MZV-MEF YetGen 21.Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’nda 2023 Yılının İkinci Eğitim Periyodu Başladı

Türkiye’de birinci sefer gençlerin 21. Yüzyıl yetkinliklerinin ve farkındalığının kazandırılmasını amaçlanarak ‘yetkin’ bireyler yetiştirme amacıyla lise ve üniversite öğrencilerine yönelik tasarlanan MZV-MEF YetGen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı, 2023 yılının ikinci eğitim periyoduna başladı

06.10.2023
14
MZV-MEF YetGen 21.Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’nda 2023 Yılının İkinci Eğitim Periyodu Başladı

Türkiye’de birinci sefer lise ve üniversite öğrencilerine yönelik hazırlanan ve 8 yıldır yeni kuşağın gelişimine katkı sağlamak, gençlerin 21. yüzyıla hazır olma yolunda farkındalık, gerekli maharet ve yetkinlikleri kazanmalarını sağlamak için devam eden MZV – MEF YetGen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’nın 2023 yılının ikinci eğitim periyodu gençlerin ağır ilgisiyle başladı.

 

Türkiye’de birinci sefer gençlerin 21. Yüzyıl yetkinliklerinin ve farkındalığının kazandırılmasını amaçlanarak ‘yetkin’ bireyler yetiştirme amacıyla lise ve üniversite öğrencilerine yönelik tasarlanan MZV-MEF YetGen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı, 2023 yılının ikinci eğitim devrine başladı. 2015 yılından bu yana 9 binin üzerinde gencin hayatına dokunan programa gençler bu devir de büyük ilgi gösterdi.

Mehmet Şiddetli Vakfı (MZV), MEF Üniversitesi ve Çimento Sanayisi Patronları Sendikası (ÇEİS) tarafından desteklenen, MEF Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi (MEFTEK) Direktörü ve YetGen Kurucusu Prof. Dr. Erhan Erkut’un liderliğinde yürütülen MZV-MEF YetGen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’na Türkiye’nin hemen her kentinden gençler iştirak sağlıyor. Yurt dışından da iştirakin olduğu programa, Türkiye’nin 81 vilayetinden yaklaşık 11 bin genç müracaat yaptı. Müracaat sürecinin akabinde 1400 kişinin dahil edildiği programa 172 YetGen önderi de eşlik ediyor ve iştirakçilere mentorluk yapıyor. 

Öğrencileri geleceğe hazırlamak maksadıyla 21. yüzyıl yetkinlikleriyle donanmaları için farkındalık yaratan ve kıymetli kazanımlar sağlayan MZV-MEF YetGen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’nı muvaffakiyet ile tamamlayan öğrenciler, eğitim sonunda sertifika almaya hak kazanıyorlar. 

YetGen’in Kurucusu ve MEF Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Merkezi (MEFTEK) Direktörü Prof. Dr. Erhan Erkut: “Pedagoji ve teknoloji istikametinden gelişmiş ve etkileşimi öne çıkartan bir eğitim modeli tasarladık.”

Prof. Dr. Erhan Erkut, kendini geliştirmek, kendine yatırım yapmak isteyenlerin toplandığı yerin YetGen olduğunu belirterek “Sürdürülebilir ve ölçeklenebilir bir kurum kurma emeliyle daima ve kalıcı bir öğrenme modeli kurguladık.” dedi. Prof. Dr. Erhan Erkut kelamlarına şöyle devam etti; “Pedagoji ve teknoloji istikametinden gelişmiş, etkileşimi ve bireyi odağına alan bir eğitim modeli tasarladık. 172 önderimiz; Türkiye’nin her vilayetinden hatta yurt dışından da iştirakçilerimiz var. Hedeflediğimiz büyük görüntü envanterine sahip olmak için bu periyot de değerli adımlar atmaya devam ediyoruz. 12 haftalık programımızın birçok haftasını asenkron interaktif görüntü içerikleriyle kurguladık. Bu sayede iştirakçiler içerik naklini kendi kendilerine en verimli oldukları vakitte yapabilecek, senkron eğitim günlerinde ise pekiştirme gayesiyle sorularını sorup grup çalışmalarıyla öğrenmeyi kalıcı hale getirecek. Bu yolda bize birinci günden beri takviyesini esirgemeyen, gerçek bir vakıf üniversitesi olan ve öğrencilerine sunduğu birçok imkanı YetGenlilere de açarak öğrenme tecrübelerinin randımanının artmasına katkı sunan MEF Üniversitesi’ne, vizyonu ile her vakit yanımızda olan Mehmet Şiddetli Vakfı’na ve bu periyot de destekçimiz olan ÇEİS’e çok teşekkür ederiz.

