Narlıdere 2.Kitap Kültür Günlerinde Görkemli Final

Narlıdere Belediyesi’nin 30 Eylül – 1 Ekim tarihlerinde Tarihi Yukarıköy’de gerçekleştirdiği 2.Kitap ve Kültür Günleri, ‘Memleketimin Halleri’ ve ‘Türkiye’nin 2.Yüzyılında Eğitim Hakkı’ söyleşileri ile sona erdi

02.10.2023
16
Narlıdere 2.Kitap Kültür Günlerinde Görkemli Final

Narlıdere Belediyesi’nin 30 Eylül – 1 Ekim tarihlerinde Tarihi Yukarıköy’de gerçekleştirdiği 2.Kitap ve Kültür Günleri, ‘Memleketimin Halleri’ ve ‘Türkiye’nin 2.Yüzyılında Eğitim Hakkı’ söyleşileri ile sona erdi. Narlıdere Belediye Lideri Ali Engin, 2 gün boyunca Narlıdere’de kültür-sanat şöleni yaşattıklarını tabir ederek, “2.Kitap ve Kültür Günlerimizde pahalı konuşmacılarımızdan çok kıymetli fikirler edindik, ufkumuzu genişlettik. Bu hoş programa emek veren tüm iştirakçilerimize ve yurttaşlarımıza yürekten teşekkür ediyor, gelecek yıl görüşmek üzere diyoruz” diye konuştu. 

 

Narlıdere Belediyesi’nin İzmir’e armağan ettiği, kentin yaşayan müzesi Tarihi Yukarıköy’de gerçekleştirdiği 2.Kitap ve Kültür Günleri sona erdi. Kitap stantlarının kurulduğu, söyleşi ve okur-yazar buluşmalarının yer aldığı 2.Kitap ve Kültür Günleri’nin final gününe de vatandaşların ağır ilgisi vardı. Aktifliğin ikinci gününde, usta gazeteciler Faruk Bildirici, L.Doğan Tılıç ve İpek Özbey ‘Memleketimin Halleri’ söyleşisi ile Narlıdereliler ile buluşurken, günün bir öbür programında ise 27. Periyot CHP Milletvekili Yıldırım Kaya ve Eğitimci Feray Aytekin Aydoğan ‘Türkiye’nin 2.Yüzyılında Eğitim Hakkı’ panelinde yurttaşlarla bir ortaya geldi. Narlıdere Belediye Lideri Ali Engin’in de Narlıdere Belediyesi 2.Kitap ve Kültür Günleri’nde yapılan söyleşileri ilgiyle takip etti, stantları ziyaret ederek müellifler ve vatandaşlarla bol bol sohbet etti.  

BAŞKAN ENGİN’DEN TEŞEKKÜR 

Narlıdere Belediye Lideri Ali Engin, 2.Kitap ve Kültür Günlerine iştirak sağlayan konuşmacıların engin görüşlerinden faydalandıklarını tabir ederek, “2 gün boyunca çok bedelli isimlerin çok pahalı fikirlerini dinledik ve ufkumuzu genişlettik. Biz Narlıdere için ‘kültür sanat kenti’ ibaresini kullanıyoruz. Zira biz kentimizi geleceğe götürürken kültür-sanattan ve bilimden ilham alıyoruz. Şu anda bir ortada olduğumuz Yukarıköy de bu gayretimizin en hoş örneklerinden birini oluşturuyor. Lokal halka sahip çıkan, geçmişin mirasını geleceğe taşıyan bir anlayışla yolumuza devam ediyoruz” dedi. 

İki gün boyunca Narlıdereliler ile olan tüm iştirakçilere teşekkür eden Lider Engin, “Türkiye’de isim yapmış gazeteci, akademisyen, muharrir, eğitimci ve sanatçı dostlarımızı burada ağırladık. Etkinliğimizin son konuşmasını her vakit önceliğimiz olan eğitime ayırdık. Zira eğitimin geleceğimiz olduğunu biliyoruz. Narlıdere Belediyesi olarak Nar Çiçekleri Anaokullarımızla, öğrencilerimize yönelik beslenme desteğimizle ve kültür-sanat kurslarımızla her vakit geleceğimizin teminatı çocuklarımızın yanındayız. İki gün süren 2.Kitap ve Kültür Günlerimizde bedelli konuşmacılarımızdan çok pahalı fikirler edindik, ufkumuzu genişlettik. Bu hoş programa emek veren tüm iştirakçilerimize ve yurttaşlarımıza yürekten teşekkür ediyor, gelecek yıl görüşmek üzere diyoruz” diye konuştu. 

USTA GAZETECİLER MEMLEKETİN HALİNİ ANLATTI

Narlıdere Belediyesi 2.Kitap ve Kültür Günleri’nin ikinci gününde usta gazeteciler Faruk Bildirici, L.Doğan Tılıç ve İpek Özbey ‘Memleketimin Halleri’ söyleşisi ile yurttaşlarla bir ortaya geldi.  Faruk Bildirici, gazetecilerin toplumu yanlışsız bilgilendirmedeki rolüne dikkat çekerek, “Kamuoyu araştırmaları ile değil kamuoyu yönlendirmeleri ile karşı karşıyayız. Bu yüzden biz gazeteciler gerçek bilginin topluma ulaşması noktasında daha çok efor harcamalıyız” dedi. L.Doğan Tılıç ise ‘memleketin hali iyi’ diyenlerle daha çok irtibat kurmaları gerektiğinin altını çizerek, “Yerel seçimler öncesinde Sivil Anayasa’yı, aileyi, ömür biçimine müdahaleyi konuşacağımız bir periyoda giriyoruz. Biz gazeteciler her vakit olduğu üzere bu süreçte de doğruyu söylemeye devam edeceğiz” diye konuştu. Söyleşinin moderatörlüğünü üstlenen İpek Özbey de gazetecilerin kamplaştırıldığına dikkat çekerek, “Gazetecilerin bir şeylerin sözcüsü olmasını bekliyorlar. Gazetecilerin vazifesi yalnızca işini yapmak olmalı” sözlerini kullandı. 

EĞİTİMDE TAVİZ YOK

Günün ikinci söyleşisinde ise, 27. Periyot CHP Milletvekili Yıldırım Kaya ve Eğitimci Feray Aytekin Aydoğan ‘Türkiye’nin 2.Yüzyılında Eğitim Hakkı’ panelinde yurttaşlarla buluştu. Yıldırım Kaya, Narlıdere’nin bir demokrasi kenti olduğunu söz ederek, “Gazi M.Kemal Atatürk, Cumhuriyetin eğitim devrimleriyle geleceğe taşınacağını biliyordu ve eğitim ihtilallerinin temellerini İzmir’de attı. Bizim bu temelleri yıkmak isteyenlerle uğraşımız devam edecek” dedi. Feray Aytekin Aydoğan da bilhassa karma eğitimin engellenmesine yönelik uğraşlara ve eğitimde fırsat eşitliğine dikkat çekerek, “Köy Enstitüleri ile bu ülkenin en fakir çocukları tabip, sanatçı, öğretmen oldular. Artık ise 1,5 milyon çocuk örgün eğitimde değil. Karamsarlığın üstünden daima birlikte gelecek, karanlıkları birlikte aydınlığa çevireceğiz” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.