Lider Soyer’den Kent Tiyatroları’na İkinci Sahne Muştusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, 2023-2024 tiyatro dönemini “Deli Dumrul” oyununun özel gösterimi ile açtı

03.10.2023
12
Lider Soyer’den Kent Tiyatroları’na İkinci Sahne Muştusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, 2023-2024 tiyatro dönemini “Deli Dumrul” oyununun özel gösterimi ile açtı. Prömiyeri izleyen Lider Tunç Soyer, sanatseverlere müjde vererek, “İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatromuz ikinci sahnesine kavuşuyor. Kasım ayının ikinci haftasında Konak Elhamra Sahne’mizde gösterimlerimiz olacak. Tiyatroseverler bizleri yalnız bırakmasın” dedi.

Geçen günlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları’nın (İzBBŞT) Konak Vapur İskelesi’nde hizmete giren gişesinden yeni dönemin birinci oyunu Mecnun Dumrul için bilet alan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, prömiyere katıldı. Güngör Dilmen’in ölümsüz yapıtı “Deli Dumrul”un prömiyerinde Lider Tunç Soyer’e, İzmir Kent Tiyatroları Kurucu Genel Sanat Direktörü Yücel Erten ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay da eşlik etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları’nın kuruluşunun üçüncü yıldönümünde Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde sahnelenen oyun, seyircilerden uzun müddet alkış alarak büyük beğeni topladı.

“20 gün bizim tiyatromuz sahne alacak”

Oyun sonrasında sahnede seyircilere bir müjde veren İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Bu 9. oyunumuz. Bizim için bu günlere gelmek büyük bir hayaldi. Çok memnunum, arkadaşlarım inanılmaz bir iş çıkardı. İzBBŞT ikinci bir sahneye kavuşuyor. Konak Elhamra Sahnesi’nde Kasım ayının ikinci haftasından itibaren gösterimlerimiz olacak. 10 gün Devlet Opera ve Balesi sahneyi kullanacak, 20 gün de bizim tiyatromuz sahne alacak. Tiyatroseverler bizleri yalnız bırakmasın” dedi. İzmir Kent Tiyatroları Kurucu Genel Sanat Direktörü Yücel Erten ise “Bugün bizim tekrar yaş gününüz. Kuruluşumuzdan bu yana 3 sene geçti. İzBBŞT’yi kurarak, İzmir’e bu sanat ordusunu armağan eden Liderimiz Tunç Soyer’e bir defa daha teşekkür ediyorum” dedi. 

Oyun Ekim ayında sahnede

Geçen dönem, turneler dahil sahnelediği tüm oyunları kapalı gişe oynayan İzmir Kent Tiyatroları (İzBBŞT), yeni döneme Güngör Dilmen’in yazdığı, Yücel Erten’in yönettiği “Deli Dumrul” oyunuyla merhaba dedi. Oyun, 3-7-8-11-12-13-14 Ekim tarihlerinde tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.

Güngör Dilmen’in bir Dede Korkut öyküsünden yola çıkarak kaleme aldığı Mecnun Dumrul, politik ve toplumsal problemleri bin yıl evvelki Anadolu gerçekleri üzerinden anlatıyor. Ulusal ve milletlerarası yarışlarda 8 mükafata layık görülen Mecnun Dumrul’un müziklerini Babür Tongur, müzik yöneticiliğini Türker Barmanbek, koreografisini Salima Sökmen, dans repetitörlüğünü Dolun Doyran, sahne dizaynını Anıl Işık, giysi dizaynını Deniz Bilgili, ışık dizaynını ise Yakup Çartık yapıyor. 

Deli Dumrul’un biletleri İzBBŞT bilet gişeleri ile kultursanat.izmir.bel.tr internet sitesi üzerinden satın alınabilecek. “Deli Dumrul” ile oyun sayısını dokuza yükselten İzmir Kent Tiyatroları, dönem içinde Nazım Hikmet Ran’ın yazdığı “Yolcu” oyununu da sahneleyecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.