“CUMHURİYETİN 100’ü” Standı Memorial Bahçelievler’de…

Memorial Sıhhat Grubu’nun, Cumhuriyetin 100. yılında konut sahipliğini yaptığı “CUMHURİYETİN 100’ü” adlı fotoğraf standı, 26 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilen lansmanla Memorial Bahçelievler Hastanesi Sanat Galerisi’nde ziyarete açıldı.

27.10.2023
9
“CUMHURİYETİN 100’ü” Standı Memorial Bahçelievler’de…

Memorial Sıhhat Grubu’nun, Cumhuriyetin 100. yılında mesken sahipliğini yaptığı “CUMHURİYETİN 100’ü” adlı fotoğraf standı, 26 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilen lansmanla Memorial Bahçelievler Hastanesi Sanat Galerisi’nde ziyarete açıldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye’nin dört bir yanına gerçekleştirdiği ziyaretler ve günlük ömründen kesitlerle tarihe ayna tutan stant; 57 yıllık ömrünün her nefesini vatanı için harcayan, son nefesine kadar kararlılık ve azimle yeni bir ülke inşa eden Atatürk’ün, 1915’ten 1937’ye az bilinen fotoğraf karelerini tarihin derinliklerinden günümüze taşıyor.

“Beni Türk doktorlarına emanet ediniz!”

Ulu Önder’in, tarihi fotoğrafları ve kendi el yazısına ilişkin evraktan oluşan stanttaki en değerli detaylardan biri de, sıhhatle ilgili dikkat çeken sözleri… Atatürk’ün, “Devlet olma savındaki siyasal kuruluşların en birinci vazifesi, halkının sıhhati ve sağlamlığı..” sözünden yola çıkan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık’ın arşivi, Gazi Mustafa Kemal’in sözleriyle sıhhate verdiği bedeli yansıtıyor. 

26 Ekim-20 Kasım 2023 tarihleri ortasında Memorial Bahçelievler Hastanesi Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek olan “Cumhuriyetin 100’ü” standıyla sanatseverler; Türkiye’nin 100 yıllık birikimini keşfedecek, Atatürk’ün Cumhuriyet’in ilanından evvelki devirlerinden izlenimler edinecek ve Cumhuriyet sonrasındaki günlük ömründen kesitlere şahit olacak.

 

“CUMHURİYETİN 100’ü” STANDI KÜNYE:  

Araştırmacı-Koleksiyoner

Necmettin Özçelik

Proje Sanat Danışmanı

Hatice Akat – Sanatçı

Atatürk’ün Sıhhatle İlgili Kelamları Kaynak ve Bilgiler

Prof. Dr. Ahmet Saltık

Proje Üretimci & Envanter Çalışmaları

Zuhal Ceran

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.