Zorlu Holding İnsan Kaynakları Kümesi Lideri Necmi Kavuşturan: “2015 yılından bu yana Mehmet Kuvvetli Vakfı olarak paydaşı olduğumuz MZV-MEF YetGen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’nın yüzleri geleceğe dönük, bilim ve teknolojinin ışığında yürüyen, bir dünya insanı olarak kendine, topluma ve dünyaya paha katacak bir yeni kuşağın yetişmesi ismine yarattığı etkiyi son derece kıymetli buluyoruz.”

“Zorlu Kümesi olarak sürdürülebilir hayatın en değerli şartının; dünya insanı olarak yetişmiş, gezegene ve topluma karşı sorumluluğu yüksek, hassas bireyler olduğuna inancımız doğrultusunda “nitelikli eğitim” odaklandığımız öncelikli alanların başında geliyor. 2015 yılından bu yana Mehmet Güçlü Vakfı olarak paydaşı olduğumuz MZV-MEF YetGen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’nın yüzleri geleceğe dönük, bilim ve teknolojinin ışığında yürüyen, bir dünya insanı olarak kendine, topluma ve dünyaya paha katacak bir yeni jenerasyonun yetişmesi ismine yarattığı etkiyi son derece pahalı buluyoruz.” dedi. 

Çimento Sanayisi Patronları Sendikası (ÇEİS)’in Genel Sekreteri Dr. H. Serdar Şardan: “YetGen 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Farkındalık Eğitim Programı’na ÇEİS olarak 3. kere takviye olmanın memnunluğunu ve gururunu yaşıyoruz. YetGen ile iş birliğimizin daha uzun yıllar sürmesini temenni ediyoruz.”

Bu yıl 100. kuruluş yıl dönümünü kutlayacağımız Cumhuriyetimize vurgu yapan Dr. H. Serdar Şardan, Cumhuriyeti gençlere emanet eden Ulu Liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği vizyon çerçevesinde, Sendika olarak programa katılan geleceğin mühendisleri, hekimleri, hukukçuları olacak genç arkadaşların bu değerli eğitim programına ellerinden geldiğince takviye olmaktan büyük bir memnunluk duyduklarını belirtti.

“Gelişen ve değişen dünyamızda beşere yapılan yatırımın en değerli yatırım olduğu inancıyla başladığımız bu iş birliğinin artarak devam edeceğine ve gençlerin bu eğitimlerden en yüksek faydayı sağlayarak programı tamamlayacağına inanıyorum.” dedi.

Katılımcıları bekleyen yetkinlikler 

Program kapsamında; Meslek Planlama, Sunum Teknikleri ve Ekip Çalışması, Yazılı İçerik Hazırlama, Öz Gelişim ve Etkin Vatandaşlık, Afet Okuryazarlığı, Birinci Yardım, Ruhsal Birinci Yardım, Ruhsal Sağlamlık, Liderlik, Teknoloji Okuryazarlığı, 21. Yüzyıl Okuryazarlıkları, Algoritmik Düşünmeye Giriş, Excel ile Modelleme, Sürdürülebilirlik ve Toplumsal İnovasyon, Girişimcilik, GirişGen, İş Dünyasına Geçiş üzere başlıklar altındaki yetkinliklerin edinilmesi ve geliştirilmesi amaçlanıyor. Senkron ve asenkron ders içeriklerinden ve başkan buluşmalarından oluşan eğitim programında alanında ehil birçok konuşmacı ağırlanıyor. Gençlerin ağır ilgisini çeken eğitimler fiyatsız olarak gerçekleştiriliyor ve Ehil Gençler Youtube kanalı üzerinden izlenebiliyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.