Sabancı Üniversitesi Dünyanın En Güzel Üniversiteleri Sıralamasında Türkiye’den Birinci Sırada Yer Aldı

İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE), 2024 Dünya Üniversiteler Sıralamasını açıkladı

04.10.2023
17
Sabancı Üniversitesi Dünyanın En Güzel Üniversiteleri Sıralamasında Türkiye’den Birinci Sırada Yer Aldı

İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE), 2024 Dünya Üniversiteler Sıralamasını açıkladı. Üniversitelerin akademik olarak 5 ana boyuta nazaran değerlendirildiği sıralamada Sabancı Üniversitesi 351-400 bandında yer alarak Türkiye’deki üniversiteler ortasında birinci sıraya yerleşti.

Dünyanın En Âlâ Üniversiteleri Listesi’nin yayınlandığı Times Higher Education (THE) 2024 sıralaması açıklandı. Sıralamada, Sabancı Üniversitesi Türkiye’den yer alan üniversiteler ortasında en yüksek basamakta yer aldı. THE Dünya Üniversiteler Sıralaması metodolojisi Eğitim, Araştırma Ortamı, Araştırma Kalitesi, Sanayi ve Milletlerarası Görünüm olmak üzere 5 ana boyut ve 17 alt göstergeden oluşuyor. Listede 351-400 bandında yer alan Sabancı Üniversitesi, değerlendirmede bir evvelki sıralamaya kıyasla tüm boyutlara ait puanını düzgünleştirirken, bilhassa Araştırma Kalitesi boyutunda katettiği ilerlemeyle ön plana çıkıyor. Sabancı Üniversitesi, Eğitim boyutunda 31.7, Araştırma Ortamı boyutunda 37.9, Araştırma Kalitesi boyutunda 69.5, Sanayi boyutunda 90.2, Uluslarası Görünüm boyutunda ise 66.6 puanla 351-400 bandında yer aldı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici, “Dünyanın En Âlâ Üniversiteleri Listesi’nin yayınlandığı Times Higher Education (THE) 2024’te, Türkiye’den birinci sırada yer alan üniversite olmanının memnunluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Bu sonuç Türkiye’nin öncü üniversitesi olduğumuzu deliller nitelikte. Bugün eğitimde fark yaratan birçok çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Araştırma Üniversitesi olarak fakülte ve merkezlerimizde, bilim dünyasında ses getiren araştırma faaliyetlerini hayata geçiriyor, bu çalışmalar için yurtiçi ve yurtdışı kaynaklardan yüksek oranda proje takviyeleri alıyoruz. Türkiye’nin en güzeli olmayı sürdürmekle kalmayıp, tüm dünyada en üst sıralarda tanınan ve takdir edilen bir araştırma üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Bu hedefe yönelik olarak daima geleceğe hazırlanıyor, araştırma altyapımızı daha da zenginleştirecek adımları atıyoruz. Öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz ile birlikte daha birçok muvaffakiyete imza atacağımıza inanıyorum.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.