Atatürk’ün az bilinen fotoğraflarından oluşan “CUMHURİYETİN 100’ü” Standı Memorial Bahçelievler’de…

Memorial Sıhhat Grubu’nun, Cumhuriyetin 100. yılında konut sahipliği yapacağı “CUMHURİYETİN 100’ü” sergisi, Atatürk’ün, Türkiye’nin dört bir yanına gerçekleştirdiği ziyaretler ve günlük ömründen kesitlerle tarihe ayna tutuyor. 

25.10.2023
10
Atatürk’ün az bilinen fotoğraflarından oluşan “CUMHURİYETİN 100’ü” Standı Memorial Bahçelievler’de…
Atatürk’ün az bilinen fotoğraflarından oluşan 

“CUMHURİYETİN 100’ü” Standı Memorial Bahçelievler’de…

 

 

Memorial Sıhhat Grubu’nun, Cumhuriyetin 100. yılında konut sahipliği yapacağı “CUMHURİYETİN 100’ü” sergisi, Atatürk’ün, Türkiye’nin dört bir yanına gerçekleştirdiği ziyaretler ve günlük ömründen kesitlerle tarihe ayna tutuyor. Sergi, 57 yıllık ömrünün her nefesini vatanı için harcayan, son nefesine kadar kararlılık ve azimle yeni bir ülke inşa eden Atatürk’ün 1915’ten 1937’ye az bilinen fotoğraf karelerini, tarihin derinliklerinden günümüze taşıyor.

“Beni Türk doktorlarına emanet ediniz!”

Ulu Önder’in, tarihi fotoğrafları ve kendi el yazısına ilişkin dokümandan oluşan stanttaki en kıymetli detaylardan biri de, sıhhatle ilgili dikkat çeken sözleri… Atatürk’ün, “Devlet olma savındaki siyasal kuruluşların en birinci vazifesi, halkının sıhhati ve sağlamlığı..” sözünden yola çıkan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık’ın arşivi, Gazi Mustafa Kemal’in tabirleriyle sıhhate verdiği kıymeti yansıtıyor. 

26 Ekim-20 Kasım 2023 tarihleri ortasında Memorial Bahçelievler Hastanesi Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek olan “Cumhuriyetin 100’ü” standıyla sanatseverler; Türkiye’nin 100 yıllık birikimini keşfedecek, Atatürk’ün Cumhuriyet’in ilanından evvelki devirlerinden izlenimler edinecek ve Cumhuriyet sonrasındaki günlük ömründen kesitlere şahit olacak.

Siz pahalı basın mensuplarının, 26 Ekim Perşembe günü Memorial Bahçelievler Hastanesi Sanat Galerisi’nde saat 11.30’da gerçekleştirilecek stant açılış lansmanına katılımınızdan memnunluk duyarız. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.