”Kocaeli’nin lokal kültürü bu müzede yaşayacak”

Genel Sekreter Gündoğdu, Büyükşehir tarafından Portakal Hafız Konağı’nın üst katında hizmete alınacak Kocaeli Mahallî Kültür Müzesini inceledi

01.10.2023
13
”Kocaeli’nin lokal kültürü bu müzede yaşayacak”

Kocaeli’de unutulmaya yüz tutmuş yöresel kıymetlerin yine gün yüzüne çıkarılması için gösterilen gayretlere dayanak veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Portakal Hafız Konağı’nın üst katında hizmete alacağı Kocaeli Lokal Kültür Müzesi’nde son etaba geldi. Kocaeli Lokal Kültür Müzesini gezerek, çalışmalarda gelinen son durum hakkında ilgili işçiden bilgi alan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, ekim ayı içerisinde açılmak üzere çalışmaların hızlandırılması talimatını verdi.

 

PORTAKAL HAFIZ KONAĞI’NDA HİZMETE GİRECEK

Kocaeli’de yaşayan Manav Türklerinin güçlü kültürünü yaşatmak ve tanıtmak için bir müddettir çalışma içerisinde olan Büyükşehir, Kocaeli Mahallî Kültür Platformu işbirliği ile hayata geçirilecek olan Kocaeli Lokal Kültür Müzesini çok yakın bir vakitte Portakal Hafız Konağı’nın üst katında hizmete alacak. Bu bağlamda Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Kocaeli Lokal Kültür Müzesi’nde incelemelerde bulundu. Müze hakkında ilgili işçiden bilgi alan Genel Sekreter Gündoğdu, Büyükşehir olarak Kocaeli’nin manevi kıymetlerine sahip çıktıklarını söyledi.

 

“KOCAELİ’NİN MAHALLÎ KÜLTÜRÜ CANLANACAK”

‘’Kocaeli’nin mahallî kültürü bu müzede yaşayacak” diyen Genel Sekreter Gündoğdu, “Kocaeli mahallî kültürüne ilişkin olan zenginlikleri belgelemek, korumak, gelecek jenerasyonlara aktarmak ve somut olmayan kültürel mirası yaşatmak emeliyle planladığımız Kocaeli Mahallî Kültür Müzemiz tamamlanmak üzere. Arkadaşlarımız son hazırlıkları yapıyor. Çok yakında açılışını yapacağız. Atölye ve ritüel çalışmalarının yapılacağı müze, Kocaeli’nin lokal kültürünü canlandıracak” dedi. Genel Sekreter Gündoğdu’ya inceleme sırasında Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Uysal ve Kültür ve Toplumsal İşler Dairesi Lideri Raşit Fidan eşlik etti.

 

SERGİ TEMALARI 4 KISIMDAN OLUŞUYOR

Kocaeli Mahallî Kültür Müzesi stant temaları manavların Kocaeli’ne yerleşimi (manav mimarisi, mahallî kültür mirası, lisandan lisana, jenerasyondan nesile, manav mutfağı, motiflerin hikâyesi), Ketenin seyahati (Ketenin İpinin Yolcuğu, İlmek ilmek emek, Kandıra Bezi), Motiflerin lisanı (Kocaeli Kilim motifleri, dokuma tezgahı) ve

çok hedefli salon (atölyeler, ritüeller, yazılı ve kelamlı tarih çalışmaları) olarak 4 başka kısımdan oluşuyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.