Daima Dışarıdan Yemek Sıhhate da Bütçeye de Ziyanlı

19.09.2023
24

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Kısmı Öğretim Vazifelisi Nurseda Hatunoğlu, daima dışarıdan yemenin gerek ekonomik gerekse de sıhhat açısından tesirlerini kıymetlendirdi

Evde yemek yapmanın maliyet açısından avantaj sağladığını lisana getiren uzmanlar, günümüz şartlarında hazır yemeklerin, vakit ve pratiklik kazandırmış olsa da obezite başta olmak üzere kalp damar hastalıkları ve diyabet üzere kronik hastalıklara neden olabildiğini vurguluyor. Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Nurseda Hatunoğlu, “Evde yemek yapmanın, dışarıda yemek yemeye nazaran en temel farklarından biri besin hijyenin daha yeterli sağlanmasıdır. Hijyenin sağlanamadığı durumlarda, besinler çeşitli nedenlerle kirlenerek besin zehirlenmelerine neden olabilmektedir.” ikazında bulundu. 

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Kısmı Öğretim Vazifelisi Nurseda Hatunoğlu, daima dışarıdan yemenin gerek ekonomik gerekse de sıhhat açısından tesirlerini kıymetlendirdi. 

Günümüzde dışarıdan yeme alışkanlığının arttığına dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Hatunoğlu, “Gelişen besin sanayisi, hayat biçiminde ve sosyo-kültürel yapıdaki değişimler bireylerin daha fazla toplu beslenme hizmetlerinden yararlanmasına, hazır yahut yarı-hazır besinlerin tüketiminde artışa neden olmaktadır. Bugünkü etrafımız çarçabuk elde edilebilen epey ucuz, lezzetli ve yüksek güçlü besinlere kolay ulaşım sağlamaktadır.” dedi.

Dışarıda ekseriyetle yüksek kalorili, işlenmiş ve yağlı yemek bulunuyor 

Genetik ve hormonal etmenlerin dışında obeziteye neden olabilen en değerli çevresel etmenin beslenme alışkanlığı olduğuna vurgu yapan Hatunoğlu, “Bu nedenle yanlışsız bir beslenme davranışını sağlamada daima dışarıdan yemek uygun değildir. Dışarıda yemek yemek ekseriyetle yüksek kalorili, işlenmiş ve yağlı fast food yahut restoran yemeklerini içerebiliyor. Bu çeşit besinlerin fazla ölçüde tüketimi obezite başta olmak üzere kalp damar hastalıkları, diyabet üzere kronik hastalıklara neden olabiliyor. Fakat sağlıklı besin seçimleri yapılarak dışarıdan yemek yemek, sağlıklı bir beslenmeye olumlu tarafta tesir edebilir. Yanlışsız restoran seçimi, porsiyon denetimi, işlenmiş, çok tuz ve şeker içeren besinlerden kaçınılarak dışarıda da sağlıklı bir beslenme sürdürülebilir. Böylelikle kişi hem iştah denetimini yapacak hem de toplumsal açıdan kendisini yeterli hissedecektir.” açıklamasında bulundu.

Hazır yemekler uzun vadede sıhhat sıkıntılarına neden olabiliyor

Hatunoğlu, günümüz şartlarında hazır yemeklerin, vakit ve pratiklik kazandırmış olsa da sıhhatsiz besin içeriğine sahip olabildiğine dikkati çekerek, bu besinlerin yüksek ölçüde katkı unsuru, yağ, tuz ve şeker içerebildiğini ve bu besinlerin uzun vadede tüketildiğinde çeşitli sıhhat problemlerine neden olabildiğini anlattı.

Çoğu restoran menüsünün sağlıklı ve istikrarlı yemek seçeneklerini içerdiğini kaydeden Hatunoğlu, şöyle devam etti:

“Ancak bir yemek ne kadar sağlıklı olursa olsun porsiyon denetimine dikkat edilmediği sürece yüksek kalori alımına neden olabilir. Bu nedenle hem hazır yemeklerde hem de restoran yemeklerinde şuurlu ve istikrarlı tercihler yapmak sıhhat açısından hayli değerli. Hakikat hazırlama, bekletme ve pişirme prosedürleri kullanılmazsa besin içeriklerinde kayıp oluşabilir. Ayrıyeten kızartma üzere metotlar kullanıldığında sıhhate ziyanlı unsurlar ortaya çıkar. İşlenmiş besinler de daha az besin kıymetine sahiptir.”

İştah denetimini düzenlemede zorluk yaşanabiliyor 

Hatunoğlu, dışarıdan yemek yemenin, gerçek seçimler yapıldığında porsiyon denetimi ve besin çeşitliliğine dikkat edildiğinde kişinin günlük besin muhtaçlıklarını karşılayabildiğini tabir ederek, “Bu nedenle sağlıklı yemekleri içeren menüye sahip restoran seçimlerinin yapılması değerlidir. Lakin günlük alınması gereken karbonhidrat, protein, yağ istikrarı kurulmadığında kişi iştah denetimini düzenlemede zorluk yaşayabilir.” diye konuştu.

Doğru seçimler yapılırsa dışarıdan yiyerek de sağlıklı beslenmek mümkün 

Dışarıdan sağlıklı bir yemek seçilmesinin mümkün olduğunu da kaydeden Hatunoğlu, restoran menüsü incelenerek posa, vitamin ve mineral içeriği güçlü olan taze sebzeler ile hazırlanmış salata, ızgara yahut buharda pişirilmiş et ve zerzevat yemekleri ile çorbaların da tercih edilebileceğini anlattı.

Nurseda Hatunoğlu, dışarıda yemek yemenin istikrarlı ve sağlıklı seçimler yapıldığı takdirde besin gereksinimlerini karşılamada bir seçenek olabileceğini lakin meskende yemek hazırlamanın, besin içeriğini muhafazada ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığını kazandırmada önde geldiğini vurguladı.

Evde yemek yapmak keyifli bir hale dönüştürülebilir

Evde yemek yapmanın, dışarıda yemek yemeye nazaran en temel farklarından birinin besin hijyenin daha yeterli sağlanması olduğunu belirten Hatunoğlu, konutta yemek yapmanın faydaları konusuna değinerek kelamlarını şöyle tamamladı: 

“Hijyenin sağlanamadığı durumlarda, besinler çeşitli nedenlerle kirlenerek besin zehirlenmelerine neden olabilir. Toplu beslenmenin yapıldığı yerlerde besinlerin hazırlanması ve bekletilmesi sırasında besin kıymeti kayıpları daha fazla olur. Ayrıyeten meskende yemek yapmak maliyet açısından da avantaj sağlar. Meskende yemek yapmayı teşvik etmek için; meskende yemek yapmak bir iş yükü üzere görülmeden keyifli ve pratik bir hale dönüştürülebilir. Haftalık besin alışverişi yapılarak, haftalık yemek planlaması yapılabilir. Lezzetli, düşük bütçeli ve pratik tarifler oluşturulabilir. Besin katkı hususu içermeyen dondurulmuş eserler tercih edilebilir. Sebzeler, bilhassa yeşillikler evvelden yıkanıp kurutularak saklanabilir.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.