Türkiye İş Bankası Fotoğraf Heykel Müzesi’nde  Mavi Şalvarlı Kız Lisana Geliyor

Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan olarak açılan Türkiye İş Bankası Fotoğraf Heykel Müzesi’nin giriş katında bulunan çok gayeli salon BlackBox’ta etkinlikler başlıyor. BlackBox sahnesinin birinci konuğu Müze’nin Kurucu Küratörü Prof. Dr Gül İrepoğlu olacak. 14 Aralık Perşembe akşamı saat 17.00’de “Gül İrepoğlu Anlatıyor: Mavi Şalvarlı Kız Lisana Gelse” başlıklı konferans gerçekleştirilecek.

08.12.2023
25
Türkiye İş Bankası Fotoğraf Heykel Müzesi’nde  Mavi Şalvarlı Kız Lisana Geliyor

Türkiye İş Bankası Fotoğraf Heykel Müzesi’nde 

Mavi Şalvarlı Kız Lisana Geliyor

 

Cumhuriyetimizin 100. yılına armağan olarak açılan Türkiye İş Bankası Fotoğraf Heykel Müzesi’nin giriş katında bulunan çok maksatlı salon BlackBox’ta etkinlikler başlıyor. BlackBox sahnesinin birinci konuğu Müze’nin Kurucu Küratörü Prof. Dr Gül İrepoğlu olacak. 14 Aralık Perşembe akşamı saat 17.00’de “Gül İrepoğlu Anlatıyor: Mavi Şalvarlı Kız Lisana Gelse” başlıklı konferans gerçekleştirilecek.

Konferansta Feyhaman Duran’ın Türkiye İş Bankası Sanat Yapıtları Koleksiyonu’nun öne çıkan yapıtlarından olan “Mavi Şalvarlı Kız” tablosu ve periyodun sanatsal ortamı ele alınacak. 20. yüzyılın birinci yarısındaki fotoğraf sanatında, bilhassa 1914 Kuşağı’nda görülen Anadolu ilhamlı figürlerle donatılmış öteki kompozisyonlar incelenecek. Öte yandan birebir kavramda, birebir atmosferle gelişen ve toplumun ortak belleğine mal olmuş şiirlerden örnekler verilerek, Feyhaman Duran’ın sanatı ile Mavi Şalvarlı Kız tablosunun çağrıştırdığı fikirler paylaşılacak.

1940’lı yıllardan itibaren titizlikle biriktirilen Türkiye İş Bankası Sanat Yapıtları Koleksiyonu’ndan özel bir seçkiye mesken sahipliği yapan Fotoğraf Heykel Müzesi kalıcı standında Türk fotoğrafının gelişimini izlemek mümkün. Koleksiyonun beğenilen kesimlerinden Mavi Şalvarlı Kız resmi üzerinden gerçekleştirilecek fotoğraf okuma konferansı ile başlayan etkinlikler 21 Aralık Perşembe akşamı “Kutalmış Görkay ile Zeugma’nın İzinde” sohbeti ile devam edecek. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.