Kuvvetli Holding ve Küme Şirketlerinden Cumhuriyet’in 100. Yılına Özel Kalıcı Eser “1923” Müzikali

Kuvvetli Holding ve Küme şirketleri, Cumhuriyet’in 100. yılında Cumhuriyet bedellerine olan bağlılığı ve sorumluluğunun göstergesi olarak Atatürk’ün en büyük yapıtı Cumhuriyet’e kalıcı bir sanat yapıtı bırakarak, Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu, Piu Entertainment ve Güçlü Performans Sanatları Merkezi yapımcılığında,  “1923” müzikalini hayata geçirdi.

30.10.2023
7
Kuvvetli Holding ve Küme Şirketlerinden Cumhuriyet’in 100. Yılına Özel Kalıcı Eser “1923” Müzikali

Zorlu Holding ve Küme şirketleri, Cumhuriyet’in 100. yılında Cumhuriyet bedellerine olan bağlılığı ve sorumluluğunun göstergesi olarak Atatürk’ün en büyük yapıtı Cumhuriyet’e kalıcı bir sanat yapıtı bırakarak, Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu, Piu Entertainment ve Kuvvetli Performans Sanatları Merkezi yapımcılığında,  “1923” müzikalini hayata geçirdi. Ulusal Çaba ile başlayarak Cumhuriyet’in kuruluş sürecini anlatan en büyük sahne sanatları yapıtı olma özelliğini taşıyan “1923” müzikali ile ilgili olarak Şiddetli Holding CEO’su Ömer Yüngül; “2023 Cumhuriyetimizin 100. yılı, Kuvvetli Kümesi olarak bizim de ne memnun ki 70. yılımız… ‘1923’ müzikali ile Cumhuriyet kıymetlerine olan bağlılığımız ve sorumluluğumuzu yansıtırken, Cumhuriyet’in kuruluş kıssasını yeni kuşaklara en tesirli biçimde ve kalıcı bir yapıtla aktarabilmeyi istedik. Cumhuriyetimizin 100. yılı hepimize kutlu olsun” dedi. 

Zorlu Holding ve Küme şirketlerinin katkılarıyla, Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu, Piu Entertainment ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi yapımcılığında, Cumhuriyet’in 100. yılına özel olarak hazırlanan, sahne üstü ve ardında 200 kişilik bir takımla hayata geçirilen ve hazırlıkları 18 ay süren “1923” müzikalinde, bir müze gezisi sırasında kaybolarak, kendilerini Mustafa Kemal Atatürk’ün Ulusal Mücadele’yi başlattığı Bandırma Vapuru’nda bulan dört arkadaşın öyküsü anlatılıyor. Bandırma’yı sarsan dalgalardan Meclis’in açılışına, Büyük Taarruz’dan Cumhuriyet’in kuruluşuna uzanan ve yer yer fantastik öğeler içeren serüvende, sanatseverler büyüleyici dakikalar yaşıyor.

 

Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül: ‘Cumhuriyet bedellerine olan bağlılığımız ve sorumluluğumuzu Atatürk’ün en büyük yapıtı Cumhuriyet’e kalıcı bir sanat yapıtı bırakarak yansıtmak istedik.’ 

Müzikal ile ilgili Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamak bizi sahiden çok heyecanlandırıyor. Toplum olarak gösterdiğimiz fedakarlıkları, kurtuluş gayretini, toplumun her kısmında yapılan o büyük ihtilalleri hatırlayınca içimi büyük bir şükran duygusu kaplıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarını bir sefer daha sevgi, hürmet ve minnetle anıyorum” dedi. 

 ”Bugün bize düşen vazife Cumhuriyet kıymetlerini ve ne büyük zorluklarla kurulduğunu hatırlamak ve yeni jenerasyonlara en güzel biçimde anlatmak” diyen Yüngül, “Cumhuriyet’in kurulduğu vaktin şartlarını, çabayı herkesin, özellikle da çocuklar ve gençlerin çok uygun bilmesi ve anlaması gerektiğini düşünüyorum. 2023 Cumhuriyetimizin 100. yılı, Kuvvetli Kümesi olarak bizim de 70. yılımız. Cumhuriyet kıymetlerine olan bağlılığımız ve sorumluluğumuzu Atatürk’ün en büyük yapıtı Cumhuriyet’e kalıcı bir sanat yapıtı bırakarak yansıtmak istedik. Kuvvetli Performans Sanatları Merkezi’nde daha uzun yıllar sahnelenecek müzikalin olabildiğince geniş kitlelere ulaşarak Anadolu’ya yayılması en büyük temennimiz” formunda kelamlarını sürdürdü.

 

“Cumhuriyet’in kıymetlerinden aldığımız ilhamla Akıllı Hayat 2030 stratejimiz doğrultusunda her canlı ve tabiat için sürdürülebilir bir hayat sunmak, ülkemizin toplumsal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak üzere var gücümüzle çalışıyoruz.”

