Kemik Metastazında Yeni Gelişen Yollar

02.10.2023
18

Halk ortasında ‘kanserin kemiğe sıçraması’ olarak bilinen kemik metastazının görülme sıklığı günümüzde giderek yaygınlaşıyor

Halk ortasında ‘kanserin kemiğe sıçraması’ olarak bilinen kemik metastazının görülme sıklığı günümüzde giderek yaygınlaşıyor. Son yıllarda kanser tedavilerinin gelişimine paralel olarak hayat mühleti uzadıkça metastatik kemik kanseri ile çok daha fazla karşılaşıldığını belirten Acıbadem Fulya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji, Ortopedik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Seyit Ali Gümüştaş “Kemik metastazı mevcut kanserin ilerlediğini gösterir. Akciğer ve karaciğerden sonra en sık metastaz alan üçüncü bölgedir. Kanser tipine bağlı olarak kemik metastazının görülme sıklığı yüzde 70’i bulabilmektedir” diyor. Hastaların en sık müracaat nedeninin şiddetli ağrı, şişlik, topallama ve kemikte kırık olduğunu, bu nedenle bu cins şikayetlerin ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Seyit Ali Gümüştaş kemik metastazı hakkında bilinmesi gerekenleri ve tedavide yeni gelişmeleri anlattı, kıymetli ihtarlar ve tekliflerde bulundu. 

 

Bu belirtilerle kendini gösterebiliyor!

Son yıllarda kanser tedavilerinin gelişimine paralel olarak ömür müddeti uzadıkça metastatik kemik kanseri ile müsabaka sıklığı da artıyor. Çoklukla yavaş seyirli ilerleyen, uygun ve makus huylu olmak üzere ikiye ayrılan kemik tümörlerinde hastaların sıklıkla ağrı şikayetiyle tabibe başvurduğunu, ağrıda belirleyici ögenin ise istirahatta bile devam etmesi ve vakitle şiddetinin artması olduğunu belirten Doç. Dr. Seyit Ali Gümüştaş “Hasta geceleri ağrı nedeniyle uykudan uyanabilir ve standart ağrı kesicilerden kâfi yarar görmeyebilir. Geceleri uykudan uyandıran ağrı berbat huylu kemik tümörlerinin bir göstergesi olsa da nadiren uygun huylu tümörde de görülebilir. Vücutta sistemsiz sonlu, süratli büyüyen ve ağrılı şişlikler ile topallama da makus huylu olması açısından uyarıcı olmalıdır” diyor.  

 

Erken teşhis hayati kıymet taşıyor!

Sıklıkla 40 yaş sonrası ortaya çıkan kemik metastazı mevcut kanserin ilerlemiş olduğunu gösteriyor. Bu hastaların alanında uzman hekimler (Ortopedik Onkoloji tabibi, Tıbbi ve Radyasyon Onkolojisi, Patoloji, Radyoloji ve Nükleer tıp) tarafından değerlendirilip teşhis ve tedavisine karar verilmesi gerekiyor. Doç. Dr. Gümüştaş, kemik metastazlarının tüm kemiklerde gelişebilmekle birlikte en sık omurga, pelvis (leğen kemiği), femur (uyluk) ve humerus (kol) bölgesinde görüldüğünü belirterek şöyle konuşuyor: “Kemik metastazı teşhisinin konulmasının hayati kıymeti vardır. Bilhassa kemiğin kendisinden kaynaklanan tümörlerden ve hastanın mevcut tümöründen diğer bir odaktan kaynaklanmadığı ortaya konulmalıdır. Aksi taktirde hastanın ömrünü önemli formda olumsuz etkileyecek geri dönüşümsüz kusurlara yol açılır.”

Tedavide çok süratli gelişmeler yaşanıyor

Son yıllarda teknolojideki ve tıp alanındaki süratli gelişmeler sayesinde kemik metastazlarının tedavisinde çok kıymetli yenilikler yaşanıyor. Kimi yeterli huylu tümörler yalnızca takip edilirken, birçoğunun ameliyat ile çıkarılmasının tedavi için kâfi olduğunu, kemiğin kendisinden kaynaklanan makus huylu tümörlerin asıl tedavisinin ise ameliyat ile pak bir formda çıkarılması olacağını vurgulayan Doç. Dr. Gümüştaş kelamlarına şöyle devam ediyor: “Bazılarının tedavisinde cerrahiye ek olarak kemoterapi ve/veya radyoterapi uygulanır. Kemik metastazlarının ameliyat ile tedavisinde kapalı ya da açık formüller uygulanabilir. Kemik metastazlarının tedavisinde yeni gelişmeler; görüntüleme eşliğinde (tomografi, seyyar röntgen) kapalı uygulanan yakma (radyofrekans ablasyon, mikrodalga ablasyon) ve dondurma (krioablasyon) süreçleridir.” 

 

Tümör yüksek ısıda yakılıyor

Acıbadem Fulya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji, Ortopedik Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Seyit Ali Gümüştaş, son yıllarda sık kullanılan usullerden Radyofrekans ablasyon (RF) ile birtakım uygun huylu kemik tümörleri ve kemik metastazlarının, tümörün görüntüleme eşliğinde yüksek ısıda kapalı olarak yakılması suretiyle tedavi edilebildiğini belirterek “Bu yol bilhassa genel durumu çok uygun olmayan ve açık cerrahiyi tolere edemeyecek kemik metastazı hastalarında hayati kıymete sahiptir. RF ablasyon süreci çok spesifik olup bilhassa kemik ve yumuşak doku tümör cerrahisi ile ilgilenen Ortopedi ve Travmatoloji doktoru ya da Girişimsel Radyologlar tarafından yapılmaktadır” diyor. Doç. Dr. Gümüştaş bu teknikte ısının tümör üzerinde eritme/küçültme tesiri gösterdiğine, bazen ameliyata gerek bırakmayabildiğine dikkat çekerek “İyi ve makûs huylu kemik tümörlerinde uygulanabilmektedir. Düşük riskli ve süratli sonuç alınabilen faal usuldür. Radyoterapiye dirençli ya da tekrarlamış kemik metastazlarında uygulanabilmesi ekstra avantajıdır. Seçilmiş hastalarda radyofrekans ablasyon ile tümörü yaktıktan sonra tıpkı giriş yerinden çimentolama süreci inançla uygulanabilir” diye konuşuyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.