Cumhuriyetimizin 100. Yılı Defilesi

İzmir Valiliği uyumunda Türk Kızılay Bayan İzmir ve İzmir Olgunlaşma Enstitüsü iş birliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Efes Kültür Yolu Şenliği kapsamında “Cumhuriyetimizin 100. Yılı Defilesi” düzenlendi.

30.10.2023
6
Cumhuriyetimizin 100. Yılı Defilesi

İzmir Valiliği uyumunda Türk Kızılay Bayan İzmir ve İzmir Olgunlaşma Enstitüsü iş birliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Efes Kültür Yolu Şenliği kapsamında “Cumhuriyetimizin 100. Yılı Defilesi” düzenlendi.

Defilede, Anadolu Selçuklu devrinden Cumhuriyete ve günümüze uzanan gelenekle yeniliğin birleştirildiği kıyafetler yer aldı. El tezgahlarında dokunan yerli ve doğal dokuma kumaşların yanı sıra ipekli ve kadife kumaşlar üzerine el personelliği ile işlenen klâsik motifler konuklara tanıtıldı. İzmir Valisi Süleyman Elban ile eşi İrem Beyza Elban, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu, AK Parti İzmir Milletvekilleri Ceyda Parçalanamaz Çankırı ile Şebnem Bursalı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un da katıldığı defileye, İzmirliler akın etti.

 

“EN HOŞ EMANETİMİZ”

Türk Kızılay Bayan İzmir Lideri Gonca Aslan “Cumhuriyet bizim en hoş emanetimizdir. Bu emaneti önümüzdeki jenerasyonlara daha da güçlenerek teslim etme gayesindeyiz” dedi. İzmir Valiliği Vilayet Toplumsal Etüt ve Proje Müdürlüğü, Türk Kızılay İzmir, İzmir Devlet Türk Dünyası Dans Müzik Topluluğu, Nava Konak, EKMAS, Zade-Vital’in destekçisi olduğu gece için bir çok ismin çalıştığını belirten Aslan, “Türk Kızılay İzmir Bayan idaresindeki Biriçim Didem Özkardeş, Nuray Ekmekçioğlu, Rasıla Başar, İrem Büyükhelvacıgil, Fulya Karamut, Jülide Kıyak, Ferzan Yapkuöz, Ela Ekmekçioğlu, Hürrem Carolin Keskin, Zöhre Develioğlu, Ayfer Salepçioğlu ve İzmir Vilayet İdare Heyeti Üyesi İlkay Acun başta olmak üzere defileye emek veren herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

 

“COŞKUYU KALBİMİZDE HİSSEDİYORUZ”

Kızılay İzmir Vilayet Lideri Kerem Fahri Baykalmış ise Cumhuriyet’in 100. yılında kalplerde hissedilen büyük coşkunun Türkiye’nin her yerinde gerçekleştirilen kutlamalarla daha da artığını söyledi. Bu coğrafyada doğmaktan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan ötürü çok keyifli ve gururlu olduğunu vurgulayan Baykalmış “Bu coşku bundan 100 yıl evvel Samsun’a çıkan, Erzurum’da hayat bulan, Ankara’da devletini kuran, düşmanı İzmir’de denize dökerek sonsuza kadar bu hilal ve yıldızı dalgalandıracak Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde başladı. Bizlere Cumhuriyetimizi emanet eden herkesi rahmetle anıyoruz” dedi.

 

“GÜÇLÜYÜZ, MAZLUMLARIN YANINDAYIZ”

Kızılay’ın kuruluş hedefinin din, lisan ve ırk gözetmeksizin insani yardım ulaştırmak olduğunu belirten Baykalmış “Maalesef Dünya’da büyük bir insanlık dramı ile karşı karşıyayız. Suriye’de, Filistin’de ve Dünya’nın her yerinde gözü yaşlı insanların acılarını dindirme gayretindeyiz” dedi. Türk Kızılayı’nın bayan eliyle ve bayan şefkatiyle var olan büyük bir kurum olduğunu hatırlatan Baykalmış “Safiye Hüseyin Elbi birinci Türk bayan hemşire olarak Kızılay’da misyon yaptı. Halide Edip Adıvar eğitimci, hasta bakıcı ve milletvekili olarak Türk Kızılayı’nın kuruluşunda yer aldı. İsmini saymakla bitiremeyeceğimiz bir çok bayan Kızılay’da vazife aldı. Bugün de ismini sayamadığımız binlerce bayan üyemiz, Türk Kızılayı’nın birinci bayan lideri olan Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz hanımın da çabalarıyla acıları dindirmek için ellerinden geleni yapıyor. Bu türlü bir kurumun paydaşı olmaktan onur duyuyorum. Güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti, güçlü bir Kızılay ve güçlü bir millet olarak mazlumların yanında olmaya, insani yardım faaliyetlerini sonsuza dek sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.