Yüz felcinde erken teşhis tedavi bahtını artırıyor

09.12.2023
38

Yüz felcinin, yüzün kaslarını hareket ettiren sonun (facial sinir) iletiminin durması ve kasları hareket ettirmemesiyle oluşan bir hastalık olduğunu lisana getiren uzmanlar, yüz felçlerinin içinde en çok bells palsi denilen kemik içindeki ödeme bağlı felçlerin görüldüğünü söylüyor.

Yüz felcinde erken teşhis tedavi talihini artırıyor

Kalıcı olma riski olan yüz felcinin nedeni tedaviye istikamet veriyor

Yüz felcinin, yüzün kaslarını hareket ettiren sonun (facial sinir) iletiminin durması ve kasları hareket ettirmemesiyle oluşan bir hastalık olduğunu lisana getiren uzmanlar, yüz felçlerinin içinde en çok bells palsi denilen kemik içindeki ödeme bağlı felçlerin görüldüğünü söylüyor. Felcin santral (beyinde) yahut periferik (sinir trasesi) boyunca oluşmuş bir hastalık olup olmadığı konusuna işaret eden KBB Uzmanı Op. Dr. K. Ali Rahimi, “Bu hastalıkta kalıcı olma riski fazla olduğu için ek tedavilere başlarız. Her vakit ve her hastalıkta söylendiği üzere erken teşhis ve tedavi muvaffakiyet bahtımızı büyük ölçüde artırır.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. K. Ali Rahimi, yüz felci hakkında bilgi verdi. 

Yüz felci nasıl olur?

Yüz felcinin, yüzün kaslarını hareket ettiren sonun (facial sinir) iletiminin durması ve kasları hareket ettirmemesiyle oluşan bir hastalık olduğunu lisana getiren Rahimi, “Yüz sonu motor kısımları beyinden çıktıktan sonra kulak kemiği (temporal kemik) içinde dar bir kanaldan ilerler, bu kanaldan çıktıktan sonra yanaktaki tükürük bezesinin içine girip çeşitli kısımlarla yüzümüzdeki mimikleri oluşturan kasları hareket ettirir. Bilhassa dar kanalın içinden geçerken rastgele bir ödemle karşılaştığında hududun iletimi kesilir ve kasları hareket ettiremez buna yüz felci denir.” diye anlattı.

Az bir oranda kalıcı yüz felci olabilir 

Ancak tükürük bezi ameliyatları ve çeşitli baş travmalarında da bu hududun kimi kısımlarının kesilebildiğini ve iletimin durarak o bölgenin mimik kaslarının çalışmadığını ve o tarafta yüz hareketlerinin asimetrik olduğunu kaydeden Rahimi, “Yüz felçlerinin içinde en çok bells palsi dediğimiz kemik içindeki ödeme bağlı felçleri görürüz. Bu felçler büyük oranda kendi kendilerine düzeldiği üzere, az bir oranda da olsa düzelmeyebilir ve kalıcı yüz felci bırakır. Yüzde asimetri ve estetik olarak form bozukluğu meydana gelir. Bu türlü bir durumla karşılaşıldığında hiç vakit kaybetmeden bir sıhhat kuruluşuna başvurulmalı.” dedi.

Felcin nereden kaynaklandığı tedaviye de istikamet veriyor

Rahimi, hastada birinci evvel bakılacak şeyin ‘Bu felcin santral (beyinde) yahut periferik (sinir trasesi) boyunca oluşmuş bir hastalık olup olmadığı’ konusu olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

“Bu ayrım bizim için çok değerlidir, zira tedavide tarafımızı belirler. Tabibin ikinci bakacağı şey birebir tarafta kulakta enfeksiyon kolestatoma yahut fraktür olup olmadığıdır. Tükürük bezi kitleleri ameliyatları, kesileri olup olmadığı tedavi biçimimizi değiştirir. Göz kapağı sonu facial hududunun bir kısmıdır, yüz felcinde gözün kapanmaması göz enfeksiyonlarına yol açabileceği için kıymet arz eder. Tedaviye mümkün olduğu kadar erken başlamamız her halde başarımızı artırır.”

Herpes zosler virüsü kulak etrafında döküntülerle birlikte yüz felci de yapıyor

Tedavide ilaçlar, fizik tedavi, masaj, sıcak uygulama ve öteki prosedürlerin kullanıldığını kaydeden Rahimi, “Herpes zosler virüsü kulak etrafında döküntüler ile birlikte işitme kaybı, çınlama ve yüz felci birebir anda yapabilir. Bu hastalıkta kalıcı olma riski fazla olduğu için ek tedavilere başlarız. Her vakit ve her hastalıkta söylendiği üzere erken teşhis ve tedavi muvaffakiyet bahtımızı büyük ölçüde artırır.” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.