3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü

02.10.2023
18

Yürümek hem vücudumuza hem de ruhumuza düzgün gelen aktivitelerin başında geliyor

Yürümek hem vücudumuza hem de ruhumuza yeterli gelen aktivitelerin başında geliyor. Canımız sıkıldığında, fazla yemek yediğimizde, pak hava almak istediğimizde yürümek kurtarıcı olabiliyor… Bununla birlikte şayet rastgele bir sıhhat meselemiz yoksa, sıhhatimiz el veriyorsa kalbimiz de yürümemizden yana. Sistemli yürüyüş yapmanın kalp sıhhatini müdafaa ve uygunlaştırma açısından tesirli bir formül olduğunu belirten Liv Hospital, Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Batur Gönenç Kanar “Herhangi bir idman programına başlamadan evvel hekiminize danışmanız kıymetlidir.” diyerek yürümenin kalbe sağladığı 8 faydayı sıraladı.

Dünya sıhhat örgütüne (WHO) nazaran her yıl 17.9 milyon insan ateroskletorik kalp hastalıklarından ölmektedir.  Pandemi sürecinde dahi tüm sebepli ölümlerin en başında kalp hastalıkları yer almıştır. Bu nedenle kalp rahatsızlıklarını azaltmak için neler yapabiliriz sorusunun başında hiç tartışmasız daha hareketli bir ömür üslubunu benimsemek olacaktır. Elbette her türlü spor ve antrenman kalp sıhhatine yararlı olsa da bunlar ortasında en kolay ulaşılabilinen ve en düşük maliyetli olan yürüyüşü birinci planda düşünmeliyiz. Pekala, yürüyüşün kalp hastalığına klinik çalışmalar ile kanıtlanmış net yararları nelerdir?

1. Kardiyovasküler Efor Kapasitesini Artırır:

Yürüyüş; kalp ve damar sisteminizin daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Sistemli yürüyüş, kalp atış suratını artırarak kardiyovasküler efor kapasitesini geliştirir. Ayrıyeten sistemli yapılan yürüyüş kanda ‘’growth factor’’ diye isimlendirilen bir hormon ile bedenin anabolik faaliyetlerini artırarak daha genç kalmasını sağlar.  

2. Kan Basıncını Düşürür:

Düzenli yürüyüş, kan basıncını düşürebilir. Düşük kan basıncı, kalp sıhhati için kıymetlidir, zira yüksek tansiyon ve kalp meselelerine yol açabilir.

3. Kolesterolü Denetim Altında Meblağ:

Yürüyüş, berbat kolesterol (LDL) düzeylerini düşürebilirken uygun kolesterol (HDL) düzeylerini artırabilir. Bu durumda, damar tıkanıklığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

4. Kan Şekerini Düzenler:

Düzenli yürüyüş, kan şekerini denetim altında tutmaya yardımcı olabilir. Diyabet riskini azaltabilir yahut diyabet idaresine katkı sağlayabilir.

5. Kilonuzu Düzenler:

Yürüyüş, kilo denetimine yardımcı olur. Fazla kilo, kalp hastalığı riskini artırabilir. Tertipli yürüyüş kilo kaybına yahut kilo denetimine yardımcı olabilir.

6. Emosyonel Gerilimi Azaltır:

Yürüyüş, gerilimi azaltır ve duygusal sıhhati güzelleştirir. Gerilim, kalp sıhhatini olumsuz etkileyebilir, bu nedenle gerilim idaresine yardımcı olur.

7. Damarları Temizler:

Yürüyüş, damarları temizler ve kan sirkülasyonunu güzelleştirir. Bu, kalp krizi yahut felç riskini azaltabilir.

8. Kalp Damarlarını Genişletir:

Düzenli yürüyüş, kalp damarlarını genişletebilir. Bu da daha âlâ kan akışını teşvik eder.

Bu nedenlerle, nizamlı yürüyüş yapmak kalp sıhhatinizi korumak ve düzgünleştirmek için tesirli bir sistem olabilir. Fakat, rastgele bir antrenman programına başlamadan evvel hekiminize danışmanız kıymetlidir, bilhassa mevcut sıhhat meseleleriniz varsa yahut yeni bir idman programına başlamayı düşünüyorsanız.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.