Yüngül sözlerine şöyle devam etti: “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün koyduğu çağdaş medeniyetler düzeyine ulaşma amacı doğrultusunda, Cumhuriyet’in unsur ve kıymetlerine bağlılıkla çalışan bir Küme olarak, Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemize bu müzikali sunmayı dilek ettik. Biz her yeni güne Cumhuriyet’in açtığı yolda ilim, bilim, inovasyon ve teknolojiyle uyanan bir Grubuz. Cumhuriyet’in kıymetlerinden aldığımız ilhamla Akıllı Hayat 2030 stratejimiz doğrultusunda, her canlı ve tabiat için sürdürülebilir bir ömür sunmak, ülkemizin toplumsal  ve ekonomik  refahına katkı sunmak üzere çalışıyoruz. Yenilikçiliğimiz, teşebbüsçü ruhumuz, en büyük gücümüz olan nitelikli insan kaynağımız, ortak akılla hareket etmemiz ve toplumsal faydayı her şeyin önünde gözetmemiz sayesinde kalıcı kıymetler yaratma yolunda ilerliyoruz.

Bugün “1923” müzikalini büyük bir coşku, memnunluk ve heyecanla izledik. Şayet Kuvvetli Kümesi olarak ülkemizin dünyaya açılan bir penceresi olduysak, 160’ı aşkın ülkede eser ve hizmetlerimizle milyonlarca insanın hayatına dokunarak daha güzel bir dünya hayaline katkıda bulunuyorsak bu Cumhuriyetimizin bize sunduğu vizyonun bir sonucu. Şiddetli Kümesi olarak, Cumhuriyet kıymetlerimize sahip çıkmaya, onları müdafaaya ve her daim yaşatmaya devam edeceğiz. Bu müzikalin daha aydınlık yarınlara ulaşma yolunda herkese ilham vereceğine gönülden inanıyoruz.’

 

Müzikal güçlü imal takımı ile dikkat çekiyor 

Işık ve ses dizaynından dans koreografilerine, canlı orkestra kullanımından devir kostümlerine kadar Ulusal Uğraş ile başlayarak Cumhuriyet’in kuruluş sürecini anlatan Türkiye tiyatro tarihinin en büyük ve en kapsamlı sahne sanatları yapıtlarından biri olma özelliğini taşıyan müzikal, birebir zamanda Zorlu PSM’nin tüm teknik altyapısını sonuna kadar kullanan birinci yerli proje oldu. 

Müzikalin üretim takımı ise Türkiye tiyatro sahnesinden ve milletlerarası alanda başarılı işlere imza atan isimlerden oluşuyor. Müzikal, Türkiye’nin en kıymetli yazarlarından Yekta Kopan ve Mert Dilek ile yurt içinde ve yurt dışındaki kıymetli tiyatro çalışmalarıyla tanınan yönetmen Mehmet Ergen tarafından kaleme alındı. Mehmet Ergen, aynı vakitte memleketler arası şenlikler ve oyun projeleriyle Türkiye çağdaş tiyatro sahnesinin sevilen oyunlarında direktörlük yapan Lerzan Pamir ile birlikte oyunun direktörlüğünü de üstleniyor.

Ödüllü besteci Tuluğ Tırpan müzikalin müziklerini üstlenirken koreografisi modern dans ve müzikal alanında Türkiye’nin önde gelen ismi koreograf Beyhan Murphy’nin imzasını taşıyor. Yapıtın tarih danışmanlığını ise İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyasi Tarih Anabilim Kolu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ö. Alkan üstleniyor.

Müzikalin tasarım süreçlerinde de tekrar tiyatro dünyasının en düzgünleri ortasında yer alan isimlerin imzası bulunuyor. Dekor dizaynında Royal Shakespeare Company’den San Francisco Opera’ya kadar dünyanın önde gelen kültür sanat kurumlarındaki yapımların dekor ve kostüm dizaynını gerçekleştiren ve İngiltere’de birçok sefer Yılın Dizayncısı mükafatına layık görülen Robert Innes Hopkins, kostüm dizaynında Küheylan, Sidikli Kasabası, Damdaki Kemancı üzere oyun ve müzikallerin kostümlerinde imzası bulunan Gül Sağer, ışık dizaynında dünyanın değerli tiyatro topluluklarından Kneehigh Theatre’da 20 yıl boyunca sayısız çalışmaya imza atan, Shakespeare’s Globe, Royal Shakespeare Company ve English National Opera üzere dünyanın önde gelen tiyatro, opera ve müzikallerinin ışıklarını tasarlayan, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta birçok sefer En Âlâ Işık Dizayncısı mükafatına layık görülen Malcolm Rippeth ve multimedya dizaynında Royal Opera House, Royal Shakespeare Company, National Ballet of Canada ve Traverse Theatre Edinburgh üzere dünyaca ünlü sanat kurumlarında çalışmalar yapan ödüllü görüntü tasarımcısı Douglas O’Connell yer alıyor. Müzikalin başrollerinde; Kerem Alışık, Özge Özder ve Ece Dizdar ile yeni kuşağın yetenekli oyuncuları Elif Gülalp, Dava Hilal Çiftçi, Metin Boray Dikenelli, Ozan Persentili yer alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.