Bayan Sanatkarın Bakışı

İstanbul Çağdaş Bayan Sanatkarlar Fonu’nun aracılığıyla müze koleksiyonuna dahil edilen yapıtlardan oluşan ve Bank of America’nın sponsorluğunu üstlendiği “Hep Buradayız” standının birinci kamusal aktifliği “Kadın Sanatkarın Bakışı” isimli konuşma olacak

02.10.2023
12
Bayan Sanatkarın Bakışı

İstanbul Çağdaş Bayan Sanatkarlar Fonu’nun aracılığıyla müze koleksiyonuna dahil edilen yapıtlardan oluşan ve Bank of America’nın sponsorluğunu üstlendiği “Hep Buradayız” standının birinci kamusal etkinliği “Kadın Sanatkarın Bakışı” isimli konuşma olacak. İstanbul Modern’de 4 Ekim’de düzenlenecek aktifliğe sanat tarihçi Prof. Dr. Esra Aliçavuşoğlu ile İstanbul Çağdaş Şef Küratörü Hikaye Özsoy Sağnak konuşmacı olarak katılacak

Türkiye’deki bayan sanatkarların üretimlerini desteklemek, bilinirliğini artırmak ve müze koleksiyonuna yeni yapıtlar kazandırarak bayan sanatkarların temsillerini güçlendirmek hedefiyle İstanbul Çağdaş çatısı altında 2016’da kurulan Bayan Sanatkarlar Fonu’nun takviyesiyle koleksiyona dahil edilen yapıtlardan oluşan “Hep Buradayız” isimli stant kapsamında bir konuşma serisi düzenleniyor.  

Prof. Dr. Esra Aliçavuşoğlu ile standın küratörü Hikaye Özsoy Sağnak’ın konuşmacı olarak katılacağı serinin birinci aktifliği “Kadın Sanatkarın Bakışı” ismini taşıyor. Küratör Deniz Pehlivaner’in moderatörlüğünü yapacağı konuşmada Prof. Dr. Esra Aliçavuşoğlu, tarihi süreçten ve yapıtlardan örnekler verip kelamı edilen olguları tartışmaya açarken, standın küratörü Hikaye Özsoy Sağnak ise “Hep Buradayız”ın kavramsal çerçevesini, iştirakçi sanatkarlar ve yapıtları üzerinden aktarıyor. 

Prof. Dr. Esra Aliçavuşoğlu, aktüel Türkiye sanatının en kıymetli olgularından birinin bayan sanatkarların sanatı çaba alanı olarak görmeleri ve bunu gerçekleştirirken yıkıcı, agresif bir tondan fazla müşahede yeteneklerini, sezgi ve algılama güçlerini kullanarak toplumsal cinsiyet kodlarını yerle bir etmelerinin oluşturduğunu belirtiyor. Aliçavuşoğlu, bayan sanatkarın bakışının hem içeriye kendine hem de dışarıya ötekine daha kolay yöneldiğini ve kendinin de dahil olduğu bir tenkit, sorgulama ve tahlil taşıdığına dikkat çekiyor. Türkiye’de bayan sanatkarların uğraşının sınırlayıcı ve dışlayıcı kanonun tek cephesinde geçmediğini, çabucak hepsinde feminist bir şuur, cinsiyet siyasetlerine ait vücut olumlayıcı bir hal, politik, ideolojik, çevreci, kısaca çoğul, çok katmanlı bir anlatımın izlerini sürmenin muhtemel olduğunu aktarıyor. 

Öykü Özsoy Sağnak ise sanatsal üretimlerindeki hususların farklılığı, kullandıkları tekniklerin ve materyallerin çeşitliliği ve kendilerine has sanatsal lisan yaratmadaki ihtimamları, cesaretleriyle “Hep Buradayız” standında yer alan sanatkarların bugünün sanatından güçlü örnekleri bizlerle paylaştığına dikkat çekiyor. Yaşadıkları çağa tanıklık eden bu sanatkarların, her türlü ayrımcılığa, eşitsizliğe karşı seslerini yükseltirken, göç ve bunun sonucu ortaya çıkan meseleleri, güç ve aidiyet üzere kavramları, bellek, yer ve tarih yazımı ortasındaki bağlantıları, ekolojik felaketlerin yarattığı yıkımları yapıtlarına aktardıklarını vurguluyor.

Prof. Dr. Esra Aliçavuşoğlu kimdir?

Marmara Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesidir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Kısmı’ndan mezun olduktan sonra tıpkı kurumdan yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı. 2000’de University of The Arts London Central Saint Martins’de “Curatorial Studies” alanında kurslara katıldı, 2016’da TÜBİTAK bursu ile New York’ta çağdaş sanat müzeleri üzerine araştırmalar gerçekleştirdi. 2022 yılında tekrar TÜBİTAK bursu ile New York Pratt Institute History of Arka and Design Bölümü’nün davetlisi olarak konuk araştırmacı olarak çalışmalar yaptı. Memleketler arası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) üyesi olan Aliçavuşoğlu’nun ulusal ve memleketler arası birçok akademik yayında makaleleri, tenkit yazıları ve sanatkarlar üzerine monografileri bulunmaktadır. Can Yayınları’nın “Tellekt” serisinden yayımlanan “Türkiye’de Sanatın Tarihi” dizisinin editörlüğünü Ayşe Köksal ile birlikte üstlenmektedir. Serinin birinci kitabı Müze 2023’te yayımlanmıştır.  Bauhaus: Çağdaşlaşmanın Tasarımı (2009) başlıklı kitabın editörlüğünü ise Ali Artun ile birlikte üstlenmiştir.

Söyleşi: Kadın Sanatkarın Bakışı

Tarih : 4 Ekim 2023, Çarşamba

Saat : 18.00 

Mekân: İstanbul Çağdaş Oditoryum

Moderatör: Deniz Pehlivaner

Konuşmacılar: Esra Aliçavuşoğlu, Hikaye Özsoy Sağnak

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.