Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndan, Cumhuriyetin 100. Yılında Görkemli Bir Açılış Konseri

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), sanatın büyüleyici dünyasıyla Cumhuriyet coşkusunu buluşturarak yeni dönemini bir dünya prömiyeriyle açıyor

04.10.2023
13
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndan, Cumhuriyetin 100. Yılında Görkemli Bir Açılış Konseri

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), sanatın büyüleyici dünyasıyla Cumhuriyet coşkusunu buluşturarak yeni dönemini bir dünya prömiyeriyle açıyor. BİFO, 12 Ekim Perşembe günü saat 20.00’de, Şiddetli PSM Turkcell Sahnesi’nde dünya çapında ünlü piyanist ve bestekar Fazıl Say’ın Borusan Sanat’ın siparişi üzerine bestelediği 6. Senfonisi “100 Yaşında Bir Çocuk” ile dünya prömiyeri yapacak. Bu manalı konser, Cumhuriyetimizin 100. yılını selamlamak ve müziğin birleştirici gücünü vurgulamak gayesiyle BİFO izleyicileriyle buluşacak.

 

Geçtiğimiz dönem ağır turne programına karşın bestecilik çalışmalarına orta vermeyen Fazıl Say, 6. Senfoni’yi Cumhuriyetimizin 100. yılını onurlandırmak üzere BİFO için bestelerken, bu yapıtı kendi başyapıtları ortasında bir kilometre taşı olarak görüyor. Açılış konserinde şef kürsüsünde yer alacak Can Okan, şefliğin yanı sıra müziğin üniversalliği ve felsefi temelleri üzerine yaptığı çalışmalarla sanat dünyasına büyük katkılar sunuyor. Okan, yurtiçi ve yurtdışındaki konserlerde hakimiyet kazandığı çoksesli müzik ve opera repertuvarının yanı sıra Fazıl Say ile olan işbirliği ile sanatının hudutlarını genişletiyor. Bu süper prömiyerde Okan idaresindeki BİFO, Mozart’ın 21. Piyano Konçertosu’nda Fazıl Say’a eşlik edecek. 

 

Konser öncesinde Aydın Büke, Kuvvetli PSM’deki Meydan Fuaye alanında saat 19.00-19.30 ortasında konser üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirecek. 

 

BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI 

CAN OKAN şef

FAZIL SAY piyano

 

MOZART Piyano Konçertosu no.21, Do Majör, KV 467

SAY Senfoni no.6, “100 Yaşında Bir Çocuk” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.