KOAH Görülme Oranı 40 Yaş Üzerinde Artıyor

14.11.2023
14

KOAH, kronik obstrüktif akciğer hastalığının baş harflerinin kısaltmasından oluşan bir hastalıktır. KOAH’ın en sık nedeni ortasında sigara ve tütün eserlerinin tüketimi yer alıyor. Çevresel ve mesleksel birtakım maruziyetler de KOAH oluşumuna neden olabiliyor.

KOAH GÖRÜLME ORANI 40 YAŞ ÜZERİNDE ARTIYOR 

KOAH, kronik obstrüktif akciğer hastalığının baş harflerinin kısaltmasından oluşan bir hastalıktır. KOAH’ın en sık nedeni ortasında sigara ve tütün eserlerinin tüketimi yer alıyor.  Çevresel ve mesleksel birtakım maruziyetler de KOAH oluşumuna neden olabiliyor. Dünya üzerinde milyonlarca insanı etkileyen bu hastalık her yıl 100 binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oluyor. KOAH 40 yaş üzerinde daha sık görülüyor. Memorial Şişli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kısmı’ndan Prof. Dr. Taha Bahadır Üskül, 15 Kasım “Dünya KOAH Günü” kapsamında KOAH ve tedavisi hakkında bilgi verdi. 

KOAH bronşları daraltıyor, akciğer dokusunu bozuyor

KOAH tüm dünyada yaygın olarak görülen, kronik olarak hava yollarının yani akciğer içerisindeki bronşların daralmasına yol açan, ilerleyen vakitte da akciğer dokusunun bozulmasıyla karakterize olmuş, uzun müddetli bir teneffüs yolu hastalığıdır. KOAH’ın en değerli nedeni sigara tüketimidir. Sigarayla birlikte puro, nargile, pipo üzere başka tütün eserlerinin tüketimi de birebir biçimde hastalığın gelişiminde tesirlidir. Ayrıyeten mesleksel yahut çevresel olarak organik, inorganik tozlara,  birtakım kimyasallara maruz kalmak, mesken içi ortam kirliliği, bilhassa tezek gibisi eserlerin yakıt olarak kullanılması sonucu ortaya çıkan birtakım kimyasalların solunmasıyla da KOAH hastalığı gelişebilmektedir. Genelde 40 yaş üzerindeki KOAH daha sık görülmektedir.  KOAH’ta hastaların en kıymetli şikayeti öksürük, balgam, nefes darlığı ve nefes alıp verirken seslerin duyulduğu hırıltılı bir solunumdur. KOAH tanısı konduktan sonra sigara içilmeye devam edildiği takdirde hastalık giderek çok daha ilerleyici bir pozisyona gelmektedir. 

KOAH tedavisinde en değerli adım sigaranın bırakılmasıdır

Muayeneyle birlikte yapılan teneffüs işlev testi ve akciğer görüntülemeleri KOAH teşhisini için kâfi olmaktadır. Tedavide en değerli adım sigaranın bırakılmasıdır. Onun dışında da nefes alıp vermeyi kolaylaştıran, bronşlardaki daralmayı gidermeye yardımcı çok sayıda inhaler de denilen teneffüs yoluyla çekilen ilaçlarla beraberinde ağız yoluyla alınan birtakım ilaçlar kullanılmaktadır. KOAH ilerleyici bir hastalık olduğu için hastaların hayat kalitesini de hayli düşürmektedir. Hava yollarındaki daralmanın ve akciğer dokusundaki hasarlanmanın giderek artmasıyla son periyotta hastalar mesken içinde bile hareket etmekte zorlanırlar. İlerleyen evrelerde ağır KOAH’lı hastalarda daima oksijen takviyesi yahut meskenlerinde kendilerinin kullanacağı bir kadro mekanik teneffüs dayanağı yapan aygıtlara gereksinim duyulabilmektedir. Sigaranın bırakılması KOAH teşhisinde konduktan sonra hastalığın progresyonu denilen ilerleyişini durduran en değerli etkendir.

KOAH hastaları grip ve zatürre aşılarını kesinlikle yaptırmalı 

KOAH hastalarının kesinlikle her yıl grip aşısı yaptırmaları ve bilhassa sonbahar ve kış aylarında gribal ve viral enfeksiyonlardan korunmaları gerekmektedir. Grip aşısı dışında KOAH hastalarına zatürre aşısı yaptırmaları da kesinlikle önerilmektedir. Çok daha ileri düzeye gelmiş, ilerlemiş ağır KOAH’lı hastalarda ilaç tedavilerine ek olarak uygulanabilen bronkoskopik endobronşiyal valf yolu bulunmaktadır. Bu yolla akciğer dokusu içerisinde çok şişmiş ve havalanmış akciğer kısımlarına yerleştirilen birtakım valflerle bu kısımların sönmesi, hastaların efor kapasitelerinin ve konut içerisi mobilitelerinin artması hedeflenmektedir. KOAH güç, uzun vadeli ve hayatı boyunca kişiyi etkileyen bir hastalıktır. KOAH’tan korunmanın en değerli yolu sigara ve tütün eserleri kullanmamaktır. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.