Göğüs Kanseri ile İlgili Cevabı Merak Edilen 5 Soru

02.10.2023
15

Dünya genelinde son yıllarda göğüs kanseri olaylarında kıymetli bir artış yaşanıyor. Bayanlarda sık görülen göğüs kanseri, erkeklerde de görülebiliyor

Dünya genelinde son yıllarda göğüs kanseri olaylarında değerli bir artış yaşanıyor. Bayanlarda sık görülen göğüs kanseri, erkeklerde de görülebiliyor. Göğüs kanseri erken evrede yakalandığında tedavide daha başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. 

 

Memorial Sıhhat Kümesi’nin bayanların göğüs sıhhati farkındalığı için her yıl düzenlediği “Pembe Ayna” projesinin lansmanında konuşan Memorial Ataşehir ve Hizmet Hastaneleri Göğüs Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Bülent Çitgez, göğüs kanseri ile ilgili en çok merak edilen sorulan cevaplarını paylaştı.

 

1. Göğüs kanseri yalnızca kitle ile mi belirti verir? 

Meme dokusunda bulunan hücrelerin denetim dışı çoğalması ve çoğalma sonrasında kanserli hücre yapılarının ortaya çıkması olarak tanımlanmaktadır. Genelde göğüs kanallarında ve süt bezlerinde bu denetimsiz çoğalma gerçekleştiğinde kitle gibisi yapılar ortaya çıkmaktadır. Dışarıdan el ile fizikî muayene gerçekleştirildiğinde oluşan bu kitle fark edilebilmektedir. Bu nedenle kendi kendine göğüs muayenesi çok kıymetlidir ve her bayan bunu belli periyodlarla gerçekleştirmelidir. Ayrıyeten sistemli taramalar da ihmal edilmemelidir. Göğüste kitlenin dışında, ağrı, kızarıklık, çok hassasiyet, göğüs boyutunda değişiklik, göğüs ucunun içe dönmesi üzere belirtiler de gözlemlenebilmektedir. Bu çeşit durumlarda da vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

 

2. Dünyada göğüs kanserinin erkeklerde artış durumu nedir? 

Dünya genelinde 2020 yılında yaklaşık 2,3 milyon yeni göğüs kanseri hadisesi bildirilmiştir, bu da teşhis konulan her 8 kanserden 1’inin göğüs kanseri olduğunu göstermektedir. Tekrar 2020 yılında göğüs kanseri 685.000 ömür kaybına sebep olmuş ve bu hastalık dünya genelinde mevte sebep olan kanserler ortasında 5. sırada yer almıştır. Göğüs kanserlerinin yaklaşık %0,5-1’i erkeklerde görülür.

 

Meme kanseri en sık bayanlarda ortaya çıksa da, erkekler de göğüs kanserine yakalanabilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde teşhis edilen her 100 göğüs kanserinden yaklaşık 1’i erkeklerde bulunmaktadır. Çoklukla 60 yaşın üzerindeki erkeklerde görülmektedir. Lakin nadiren genç erkekleri de etkileyebilmektedir. Risk faktörleri bayan göğüs kanseri risk faktörlerine benzeridir. İleri yaş, X ışınlarına ve radyoterapiye maruz kalmak, ailede göğüs kanseri hikayesi yahut kalıtsal göğüs kanseri geni olması, yüksek östrojen hormon seviyelerine ve Klinefelter sendromu ismi verilen ender bir duruma sahip olunması erkeklerde göğüs kanseri riskini artırmaktadır. 

 

3. Göğüs kanseri tedavisi nerede olmalıdır?

Meme kanseri teşhisi konulan hastalara en uygun tedavi ve bakımı sağlamak için birlikte çalışan bir küme uzmanlaşmış hekimden oluşan multidisipliner bir grup gerekmektedir. Göğüs kanserinin ana tedavileri ortasında ameliyat, radyoterapi, kemoterapi, hormon tedavisi ve maksada yönelik tedaviler yer alır. Hastalara bu tedavilerden biri yahut birden fazlasının kombinasyonu uygulanabilmektedir. Göğüs kanseri tedavi seçenekleri kanserin tipine, evresine ve derecesine, büyüklüğüne, kanser hücrelerinin hormonlara hassas olup olmadığına nazaran belirlenmektedir. 

 

4. Göğüs kanseri erken evrede teşhis edilirse ne olur? Nasıl tedavi edilir? 

Erken evre göğüs kanseri tanısı konulduğu takdirde tedavinin emeli göğüs kanserinin ve göğüste, koltuk altında yahut bedenin başka bölgelerinde kalan fakat tespit edilemeyen öbür kanser hücrelerinin uzaklaştırılmasıdır. Erken evre göğüs kanserinin tedavisi bireyden şahsa farklılık gösterebilmektedir. Tedaviye karar verirken göğüs kanserinin evresi kıymetli bir faktördür. Fakat en uygun tedavi, kanserin göğsün neresinde olduğu, derecesi, hormon reseptörleri üzere başka faktörlere de bağlıdır. Ayrıyeten yaş, genel sıhhat durumu ve hastanın tercihleri de dikkate alınmaktır. Çoklukla göğüs kanseri tedavisinde birden fazla tedavi yolu kullanılır. Erken evre göğüs kanseri tedavisinde temel ameliyat seçenekleri göğüs gözetici cerrahi yahut mastektomi yani göğüs dokusunun çıkarıldığı cerrahi süreçtir. Her iki ameliyat tipi de ekseriyetle koltuk altından bir yahut daha fazla lenf düğümünün çıkarılmasını içermektedir. 

Radyoterapi ekseriyetle göğüs gözetici cerrahi sonrasında göğüste kalan kanser hücrelerini yok etmek için önerilmektedir. Ayrıyeten etkilenen göğüste kanserin nüks yani tekrarlama riskinin azaltılmasına da yardımcı olur. Kanser hücrelerinin göğüs ve koltuk altı dışına yayılma riski varsa, erken evre göğüs kanseri hastalarına da kemoterapi önerilebilmektedir. Kemoterapi kanserin tekrarlama ihtimalini azaltabilir ve hastanın hayatta kalma bahtını artırabilmektedir. 

 

5. Hormonal tedaviler ile başarılı sonuçlar elde edilebilir mi?

Hormonal tedaviler, erken evre göğüs kanserleri de dahil olmak üzere, kanser hücrelerinde hormon reseptörleri bulunan göğüs kanserlerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Kanserin tekrarlama ihtimalini azaltabilir ve birtakım durumlarda hayatta kalma bahtını artırabilir. Hormon tedavisinin farklı tipleri vardır. Önerilen seçenekler kanserin tekrarlama riskine, hastanın menopoza girip girmediğine ve tedavinin potansiyel yan tesirlerine bağlı olacaktır. Maksada yönelik tedaviler, belli göğüs kanseri cinslerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Bu tedavi çeşidi sadece birtakım hastalar için uygundur ve başka göğüs kanseri tedavileriyle birlikte kullanılabilir. Erken evre göğüs kanserini tedavi etmek için yaygın kullanılan amaca yönelik tedavi, HER2 müspet göğüs kanserini tedavi etmek için kullanılan trastuzumab yani akıllı ilaçtır. Birçok durumda, göğüs kanseri ne kadar erken teşhis edilir ve tedavi edilirse hayatta kalma talihi o kadar artmaktadır. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.