Sağlıklı Bir Olağan Doğum İçin Dikkat Edilmesi Gereken 4 Kıymetli Durum

Doğumun bir mucize olduğu ve bu tecrübenin anne adayları için eşi gibisi olmayan duygusal ve fizikî bir seyahat olduğu herkes tarafından kabul ediliyor

13.09.2023
11
Sağlıklı Bir Olağan Doğum İçin Dikkat Edilmesi Gereken 4 Kıymetli Durum

Doğumun bir mucize olduğu ve bu tecrübenin anne adayları için eşi gibisi olmayan duygusal ve fizikî bir seyahat olduğu herkes tarafından kabul ediliyor. Doğum yapma tecrübesinin bayanın hem ruhsal hem de fizikî sıhhati üzerinde uzun vadeli tesirleri oluyor. Kişiselleştirilmiş duygusal takviyenin bayanları güçlendirdiği ve olumlu bir doğum deneyimi mümkünlüğünü artırdığı belirtiliyor. Olumlu doğum tecrübesinde ailenin, ortamın ve sıhhat çalışanlarının yaklaşımı büyük ehemmiyet taşıyor. Memorial Sıhhat Kümesi Medstar Topçular Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Nilüfer Yüksel, olağan doğum sürecinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi. 

 

Doğum süreci tüm bayanlar için mucizevi bir durumdur lakin olağan doğum anne adaylarında çok daha fazla his durumlarının gelişmesine neden olabilir. Olağan doğum esnasında bayan güya bu dünyada değil de öbür bir gezegendeymiş üzere hisseder ve dünyadan koparak içe dönüş yaşar. Günlük hayatta yapmaya cüret edemediği çığlık atmak, garip sesler çıkarmak ve değişik konumlara girmek üzere hareketleri doğum esnasında yapabilir. Bunun nedeni beynin daha çok düşünen kısmı neokorteks faaliyetlerinde azalma olmasıdır. 

 

Sağlıklı bir olağan doğum süreci için bunlara dikkat edin;

Uzmanlar doğum sürecinde beyinde düşünme, görme, işitme, konuşma üzere üst seviye zihinsel fonksiyonları yöneten neokorteksi uyarmaktan mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğinin altını çizmektedir. 

Başlıca neokorteksi uyaran 4 faktör aşağıdaki üzeredir;

 

1-  Sessiz ve sakin bir ortam seçilmeli: Doğum odasında bayan bir içe dönüş yaşarken konuşarak bayanın içe dönüşüne mahzur olmamak gerekir. Doğum odasındaki yardımcı kişi olabildiğince sessiz olmalı ve net yanıtlar istenen sorular sormamalıdır.

 

2-Loş ışık tercih edilmeli:  Uyku gereksinimi olduğunda, beyin faaliyetleri azalarak uykuya geçiş sağlanır. Bu nedenle etrafta ışık üzere kişiyi uyaran bir şey olmaması kıymetlidir. Doğum esnasında da çok aydınlık bir oda doğum yapan bayanı yoracaktır. Gece ise az ışık açılarak, gündüzde ise perdeler kapatılarak ortam doğum yapan bayana uygun hala gelmelidir.

 

3-İzlenme hissini engellenmeli: Doğum esnasında en rahatsız edici durumlardan biri ziyaretçiler olabilmektedir. Doğum odasına ziyaretçi kabul edilmemesi bayanın rahatlığı için değerlidir. Tıpkı duruma sıhhat çalışanlarının da dikkat etmesi gerekir. Olağan doğumu tek ebenin takip etmesi anne adayının doğum sürecinin daha rahat gerçekleşmesini sağlayacaktır.

 

4-Adrenalin salınımına dikkat edilmeli: Adrenalin neokorteksi uyaran, bedenin gerilim anında ürettiği bir hormondur. Şayet doğum yapan bayan doğum odasında kendini ve bebeğini inançta hissetmezse adrenalin salınımı başlar. Doğum sürecinde itimat duyduğu ebe ve hekimi ile olağan doğuma başlamışsa süreç daha rahat ilerleyecektir. Ancak bayanın başında; doğum yapabilecekken tabibinin kendisini sezaryene alması yahut tam aksisi tabibinin kendisini olağan doğuma zorlayarak kendinin yahut bebeğinin ziyan görebileceği üzere telaşlar varsa bu durum adrenalin salınımı uyarır. Bu türlü bir şey kelam konusu olduğunda da doğum yavaşlayabilir yahut durabilir.  Doğumda itimat duyulan bir takımla doğum sürecinin başlatılması epeyce değerlidir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.