Antroposen çağın sanatını konuştular

Şimdiki sanatın ömürle sanat ortasında gitgide belirsizleşen hudutları, Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği “Çağdaş Sanat Konuşmaları”nda ele alınacak. Söyleşi dizisinin birinci konuğu olan Prof. Dr. Sibel Yardımcı Yalçıntan, antroposen çağın sanatını konuştu.

10.12.2023
23
Antroposen çağın sanatını konuştular

Aktüel sanatın hayatla sanat ortasında gitgide belirsizleşen sonları, Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği “Çağdaş Sanat Konuşmaları”nda ele alınacak. Söyleşi dizisinin birinci konuğu olan Prof. Dr. Sibel Yardımcı Yalçıntan, antroposen çağın sanatını konuştu.

Nilüfer Belediyesi, “Çağdaş Sanat Konuşmaları” söyleşi dizisi başlattı. Kolektif üretim ve paylaşımın yeni yeri olan Pancar Deposu’nun konut sahipliğinde gerçekleştirilen Çağdaş Sanat Konuşmaları’nda, şimdiki sanatın ömürle sanat ortasında gitgide belirsizleşen sonları konuşulacak. Söyleşi dizisinin birinci konuğu olan Prof. Dr. Sibel Yardımcı Yalçıntan, insanoğlunun Dünya’ya olan tesirinin en üst seviyelere çıktığı Sanayi Devrimi’nden bugüne olan süreci tabir eden “Antroposen” çağın sanata yansımalarını ele aldı. İlginin ağır olduğu söyleşide konuşan Yalçıntan, antroposen çağın insanın üreterek ve tüketerek dünyada bıraktığı izlerin, jeolojik katmanlarda dahi okunur hale geldiği yeni bir periyoda işaret ettiğine dikkat çekti.

Posthümanizm ve onun açtığı fikir ufuklarına değinen Prof. Dr. Sibel Yardımcı Yalçıntan, Türkiye çağdaş sanatında bu çerçevede gerçekleştirilen çalışmaları da paylaştı. Türk sanatkarlar Mehmet Ali Boran, Şafak Şule Kemancı ve Eda Gecikmez’in yapıtlarından örnekler veren Yalçıntan, Donna Haraway, Anna Lowenhaupt Tsing’in yazdığı kitapları da yorumladı.

Mikroütopyacı bedeller ekseninde şimdiki sanatın farklı okumalarının gerçekleştirileceği Çağdaş Sanat Konuşmaları’na, 20 Ocak 2024 tarihinde Ferda Keskin, 10 Şubat’ta Levent Ünsaldı, 9 Mart’ta Zeynep Sayın, 13 Nisan’da Emre Zeytinoğlu ve 11 Mayıs tarihinde Besim F. Dellaloğlu konuk olacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.