“İzmir’in Renkleri ve Sesleri” Bu Stantta

İzmir Büyükşehir Belediyesi mesken sahipliğinde düzenlenen “İzmir’in Renkleri ve Sesleri” standı kapılarını açtı

12.09.2023
11
“İzmir’in Renkleri ve Sesleri” Bu Stantta

İzmir Büyükşehir Belediyesi mesken sahipliğinde düzenlenen “İzmir’in Renkleri ve Sesleri” standı kapılarını açtı. Türkiye ve Yunanistan’dan yüze yakın sanatkarın yapıtlarının yer aldığı stant Konak Metro Sanat Galerisi’nde 14 Eylül’e kadar açık kalacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Milletlerarası Sanat Şenliği kapsamında düzenlenen “İzmir’in Renkleri ve Sesleri” isimli standa mesken sahipliği yapıyor. Konak Metro İstasyonu Sanat Galerisi’nde düzenlenen standın açılışına İzmir Kent Kurulu Lideri Nilay Kökkılınç, Yunanistan Konsolosluk Temsilcisi Georgias Ntoulias, Milletlerarası Sanat Birliği (International Arka Union) Dernek Lideri Maria Loumpourdi, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sanatkarlar, müellifler, atletler ve çok sayıda sanatsever katıldı. 14 Eylül 2023 tarihine kadar sanatseverleri ağırlayacak stantta fotoğraf, heykel, seramik, fotoğraf ve çok sayıda roman sergilenecek.
 
“Sanat dostluğa ve kardeşliğe hizmet ediyor”
Serginin açılış konuşmasını yapan İzmir Kent Kurulu Lideri Nilay Kökkılınç, “İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, milletlerarası bağlantılara, kültüre sanata çok bedel veriyor. Sanatın üniversal gücüne, birleştirici gücüne inanıyoruz. Sanatın dostluğa, barışa ve kardeşliğe hizmet ettiğini çok düzgün biliyoruz. Yunanistan ve Türkiye dostluğuna çok büyük bir ehemmiyet veriyoruz. Tüm sanatkarları bir ortaya getiren bu oluşuma teşekkürlerimi sunuyorum” tabirlerini kullandı.

“Bu renkler kardeşliği resmediyor”
Uluslararası Sanat Birliği (International Arka Union) Dernek Lideri Maria Loumpourdi, “Bugün sizin sayenizde bizim kurmaya çalıştığımız sevgi ve kardeşlik köprüsüne bir taş koymaktasınız. Tüm sanatçı arkadaşlarımın önünde kalben eğiliyorum. Sanat Birliği olarak şimdiye kadar 14 büyük tertibi gerçekleştirdik. Bu stanttaki renkler bizim kardeşliğimizi resmediyor. Burada bir aile olmayı başardık. Onları birleştiren sanat ve sevgidir” dedi.

Türkiye’den 68, Yunanistan’dan 31 sanatkarın 120 eseri
Serginin Küratörü Oray Erdağ, “Sergimizde Türkiye’den 68, Yunanistan’dan 31 konuk sanatkarımızın toplam 120 yapıtı sergileniyor. Yunanistan’dan Mata Papaioannou, Türkiye’den Ayşegül Akay, Nurcan Elver ve Hüseyin Sedat Özkök muharrirlerimiz kitaplarıyla standımızda yer alıyor. Bu aktifliklerin tek bir gayesi var o da dünyada dostluğu barışı ve kardeşliği yaymak ve insanların barışa hizmet etmesini sağlamaktır” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.