Narlıdere Belediyesi 2. Kitap Kültür günleri başladı

Narlıdere Belediyesi’nin 30 Eylül – 1 Ekim tarihlerinde Tarihi Yukarıköy’de gerçekleştirdiği 2.Kitap ve Kültür Günleri’nin birinci günü dolu dolu geçti.

01.10.2023
8
Narlıdere Belediyesi 2. Kitap Kültür günleri başladı

Narlıdere Belediyesi’nin 30 Eylül – 1 Ekim tarihlerinde Tarihi Yukarıköy’de gerçekleştirdiği 2.Kitap ve Kültür Günleri’nin birinci günü dolu dolu geçti. Narlıdere Belediye Lideri Ali Engin, tüm iştirakçilere teşekkür ederek, “İki gün boyunca ülke gündemini, sanatı, edebiyatı ve eğitimi Narlıdere’mizde konuşacağız. Tarihi Yukarıköy’de 4 yıldır gerçekleştirdiğimiz çalışmaların akabinde burada bu türlü bir aktifliğe mesken sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz” diye konuştu. 

Narlıdere Belediyesi 2.Kitap ve Kültür Günleri, Narlıdere Belediyesi’nin kente kazandırdığı Tarihi Yukarıköy’de başladı. Kültürü ve sanatı ülke gündemi ile buluşturan iki günlük programın birinci gününde gerçekleştirilen etkinliklere vatandaşların büyük ilgisi vardı. Narlıdere Belediye Lideri Ali Engin, geçmiş devir CHP Milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Zeynep Altıok Akatlı ve Yıldırım Kaya, CHP Narlıdere İlçe Lideri Mesut Dingin, Belediye Meclis Üyeleri, muharrirler, gazeteciler ve STK’ların temsilcilerinin katıldığı programın birinci gününde kitap stantları, söyleşiler ve okur-yazar buluşmaları gerçekleştirildi. 

 BAŞKAN ENGİN: YUKARIKÖY’E HOŞGELDİNİZ 

Narlıdere Belediye Lideri Ali Engin, Tarihi Yukarıköy’ün mesken sahipliğinde gerçekleştirilen 2.Kitap ve Kültür Günleri’ne katılan tüm iştirakçilere teşekkür ederek, “Bizim için buraya gelmeniz bizler için çok pahalı. Yukarıköy’e güzel geldiniz. İki gün boyunca ülke gündemini, sanatı, edebiyatı ve eğitimi Narlıdere’mizde konuşacağız. Biz biliyoruz ki kültür, sanat ve bilim nereye giderse gelişim ve değişim de oraya sarfiyat. Tarihi Yukarıköy’de 4 yıldır gerçekleştirdiğimiz çalışmaların akabinde burada bu türlü bir aktifliğe mesken sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. İnanıyor ve biliyoruz ki hala özünü koruyan ve geçmişin mirasını içinde barındıran Yukarıköy’ümüz kaç kültür sanat aktifliklerine mesken sahipliği yapacak” dedi. 

Başkan Engin, toplum olarak ‘gelecek bizim’ diyebilmeleri gerektiğini tabir ederek, “Özeleştiri yapmak hepimiz için geçerli. Fakat bunu yaparken ‘gelecek bizim’ diyebilmeliyiz. Cumhuriyet periyodunun birinci yıllarda elde edilen kazanımları daha çok takdir etmeliyiz. Bu hususta gayret gösterenleri daha çok alkışlamalıyız. Biz her vakit Cumhuriyetin bize kazandırdıklarının peşinden gitmeye devam edeceğiz” diye konuştu. 

EKONOMİDE ‘GELECEK’ UYARISI

Açılış konuşmalarının akabinde 27.Dönem CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu ve Ekonomist Güldem Atabay’ın iştirakiyle gerçekleştirilen ‘Türkiye Ekonomisi’ başlıklı söyleşiye geçildi. Tarihi Yukarıköy’de Narlıderelilere seslenen Aykut Erdoğdu, Türkiye iktisadının bu sistemle daha ileriye gidemeyeceğini söyledi. Erdoğdu, “Eşitliği, adaleti sağlamadan, herkesin güvendiği bir hukuk ortamı yaratmadan ekonomiyi düzeltemezsiniz. Bilinmeyen döviz kuru, enflasyonda yaşanan kasvetler nedeniyle gelecekte de bizi güç günlerin beklediğini söyleyebilirim” dedi. Ekonomist Güldem Atabay ise iktisatta sanal bir bahar iktisadı yaratıldığını söz ederek, “Şu anda iktisattaki bakış açısı nedeniyle fatura yeniden halka çıkacak. Alım gücünün daha da düştüğünü hissedeceğiz. Hukukta, sıhhatte, eğitimde ıslahat olmadan iktisadın daha uygun bir noktaya gelmesi çok zor” diye konuştu. 

MADIMAK KATLİAMI UNUTULMADI

Günün ikinci buluşmasında ise Sivas Katliamının 30.Yılında Sanat’ bahisli söyleşisi ile 26.Dönem CHP Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, Şair-Yazar Hüseyin Yurttaş ve Muharrir Eren Aysan Narlıdereliler ile buluştu. 

Şair-Yazar Hüseyin Yurttaş, 30 yıl evvel kendisinin de Sivas’a davetli olduğunu fakat diğer programı nedeniyle gidemediğini belirterek, “Bu Cumhuriyete karşı yapılan bir kalkışmaydı. Hesabı da hala sorulmadı. Madımak’ta yaşananlar bir utanç levhasıdır” dedi. Zeynep Altıok Akatlı ise 30 yıl sonra gelen ‘zaman aşımı’ kararını eleştirerek, “Kendi gazetelerimiz dışında bu hususta kapımızı çalan olmadı. Sivas Katliamı bir aynadır ve birinci değildir. Bu bir dayatmadır ve farklı yaşayanların maksat alınışıdır” diye konuştu. Muharrir Eren Aysan ise Türkiye’de aydınları gaye alan bir kitlenin olduğuna dikkat çekerek, “Aydınlara yönelik yapılanlardan sonra cezasızlık olgusu acıtıcı bir nokta oluyor” açıklamasında bulundu. 

EDEBİYAT, MÜZİKLE BULUŞTU

Narlıdere Belediyesi 2.Kitap ve Kültür Günleri’nin birinci günü, Tarihçi Muharrir Pelin Batu ve Müzisyen Haluk Çetin’in müzik ve şiir dinletisiyle sona erdi. Narlıderelilere unutulmaz bir gece yaşatan iki isim; Nazım Hikmet, Atilla İlhan ve Orhan Veli üzere usta isimlerin dizelerini sanatseverlerle buluşturdu. 

Narlıdere Belediyesi 2.Kitap ve Kültür Günleri, 1 Ekim Pazar günü de devam edecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.