Bakan Ersoy, Konya Büyükşehir Darü’l-Mülk Stant Sarayı’nı Gezdi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Konya Büyükşehir Belediyesi Darü’l-Mülk Stant Sarayı’nı ziyaret etti.

21.11.2023
10
Bakan Ersoy, Konya Büyükşehir Darü’l-Mülk Stant Sarayı’nı Gezdi

BAKAN ERSOY, KONYA BÜYÜKŞEHİR DARÜ’L-MÜLK STANT SARAYI’NI GEZDİ

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Kılıçarslan Meydanı’nda bulunan Darü’l-Mülk Stant Sarayı’nı ziyaret ederek, “Türkiye Selçuklu Hanedan Sergisi” ve “Türkiye Selçuklu Sikkeleri Sergisi”ni gezdi. Bakan Ersoy, “Konya Büyükşehir Belediyemizin bu alanı tahsis etmesiyle 2 yıl boyunca bu stant alanı burada duracak. Daha sonra Türkiye’de birçok noktada bunlar sergilenmeye devam edecek. Dünyada eşine az rastlanan bir çalışma. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Konya Büyükşehir Belediyesi Darü’l-Mülk Stant Sarayı’nı ziyaret etti.

Çatalhöyük Tanıtım ve Karşılama Merkezi’nin açılışına katılmak üzere Konya’ya gelen Bakan Ersoy, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Kılıçarslan Meydanı’ndaki Darü’l-Mülk Stant Sarayı’nı gezdi. Bakan Ersoy, buradaki “Türkiye Selçuklu Hanedan Sergisi” ve “Türkiye Selçuklu Sikkeleri Sergisi”ni gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Sergi çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, Alaaddin Camii avlusundaki hanedan türbesinden çıkarılan kemiklerin 8 yıllık bir çalışma sonrası tasnifi ve ayrıntılı tahlillerinin yapıldığını söyledi.

Bakan Ersoy, çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü belirterek, “Türbede elde ettiğimiz kemikler vardı. Bu kemiklerin tasnifi ve ayrıntılı tahlilleri yapılarak yaklaşık 8 yıllık bir çalışma var. Bu çalışmalar sırasında öncelikli olarak kemiklerin tasnifi yapıldı. Sonrasında biyolojik testler sonucunda DNA kodları ele geçirildi” diye konuştu.

“DÜNYADA EŞİNE AZ RASTLANAN BİR ÇALIŞMA”

Çalışmalar sonucunda Selçuklu hanedanlarından 12’sinin birebir çok yakın kopyalarının yapıldığını söz eden Bakan Ersoy, şöyle devam etti:
“DNA kodlarıyla uzun süren çalışmalar sayesinde evvel geçmişte elde ettiğimiz fotoğrafları de kullanarak iddiası boyutları çıkarıldı ve yüz yapıları, kemik yapıları, beden yapıları tahlil edildi. Sonunda da stantta sergilenecek halde birebir yakın kopyaları ki yüzde 95 oranında bir gerçeklikle bu stant alanı oluşturuldu. Konya Büyükşehir Belediyemizin de bu alanı tahsis etmesiyle 2 yıl boyunca bu stant alanı burada duracak. Daha sonra Türkiye’de birçok noktada bunlar sergilenmeye devam edecek. Uzun süren bir çalışma. Çok fazla akademisyen de misyon aldı. Dünyada eşine az rastlanan bir çalışma. Yüzde 95 muvaffakiyetle sonuçlanıyor olması, Selçuklu Hanedanlarının 12 adedinin birebir birçok yakın kopyalarının burada sergileniyor olması çok çok değerli ve manalı. Yalnızca hanedanlar değil onlarla birlikte kimi hanedan üyeleri de var burada ve tekrar hanedanlığa ilişkin iki bayanın teğe bir kopyası var. O anı tam anlatmak için hanedanla birlikte bir vezir ve iki müdafaanın da sergilendiği bir müze. Yaklaşık 27 şahısla ilgili çalışma yapıldı, 27 şahsa ilişkin kemikler bulundu. Sonuç olarak uzun süren çalışmaların karşılığını aldık. Bugün de bu süreci burada tamamlamış olduk. Başta hocalarımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. İnşallah bu üslup çalışmaların bundan sonra da yaygınlaşarak devam etmesini diliyoruz.”

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay da, “Darü’l-Mülk Stant Sarayımızda  Selçuklu Sikkeleri ve Selçuklu Hanedan Stantlarını Kültür ve Turizm Bakanımız ile birlikte inceledik. Konya’mıza olan yakın ilgisinden ötürü Bakanımıza teşekkür ediyorum. Darü’l-Mülk Stant Sarayımız Kılıçarslan Meydanı’nda. Her iki standımıza de Konyalı hemşehrilerimizi davet ediyorum” tabirlerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.