İmamoğlu: Acıların son bulmasında sanat ve sanatkarlar değerli rol oynayacak

İBB’nin baştan aşağı yenileyerek, kentin kültür-sanat hayatına kazandırdığı Artİstanbul Feshane, ‘10. Asya-Avrupa Mediations Biennale’ine konut sahipliği yapacak.

27.10.2023
10
İmamoğlu: Acıların son bulmasında sanat ve sanatkarlar değerli rol oynayacak

İBB’nin baştan aşağı yenileyerek, kentin kültür-sanat hayatına kazandırdığı Artİstanbul Feshane, ‘10. Asya-Avrupa Mediations Biennale’ine mesken sahipliği yapacak. Bienalin tanıtım toplantısında konuşan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, “Ne yazık ki, başta yakın coğrafyamız olmak üzere, dünyanın birçok yerinde, bu yüzyıla hiç yakışmayan savaşlar, yıkımlar ve acılar birbirini izliyor. Bu acıların son bulmasında, yaraları daima birlikte sarmamızda, sanatın ve sanatkarların değerli bir rol oynayacağı ve hatta oynaması gerektiğine ve bu rolü üstlenmesi gerektiğine inanıyorum” dedi. İmamoğlu, tüm İstanbulluları, 38 ülkeden 17 küratör ve 134 sanatkarın katılacağı memleketler arası standa davet etti. Stant, 31 Ekim -11 Aralık 2023 tarihleri ortasında gezilebilecek. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) baştan aşağı yenileyerek kentin kültür-sanat hayatına kazandırdığı Artİstanbul Feshane, “Ben Öbür Bir Sen, Sen Öteki Bir Ben” başlığıyla düzenlenecek “10. Asya-Avrupa Mediations Biennale”ine mesken sahipliği yapacak. 38 ülkeden 17 küratör ve 134 sanatkarın katıldığı memleketler arası stant, 30 Ekim’de yapılacak ön gösterimin akabinde, 31 Ekim -11 Aralık 2023 tarihleri ortasında ziyaretçilerle buluşacak. Düzenlendiği 15 yıllık süreçte, bugüne kadar 10’u aşkın stantta, 33 Avrupa ve 34 Asya ülkesinden 727 sanatçı yer aldığı stant için, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun iştirakiyle tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, sırasıyla; İBB Genel Sekreter Yardımcısı Becerikli Polat, Mediations Biennale Türkiye Küratörü Beral Madra, Mediations Biennale Yöneticisi Tomasz Wendland ve İmamoğlu birer konuşma yaptı. 

 

“SANAT, DÜZGÜNLEŞTİRİCİ GÜÇ”

Bienalin, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’ncü kuruluş yıldönümüne denk gelmesinden duyduğu memnuniyeti lisana getiren İmamoğlu, İstanbul’un dünyanın en pahalı sanat kentlerinden biri olduğuna vurgu yaptı. İstanbul olarak, sanata sanatkarların yaratıcılığına takviye olmanın keyfini ve onurunu yaşadıklarını belirten İmamoğlu, “Burada çok sayıda, her biri birbirinden hoş ve pahalı sanat yapıtları, elbette biliyoruz ki İstanbullu hemşehrilerimizi bekliyor olacak” dedi. Sanatın dünya üzerinde çok büyük bir gücü olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “Sanat; tüm çatışmaları, tüm aksilikleri aşıp, geniş kitleleri güzellikte, hoşlukta, barışla ve huzurla buluşturabilme gücüne sahiptir, uygunlaştırıcı bir güce sahiptir. Yani bir insanın, bu kıymetli sanat yapıtlarına bakıp, sanatla iç içe olup, şiddetle, öfkeyle dolu bir hayatı olacağına asla inanmıyorum. Bilakis içinin huzur dolu olacağını, hayatına renk ve keyif katacağına yürekten inanıyorum ve bu türlü düşünüyorum. Beni de sanatın her kısmının ve her alanının, her yapıtın bu biçimde etkilediğini tabir etmek isterim” diye konuştu. 

 

“SANAT, BARIŞ İÇİNDE BİR DÜNYA HAYALİ İÇİN ÇOK DEĞERLİ”

“Sanatın, barış içinde bir dünya hayali için çok pahalı olduğu kanaatindeyim” diyen İmamoğlu, şunları söyledi: 

“O yüzden bugün, sanata ve sanatkarların yaratıcılıklarına her zamankinden çok daha fazla muhtaçlığımız var. Ne yazık ki, başta yakın coğrafyamız olmak üzere, dünyanın birçok yerinde, bu yüzyıla hiç yakışmayan savaşlar, yıkımlar ve acılar birbirini izliyor. Bu acıların son bulmasında, yaraları daima birlikte sarmamızda, sanatın ve sanatkarların değerli bir rol oynayacağı ve hatta oynaması gerektiğine ve bu rolü üstlenmesi gerektiğine inanıyorum. Farklı kültürlerden, inançlardan, coğrafyalardan, sanatkarları bir ortaya getiren, toplumlar ortasında köprü fonksiyonu gören, bir bakıma orta buluculuk yapan, bu türlü kıymetli sanat etkinliklerinin artması da en büyük dileğimiz. Bu istikamette dünyanın birinci sıralarına girecek düzeyde atılımları yapmaya ve bu noktada en güçlü mesken sahipliği ve misafirperverliğini bu kentte bütün dünyaya göstermeye hazır bir idare olduğumuzu da bizimle birlikte olan bütün konuklarımıza duyurmak isterim.”

Konuşmaların akabinde iştirakçilerle toplu fotoğraf çektiren İmamoğlu, kurulma basamağındaki standın bir kısmını, sanatkarlarla birlikte gezdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.