Kızılay Gönüllüsü Bayanlar “Sağlık Elçisi” oluyor

01.10.2023
16

Kızılay’ın istekli bayanları günümüzün en büyük meselelerinden sağlıklı ömür şuuru için çalışacak.

Kızılay’ın istekli bayanları günümüzün en büyük meselelerinden sağlıklı hayat şuuru için çalışacak. Ülke genelindeki Kızılay bayan gönüllüleri, eğitimlerini aldıktan sonra Sıhhat Elçisi olarak bir seferberlik halinde farkındalık çalışmaları yürütecek.

2030 stratejik maksatlarını adım adım uygulayan Kızılay, Toplumsal Dayanıklılığı artırmak gayesiyle ortaya koyduğu “Sağlıklı Yaşayan ve Yaşlanan Toplum İçin Çalışmak” gayesi için Sıhhat Elçilerini yetiştiriyor. Eğitimlerini tamamlayan Kızılay’ın Sıhhat Elçileri, sağlıklı hayat, sağlıklı yaş alma, en sık görülen kronik hastalıklar, kronik hastalıklara neden olan hayat üslubu riskleri, temel birinci yardım bilgileri ve ruhsal birinci yardım hususlarında toplumda farkındalık oluşturacak. 

 

“Sağlıklı Yaşayan ve Yaşlanan Toplum İçin Çalışmak” Kızılay’ın Maksatları Arasında

Kızılay, sağlıklı hayat kültürünü geliştirmeyi, sıhhat okuryazarlığını artırmayı, insan sıhhatine ziyan veren her türlü etkenler için faaliyetler yürütmeyi ve ilgili kurum ve kuruluşlara bu bahiste dayanak olmayı, yaslı ve bakıma muhtaçlık duyan insanlara yönelik hizmetlerin ele alınmasını amaçlıyor. Kızılay, bunun birinci adımı olarak da istekli Sıhhat Elçileri yetiştirme programını başlattı. Eğitimlerle birinci etapta 81 vilayetten 89 Sıhhat Elçisi yetiştiriliyor. Eğitici eğitimi alan istekli bayanlar ise gittikleri kentlerde eğitim verecek. Kızılay Sıhhat Elçisi olan gönüllüler de kendi bölgelerinde farkındalık çalışmaları yürüterek sağlıklı ömür kültürünü yaygınlaştıracak.

 

“Başkalarına da öğretebilmemizde kolaylık sağlayacak”

İstanbul’da Türk Kızılay Kadıköy Şubesi gönüllüsü Hemşire Zeynep Yeşil, “Bu eğitim sayesinde toplumda farkındalıklar yaratarak, küçük hayat değişiklikleriyle hayatı daha emniyetli ve sağlıklı bir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Eğitimde öğrendiklerimizle İstanbul’da çeşitli faaliyetlerde bulunacağız. Toplumda yaptığımız küçücük bir değişiklik bile daha sağlıklı bir gelecek için hakikaten kıymetli.” tabirinde bulundu.

Gönüllülerden Serpil Tüzün de “Sağlık Elçisi olacağımız bu eğitim sonucu sağlıklı yaşamak, insanlara dayanak olabilmek, yol gösterebilmek ismine grup halinde çalışmalar yapacağız. Dilerim, hakikaten başarılı olup geniş kitlelere ulaşabiliriz ve onlara sağlıklı yaşamak için her türlü takviyesi gösterebiliriz.” dedi.

Sağlıklı hayatla ilgili topluma kazandıracakları yararlı bilgiler aldıklarını aktaran istekli Meral Kuzu ise “Aldığımız sağlıklı hayat eğitimi ve beraberindeki eğitim kitleri, gittiğimiz yerde diğerlerine da bu mevzuyu öğretebilmemiz için bize kolaylık sağlayacak. Biz bu bilgileri insanlara öğrettiğimizde bir zincir olarak çoğalacak. Sıhhat Elçisi olarak bu misyonu elde etmekten de çok onur duyuyor, artarak geniş bir aile olacağımızı düşünüyorum.” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.