Anılar, Tanıklıklar Söyleşisinde Tomris Uyar Konuşuldu

Nilüfer Belediyesi’nin 2023 Yılın Müellifi Tomris Uyar aktiflikleri kapsamında düzenlediği “Anılar, Tanıklıklar” söyleşisine Feyza Hepçilingirler, Semra Aktunç ile Tomris Uyar’ın oğlu Hayri Turgut Uyar katıldı

04.10.2023
15
Anılar, Tanıklıklar Söyleşisinde Tomris Uyar Konuşuldu

Nilüfer Belediyesi’nin 2023 Yılın Muharriri Tomris Uyar aktiflikleri kapsamında düzenlediği “Anılar, Tanıklıklar” söyleşisine Feyza Hepçilingirler, Semra Aktunç ile Tomris Uyar’ın oğlu Hayri Turgut Uyar katıldı. Konuklar, söyleşide hem müellifin edebi tarafını anlattılar, hem de ortak anılarını.

Nilüfer Belediyesi’nin 2023 Yılın Muharriri Tomris Uyar aktiflikleri kapsamında “Anılar, Tanıklıklar” söyleşisi Akkılıç Kütüphanesi’nde düzenlendi. Yazarlar Feyza Hepçilingirler ve Semra Aktunç ile Tomris Uyar’ın oğlu akademisyen Hayri Turgut Uyar’ın konuk olduğu söyleşiye edebiyatseverler büyük ilgi gösterdi. Tomris Uyar’ın hayat biçimi, karakteristik özellikleri ve edebi istikametinin ele alındığı söyleşide Hayri Turgut Uyar da annesiyle ilgili anılarını anlattı. Tomris Uyar’ın her istikametiyle hayranlık uyandıran bir isim olduğunu söz eden yazar Semra Aktunç şöyle devam etti konuşmasına: “O, hayatı dolu dolu yaşayan her istikametiyle yetenekli bir insandı. Edebiyat dünyasına büyük izler bırakan Tomris Uyar, çalışmalarında ahlaki kıymetleri, saygıyı ve inceliği her zaman korudu. Bugün hikayelerdeki düzey çok düşük. Onun yapıtlarının değerini zaman geçtikçe daha uygun anlayacağız. Onunla yaşadığımız anıları günlüklerimde tutuyorum. O her vakit özlenecek kıymetli bir dost ve yazardı.”

Feyza Hepçilingirler de Uyar ile İzmir’de tanıştığını ve uzun yıllar dost kaldığını belirtti. Tomris Uyar’ın çok yetenekli olduğunu söz eden Feyza Hepçilingirler de, “Özel hayatında çok eğlenceli, yaşamayı seven biriydi. On parmağında on beceri olan, etrafında hayranlık uyandıran biriydi. Dostluklara çok ehemmiyet verirdi. Hakkını savunan, koruyan tuttuğunu koparan insandı” diye konuştu.

Tomris Uyar’ın akademisyen oğlu Hayri Turgut Uyar da annesinin farklı özelliklerinden bahsetti. Annesinin bağlantı tarafının çok kuvvetli olduğuna değinen Uyar, “Onunla her vakit gurur duyduk. O sivri lisanlı olmasına rağmen sevilen bir kişiydi. Müşahede yeteneği kuvvetli olan annem karşısındaki insanı çok çabuk çözerdi. O her vakit yaptığı işin hakkını veren, profesyonelce çalışan bir yazardı. Elde ettiği muvaffakiyetler asla tesadüf değil” formunda konuştu. Gecenin sonunda Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Pala konuklara teşekkür ederek, iştirakçileri gelecek günlerde yapılacak etkinliklere de davet etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.