Çankaya Sonbaharı Sanatla Karşılıyor

Çankaya Belediyesi, kültür ve sanat etkinlikleriyle ekim ayında sanatseverlere dolu dolu bir takvim sunuyor

02.10.2023
12
Çankaya Sonbaharı Sanatla Karşılıyor

Çankaya Belediyesi, kültür ve sanat etkinlikleriyle ekim ayında sanatseverlere dolu dolu bir takvim sunuyor. Cumhuriyet’in 100. Yılını çeşitli etkinliklerle kutlamaya hazırlanan Çankaya Belediyesi, kültür sanat merkezlerinde de 100. Yıla ait etkinlikler hazırladı.

 

Çankaya Belediyesinin ekim ayı kültür sanat programının bu yılki ana teması “Cumhuriyet”. Kültür sanat merkezleri de 100. Yılını kutladığımız Cumhuriyetimize özel etkinliklere mesken sahipliği yapacak. Stant, konferans ve konserlerle geçecek ekim ayının birinci standı, “Ya İstiklâl Ya Ölüm! Cumhuriyet Yolunda” olacak.    

 

Çankaya Belediyesi, 3-30 Ekim tarihleri ortasında Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) ve Koleksiyoncular Derneği iş birliği ile hazırlanan “Ya İstiklâl Ya Ölüm! Cumhuriyet Yolunda” standını ziyaretçilerle buluşturuyor. Stant, Türk halkının Ulusal Bağımsızlık Mücadelesi’ne ve Ankara’nın bu süreçteki rolüne ışık tutmayı amaçlarken dönemin yepyeni doküman ve fotoğraflarının kaynak alınarak hazırlanması, kapladığı alan ve eser sayısı bakımından VEKAM’ın ve iş birliği yaptığı kurumların bugüne kadarki en büyük standı olma özelliğini taşıyor. Konser, konferans, panel, belgesel gösterimi üzere çeşitli yan etkinlikleri de kapsayan stant, 30 Ekim’e kadar Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezinde fiyatsız olarak başkentlilerin iştirakine açık olacak. 

 

 

“YA İSTİKLÂL YA ÖLÜM! CUMHURİYET YOLUNDA” 

“Ya İstiklâl Ya Ölüm! Cumhuriyet Yolunda” stant programı kapsamında 6 Ekim Cuma saat 18.00’de Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı işbirliğiyle “Açıklamalı Dinleti” yer alırken 7 Ekim Cumartesi saat 15.00 ‘te Koleksiyoncular Derneği’nin panel aktifliği, 11 Ekim Çarşamba saat 19.00’da İnönü Vakfı işbirliğiyle “Lozan 1923 Olmak ya da Olmamak” Belgesel Gösterimi ve Söyleşisi gerçekleşecek. Prof. Dr. Emine İnanır ve Yevgeni Lansere’nin “Ankara’da Bir Yaz 1922” isimli çalışmasında ‘Ankara İzlenimleri’ başlıklı konferansı, 21 Ekim Cumartesi saat 15.00’te yapılacak. Doç. Dr. Hilmi Bengi’nin “Cumhuriyet Seyahatinin Habercisi: Anadolu Ajansı” isimli konferansı 28 Ekim Cumartesi saat 15.00’te düzenlenirken, 29 Ekim Pazar saat 13.00’te Urban Sketchers’ın Ankara’nın Çizim Etkinliği sanatseverlerle buluşacak.   

 

“CUMHURİYETE ADIM ADIM”  

Yaşar Kemal Kültür Merkezi bu ay 2 aktifliğe konut sahipliği yapacak. 7 Ekim’de  Çağdaş Hayatı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) Cumhuriyet Kitap ile işbirliği içinde yayınlamış olduğu Cumhuriyet Kitapları Serisindeki Laiklik, Bağımsızlık, Eğitim, Demokrasi ve Bayan Hakları hususlarını içeren “Cumhuriyetimiz 100 Yaşında” paneli düzenlenecek. 11 Ekim’de ise şair/sunucu Funda Özyurt Argun, solist Elif Çelikpala Eraki ve besteci/piyanist A. Onur Cengiz’in katkılarıyla hazırlanan “Cumhuriyete Adım Adım” konseri Başkentlilerle buluşacak. Fikret Otyam Sanat Merkezi, 12 Ekim’de Caner Arıkboğa, Sonat Özcivanoğlu, Utku Coşkuner’in hazırladığı “Aksi Halde” standına konut sahipliği yaparken, Şükrü Karakuş’un hazırladığı “Kırkyama, Yüz Beden” standı, 13- 30 Ekim tarihleri ortasında Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.