Ankara Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile iş birliği protokolü imzaladı

Türkiye’nin iki değerli araştırma üniversitesi olan Ankara Üniversitesi ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ortasında, eğitim ve araştırma alanında iş birliğine yönelik protokol imzalandı.

01.10.2023
16
Ankara Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ile iş birliği protokolü imzaladı

Türkiye’nin iki değerli araştırma üniversitesi olan Ankara Üniversitesi ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ortasında, eğitim ve araştırma alanında iş birliğine yönelik protokol imzalandı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, TEKNOFEST için gittiği İzmir’de, Araştırma Dekanlığı vazifesini de yürüten Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kaan Orhan ve İsimli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nebile Dağlıoğlu ile birlikte İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünü ziyaret etti. 

Rektör Ünüvar ve beraberindeki heyet, burada İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran ve beraberindeki rektör yardımcısı ve dekanlarla iki üniversite ortasında eğitim ve araştırma başta olmak üzere pek çok alanda geliştirilebilecek iş birliği imkanlarını görüştü. Rektör Ünüvar ve Rektör Baran, görüşmenin akabinde iş birliği protokolü imzaladı. 

Ünüvar, protokollerin imzalanmasının değerli olduğunu, lakin metinlerde yer alan kararların hayata geçmesinin çok daha değerli olduğunu söz etti. Ankara Üniversitesi olarak rafta ve lafta kalacak işler istemediklerinin altını çizen Ünüvar, “Hayata geçecek işler istiyoruz” dedi. 

Ankara Üniversitesi ile İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesinin Türkiye’nin değerli iki üniversitesi olduğuna dikkat çeken Ünüvar, “Ankara Üniversitesi 180 yıllık bir geçmişi de bünyesinde barındırıyor. 7 fakültesi kendi üniversitesinden evvel kurulmuş çok kıdemli fakültelerdir, kurucu fakültelerdir. Bu kadar esaslı bir tarihe sahip üniversite ile şimdi genç lakin gerçekten büyük başarılarına şahit olduğumuz bir üniversite olan İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi ile iş birliğinin ülkemize, milletimize ve devletimize, hatta insanlığa çok faydalı işler yapacağından hiç tereddüdüm yok. Yaşadığımız çağ global bir çağ ve ürettiğimiz bir hizmetin dünyanın dört bir ucuna kısa vakitte yayılabildiğini görüyoruz. Ve iki üniversitenin de bu potansiyele sahip olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Rektör Baran da genç ve dinamik bir üniversite olarak, Türkiye’nin esaslı üniversitelerinden bir tanesi olan; bugüne kadar yetiştirdiği insan kaynağı, ürettiği bilgi ve o bilginin yerinde üretilen teknoloji ve ülkemize her manada katkısıyla model üniversitelerden biri olan Ankara Üniversitesi ile iş birliği yapmaktan, iş birliğinin birinci tohumunu atmaktan son derece keyifli olduklarını tabir etti. Baran, şöyle devam etti: “Umuyorum ve eminim ki bugün büyük bir uygun niyet ve özveriyle imzasını attığımız bu iş birliği protokolü güçlü projelere, insan kaynaklarının yetiştirilmesine ve ülkemizin her manada kalkınmasına katkı sunan somut projelere dönüşür. Biz İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü idaresi olarak bu kapsamda elimizden geleni yapacağımızı tabir etmek istiyorum.”

Yapılan açıklamaların akabinde Ünüvar, Baran’a Ankara Üniversitesinin sembolü Güneş Kursu armağan etti. Ünüvar, ayrıyeten, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi, İrtibat Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Mühendislik Fakültesinden mezun İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi çalışanlarına rozet taktı. 

Daha sonra Ankara Üniversitesi heyeti, Rektör Baran ve beraberindekilerle yerleşkesi gezdi. Evvel Tümleşik Araştırma Merkezlerini, akabinde TEKNOPARK’ı ziyaret eden Rektör Ünüvar ve beraberindekiler, yürütülen bilimsel faaliyetler ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.