Gelecekte göz hastalıkları tedavisinde  öne çıkması beklenen 10 gelişme

08.11.2023
11

Türkiye’de 1928 yılında kurulan ülkemizin en esaslı derneklerinden, Türk göz tabiplerini temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği 57’nci Ulusal Kongresi 8-12 Kasım 2023 tarihleri ortasında Türk Oftalmoloji Derneği Erzurum Trabzon Şubesi katkılarıyla Antalya’da düzenleniyor.

 

Gelecekte göz hastalıkları tedavisinde 

öne çıkması beklenen 10 gelişme

 

Türkiye’de 1928 yılında kurulan ülkemizin en esaslı derneklerinden, Türk göz hekimlerini temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği 57’nci Ulusal Kongresi 8-12 Kasım 2023 tarihleri ortasında Türk Oftalmoloji Derneği Erzurum Trabzon Şubesi katkılarıyla Antalya’da düzenleniyor. Kongre kapsamında göz hastalıkları ve tedavi teknikleri ile ilgili farklı başlıklar altında seminerler düzenleniyor.  Bu başlıklar içinde gelecekte göz sıhhati ve tedavisi ile ilgili gelişmelerde yer aldı, geleceğin trendleri masaya konuşuldu.  Oftalmoloji alanında ARGE ve teknoloji yatırımında heyecan verici gelişmeler yaşandığının altı çizildi. 

 

Türkiye Oftalmoloji Derneği (TOD), kuruluşunun 95. yılında Türkiye’nin en esaslı meslek kuruluşlarından biri olarak Türk göz hekimlerinin mesleksel marifetlerini ve tecrübelerini artırmak hedefiyle eğitim çalışmaları ve etkinlikler düzenliyor. Dernek, tüm yıl boyunca çok sayıda eğitim seminerleri yaparken, Ulusal Oftalmoloji Kongresi de TOD’un en değerli bilimsel aktivitesi olarak yer alıyor. Bu yıl da pandeminin tesirleri azalarak devam etse de pandemi tedbirleri kapsamında her türlü önlemlerin alındığı Susesi Otel ve Hotel Kongre Merkezi 5 gün boyunca Türkiye’nin ve dünyanın en kıymetli göz tabiplerini ağırlıyor.  57. Ulusal Kongrenin bilimsel programında paneller, kurslar, yuvarlak masa toplantıları, etkileşimli toplantılar, görüntü oturumları, sözel sunumlar ile poster aktiflikleri, memleketler arası genç oftalmologlar oturumları, UKOK panelleri ve sanayi uydu toplantıları yer aldığı kadar gelişen teknoloji çerçevesinde geleceğin teşhis ve tedavi yollarının neler olabileceği de tartışılıyor. 

 

Gelecekte Oftalmoloji pratiği nasıl olabilir?

Oftalmoloji ile ilgili strateji uzmanlarının tahlillerine nazaran gelecekte oftalmoloji ile ilgili 10 trend tanımlanmış durumda. Oftalmoloji alanında AR -GE ve teknoloji yatırımında heyecan verici gelişmeler yaşanıyor. Önümüzdeki on yıl bu  alanda daha fazla ilerleme vaat ediyor. 

 

1. Yapay Zeka (YZ) Sahneyi Alabilir mi?

Yapay Zeka, teşhis koyma ve tedavi planlama halini kökten değiştirme potansiyeline sahip. Robotik cerrahiyle ameliyathanelere bile adım atabilir.

 

2. TeleOftalmoloji Göz Bakımını Konuta Getiriyor

TeleOftalmoloji, bilhassa bir doktora ulaşmada zorluk yaşayanlar için göz bakımını meskene kadar getirerek ihtilal yaratabilir.

 

3. Gen Tedavisi Adım Atıyor 

Gen tedavisinin genetik göz hastalıklarını ortadan kaldırma potansiyeli çok yüksek boyutlara ulaşıyor.

 

4. Bireyselleştirlmiş Tıp

Tedavinin genler tarafından belirlendiği bir dünyaya yanlışsız ilerliyoruz. Artık uzak bir ihtimal olarak görünüyor ancak süratle bu alana yanlışsız bir ilerleme var. 

 

5. Rejeneratif Tıp Ufukta

Görüşü geri kazanma potansiyeli herkes için heyecan verici, şayet işe yararsa, bu göz hastalığı olan beşerler için oyunun kurallarını değiştirebilir.

 

6. Minimal İnvaziv Cerrahiler İlerlemeye Devam Ediyor

Cerrahilerde daha küçük kesikler ve daha süratli güzelleşme mühletleri yakında yeni norm olabilir, bilhassa Glaukom’da birçok ilerleme devam ediyor.

  

7. Gelişen Görüntüleme Teknikleri

Bu yeni görüntüleme teknikleriyle daha evvel hiç olmadığı kadar erken zımnî göz hastalıklarını tespit etmek norm haline gelebilir. Erken teşhis sonuçları güzelleştirir.

 

8. Yeni Glokom Tedavileri Bir Umut Penceresi Açıyor

Glokom tedavisindeki ilerlemeler, durumdan etkilenen milyonlar için ömrü değiştirebilir. İleri araştırmalarla kıymetli ilerlemeler kaydediliyor.

 

9. Biyolojik İlaçlar

Biyolojik ilaçlar, göz rahatsızlıkları için umut vaat eden tedaviler sunabilir, fakat bunun maliyetinin çok yüksek olabileceği düşünülüyor. 

 

10. Sanal Gerçeklik (VR)  

VR, Oftalmolojide görüş testi ve cerrahi eğitimi devrimleştirebilir, tıpkı oyuncular için bir temel haline geldiği üzere. Bu alanda teknolojinin çok gelişmesi bekleniyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.