Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Türkiye Fotoğraf Vakfı 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi Fotoğraf Müsabakası Sonuçları Açıklandı

1963 yılında Marmara Çeşidi olarak başlayan, 1966 yılında memleketler arası nitelik kazanarak 1968 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı himayelerine alınan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Çeşidi (TUR), bir defa daha dünyaca ünlü bisiklet ekiplerini Türkiye’nin doğal ve tarihi hoşlukları içinde bulutlara yakınlaşan güçlü etaplarında ve yeşil ile mavinin iç içe olduğu, kıtaları buluşturan rotada ağırladı.  

26.10.2023
9
Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Türkiye Fotoğraf Vakfı 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi Fotoğraf Müsabakası Sonuçları Açıklandı

1963 yılında Marmara Çeşidi olarak başlayan, 1966 yılında memleketler arası nitelik kazanarak 1968 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı himayelerine alınan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Çeşidi (TUR), bir kere daha dünyaca ünlü bisiklet gruplarını Türkiye’nin doğal ve tarihi hoşlukları içinde bulutlara yakınlaşan kuvvetli etaplarında ve yeşil ile mavinin iç içe olduğu, kıtaları buluşturan rotada ağırladı.  

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın takviyeleriyle Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından gerçekleştirilen 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi kapsamında fotoğraf müsabakası düzenlendi. 

Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Türkiye Fotoğraf Vakfı iş birliği ile düzenlenecek fotoğraf müsabakasının içeriği; 8-15 Ekim 2023 tarihleri ortasında gerçekleştirilen 58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi boyunca Alanya’dan İstanbul’a 8 etaptaki uğraş ve alakalı aktiviteler fotoğraflandı. Heyet üyeleri ortasında Türkiye Bisiklet Federasyonu Temsilcisi Mehmet Sedat Fırat, Fotoğraf Editörü Murat Gür, Anadolu Ajansı Fotoğraf Sanatkarı Nevzat Yıldırım, Akademisyen Prof. Dr. H. Ozan Bilgiseren ve Spor Fotoğrafçısı Yücel Çakıroğlu’nun bulunduğu grup tarafından değerlendirmeye alınan 387 fotoğraf ortasından 27 eser mükafatların sahibi oldu. İlgiyle karşılanan fotoğraf müsabakasına toplamda 387 fotoğraf ve 87 yarışmacı katıldı.

2023 yılında birinci defa düzenlenen “58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Çeşidi Fotoğraf Yarışması”nın konusu; tertibin gerçekleştiği güzergahta bisiklet yarışı esnasında yahut tıpkı gün bisikletçilerin geçişi öncesinde/sonrasında CİNS ile ilgili anların fotoğraf karelerine dönüştürülmesini kapsadı. Yarışanlar, seyirciler, hazırlıklar, takviye verenler, ödül merasimleri, etkinlikler üzere bisiklet yarışı etrafındaki bütün aktiviteler fotoğraf müsabakasının konusu oldu. 

Türkiye’de ikamet eden, amatör yahut profesyonel, fotoğrafa meraklı 18 yaş üstü herkese açık, ulusal bir yarışma olan “58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Çeşidi Fotoğraf Yarışması”na dahil olan fotoğrafçılar bisiklet çeşidi güzergâhı üzerinde 8-15 Ekim tarihleri ortasında çektikleri fotoğraflar ile yarışa katıldılar. Cep telefonu, drone, aksiyon kameraları, 180, 360 derece kayıt aygıtları üzere manzara kaydı yapan aygıtlar ile çekilen fotoğraflar ve HDR (high dynamic range) çekilen fotoğraflar yarışa kabul edildi. 

 

“58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi Fotoğraf Yarışması” Sonuçları:

1.’lik Mükafatı: Ekrem Kalkan

2.’lik Mükafatı: Nurettin Boydak

3.’lük Mükafatı: Sebahattin Özveren

TBF Özel Mükafatı: Kemal Türk

Mansiyon Mükafatı: Ahmet Meriç Şahin, Kazım Bora Yenilmez, Seval Oral Nurtan

Sergileme Hakkı Kazanan İsimler: Ali İstek Akkır, Ali Serdar Önal, Arif Milletli, Ayses Ungan, Ekrem Kalkan, Erdal Türkoğlu, Fatma Nurden Atay, Ferdi Yavuz, Hakan Balıkçı, Hasan Ürey, İbrahim Tekeş, İsa Cida, Murat Altıncan, Murat İbranoğlu, Özgür Şahin, Salih Kuş, Sami Uçan, Volkan Karagülleoğlu

 

“58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Çeşidi Fotoğraf Yarışması” Mükafatları: 

58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi Fotoğraf Yarışması’nda 1.lik mükafatı 25.000 TL, 2.lik mükafatı 15.000 TL, 3.lük mükafatı 10.000 TL. Türkiye Bisiklet Federasyonu özel mükafatı ise 7.500 TL. En fazla 3 yapıtın 4.000 TL Mansiyon mükafatı kazandığı “58.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Tipi Fotoğraf Yarışması”nda 20 eser de sergilenme hakkı kazandı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.