Memleketler arası Homeros Şenliği dolu dizgin devam ediyor

Bayraklı Belediyesinin sanat hayatına kazandırdığı Milletlerarası Homeros Edebiyat/Sanat Festivali’nin ikinci gününe ünlü Tarihçi-Yazar İlber Ortaylı ve sunucu Metin Uca söyleşisi damga vurgu.

01.10.2023
12
Memleketler arası Homeros Şenliği dolu dizgin devam ediyor

Bayraklı Belediyesinin sanat ömrüne kazandırdığı Memleketler arası Homeros Edebiyat/Sanat Festivali’nin ikinci gününe ünlü Tarihçi-Yazar İlber Ortaylı ve sunucu Metin Uca söyleşisi damga vurgu. Tepekule Kongre Merkezi Anadolu Salonu ziyaretçi akınına uğradı. Günün sonunda özgün müziğin kıymetli isimlerinden Mikail Aslan, Bayraklılılara konser verdi. Lider Serdar Sandal, “Festivalimizle birlikte gördük ki; bizim Atatürk çizgisinden sapmayan sanatkarlarımız, edebiyatçılarımız olduğu sürece kimse bileğimizi bükemez, kimse bizi istemediğimiz yerlere sürükleyemez. O nedenle sanata ve sanatkara sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

 

40 RESSAM 40 HOMER

Bayraklı Belediyesi tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen Memleketler arası Homeros Edebiyat/Sanat Şenliği, ikinci gününde de birbirinden hoş etkinliklere ve onlarca yerli ve yabancı sanatkara konut sahipliği yaptı. Tepekule Kongre ve Stant Merkezi’ndeki etkinlikler öncesinde küratörlüğünü Hatice Aydoğan’ın yaptığı ‘40 Ressam 40 Homer’ fotoğraf standı beğeniye sunuldu. Açılış kurdelesini Lider Sandal, eşi Aylin Sandal, oğlu Yağız Sandal, sanatkarlar, davetliler ve sanatseverler birlikte kesti.

 

DOLU DOLU AKTİFLİK PROGRAMI

İkinci günün açılış programında A Capella Boğaziçi Müzik Topluluğu sahne aldı. Salonda bulunanlar Anadolu’nun farklı yörelerine ilişkin müziklerle keyifli anlar geçirdi. Haydar Ergülen, Marius Chelaru, Bill Wolak başta olmak üzere onlarca yerli ve yabancı şair şiirlerini seslendirdi. Prof. Dr. Cumhur Tanrıöver, Prof. Dr. Onur Bilge Kula ve Gazeteci Nedim Atilla ‘Geçmişten Geleceğimize Homeros’ isimli söyleşi gerçekleştirdi. Ünlü Oyuncu Altan Gördüm, Tomris Çetinel ve Semih Çelenk ise ‘Anılar Koridorunda Tiyatro’ söyleşisi ile seyirci karşısına çıktı. Usta müellif Nedim Gürsel de ‘Türk Romanında Akdeniz Duyarlığı’nı konuklarla paylaştı. Gülcan Altan ve Orhan Aydın ise ‘Unutma Bizi’ isimli tiyatro oyununu sergiledi.

 

İLBER ORTAYLI İZDİHAM YARATTI

Günün en özel etkinliğinde ünlü Tarihçi-Yazar İlber Ortaylı ile sunucu Metin Uca Bayraklılılarla buluştu. Salon, merdiven boşlukları dahil hınca hınç dolarken ikili, geçmişten günümüze gelen halk ozanlarının ve Homeros’un tarihî süreç içindeki hayat serüveni ve kıssalarının edebiyata, kitaplara yansımalarını anlattı. Seyirciler tarafından uzun mühlet ayakta alkışlanan Ortaylı, “Bayraklı Belediyesinin, ülkede onca sıkıntı varken Cumhuriyetin 100’üncü yılında Homeros Şenliği üzere değerli bir bahse eğilmelerini çok manalı buluyorum. Lider Sandal ve emeği geçenleri kutluyorum” dedi. Günün sonunda ise özgün müziğin değerli temsilcileri ‘Geniş Merdiven Grubu’ ve ‘Mikail Aslan’ Onur Açıkhava Tiyatrosu’nda yüzlerce Bayraklılıya unutulmaz bir gece yaşattı.

 

FESTİVALİMİZ UZUN YILLAR DEVAM EDECEK

Bayraklı Belediye Lideri Serdar Sandal, “Festivalimizle birlikte gördük ki; bizim Atatürk çizgisinden sapmayan sanatkarlarımız, edebiyatçılarımız olduğu sürece kimse bileğimizi bükemez, kimse bizi istemediğimiz yerlere sürükleyemez. O nedenle sanata ve sanatkara sahip çıkmaya devam edeceğiz. Milletlerarası Homeros Edebiyat/Sanat Şenliği bunun garantisi olarak uzun yıllar devam edecek” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.