Antalya Büyükşehir Belediyesi Yörük Türkmen Şenliği başlıyor

 Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek 2’nci Memleketler arası Antalya Yörük Türkmen Şenliği, 3 Kasım Cuma günü saat 10.00’da Yörük göçü ile başlayacak. 3 gün sürecek şenlikte Yörük kültürü tüm taraflarıyla yaşatılacak. Ünlü sanatçı Haluk Levent, 3 Kasım Cuma akşamı şenlik alanında konser verecek.

02.11.2023
12
Antalya Büyükşehir Belediyesi Yörük Türkmen Şenliği başlıyor

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi

Yörük Türkmen Şenliği başlıyor

Haluk Levent konser verecek

 Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek 2’nci Memleketler arası Antalya Yörük Türkmen Şenliği, 3 Kasım Cuma günü saat 10.00’da Yörük göçü ile başlayacak. 3 gün sürecek şenlikte Yörük kültürü tüm taraflarıyla yaşatılacak. Ünlü sanatçı Haluk Levent, 3 Kasım Cuma akşamı şenlik alanında konser verecek.

 Antalya Büyükşehir Belediyesi 2’nci Milletlerarası Antalya Yörük Türkmen Festivali’yle Türk dünyasına konut sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 3-4-5 Kasım tarihleri ortasında Antalya, Türkiye ve yurt dışından binlerce Yörük’ü buluşturacak şenlik için son hazırlıklar sürüyor.

Aksu İlçesi Solaklı Mahallesi At Çayırı Mevkii’nde yaklaşık 400 dönüm alan üzerine kurulan şenlik alanında 3 gün boyunca bir kültür şöleni yaşanacak. Lider Muhittin Böcek, uluslararası boyutta geniş bir iştirakle düzenlenecek şenliğe tüm Antalyalıları davet etti.

RENKLİ ETKİNLİKLER

2’nci Memleketler arası Yörük Türkmen Şenliği, 3 Kasım Cuma günü 10.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlayacak. Hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın akabinde Karaalioğlu Parkı’na kadar Yörük göçü yapılacak. Birebir gün saat 13.00’da ise şenlik alanında etkinlikler başlayacak. Şenlikte 3 gün boyunca canlı müzikler, atlı akrobasi ve okçuluk şovları, yurtdışından katılan konuk kümelerin halk dansları şovları konserleri üzere birçok aktivite olacak. Atlı akrobasi şovları, yurtdışından katılan konuk kümelerin halk dansları ile konuk belediyelerin halk oyunları şovları ile yöresel sanatkarlar konseri gerçekleştirilecek.

HALUK LEVENT KONSERİ 3 KASIM’DA

Yörük Türkmen Festivali’nin resmi açılış merasimi 3 Kasım Cuma saat 18.00’de şenlik alanında olacak. Saat 19.45’te ünlü sanatçı Haluk Levent şenlik alanında Antalyalılarla buluşacak. 4 Kasım Cumartesi akşam 19.30’da Elif Buse Doğan, 5 Kasım Pazar akşamı saat 20.00’da ise Ayşe Dinçer Yörük Şenliğini renklendirecek. Ayrıyeten, Ebru Özdemir, İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı Türk Halk Müziği topluluğu, Hükümran Balkanlı, Emran Özdemir de Yörük Festivali’nde konser verecek. Antalya’nın 14 ilçesinden de yöresel sanatkarlar farklı günlerde şenlikte halkla buluşacak.

25 ÜLKE KATILIYOR

Festivale 25 bağımsız Türk Cumhuriyeti katılacak. Memleketler arası iştirakçiler kültürel etkinlikler yapacak. Türk el sanatlarının tanıtılması için bir platform oluşturulacak. 36’sı Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 8’i bayan kooperatifinden gelen 44 sanatçı; dokumacılık, dericilik, bıçakçılık, keçecilik üzere el sanatlarını tanıtacak. 81 Yörük-Türkmen dernek, vakıf ve kooperatif ağırlanacak. Ayrıyeten Büyükşehir, vilayet ve ilçe seviyesinde 25 belediye katılacak.

FESTİVAL ALANINA EXPO ALANINDAN RİNG

 

Festivalde bin yıldır Anadolu’yu yurt edinmiş, esaslı bir geçmişe sahip olan Yörük kültürü tüm taraflarıyla yaşatılacak. Festivale katılmak isteyen Antalyalılar son tramvay durağı olan Expo durağında indikten sonra aralıksız ve fiyatsız seferlerle şenlik alanına ulaşabilecek. Dönüşte tıpkı halde servisle tramvay durağı oradan da kent merkezine ulaşım sağlanacak

Özel araçları ile gelecek vatandaşlar ise Expo-solak çizgisi giriş, Perge çıkış olmak üzere ulaşım tek taraflı kullanacak. Araçların yol boyunca park edilmesi yasaklanırken, 5 bin kişilik otopark vatandaşların hizmetinde olacak.

Festival ile ilgili tüm ayrıntılı bilgilere yorukturkmenfestivali.com adresinden ulaşılabilir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.