarlık bir yatırımla Çerkezköy’de kurduğu üretim tesisi ve AR-GE merkezi ile hem bölüme hem de Türkiye’ye kıymetli katkılar yapan bir sıhhat şirketidir.

Dünyanın en büyük küresel ilaç firmaları ile üretim iştiraki yaparak milletlerarası pazarda da yetkinliğini kanıtlayan Humanis, inovatif, muteber ve etik pahalar çerçevesinde tüm dünyada beşere ve insan hayatına bedel yaratmayı hedeflemektedir. Pediyatri, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, kulak-boğaz-burun, dahiliye, enfeksiyon, gastroenteroloji, dermatoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon, ortopedi ve acil üzere birçok farklı tedavi alanda tesirli bir portföye sahip olan Humanis, insan odaklı yenilikçi sıhhat felsefesini sürdürmek ismine Tüketici Sıhhati alanında da eserler sunmaktadır. Humanis, farklı tedavi alanlarında sunduğu tahlilleri ile sağlıklı bir geleceğe sahip çıkmak için çalışıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.