İzmir’in sanat kalbi 15 yaşında

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 27 Aralık 2008 tarihinde sanatseverlerin hizmetine sunduğu Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi 15 yılı geride bıraktı. İzmir’in sanat mabedinin bu özel günü Fazıl Say’ın vereceği konser ile kutlanacak.

10.12.2023
16
İzmir’in sanat kalbi 15 yaşında

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 27 Aralık 2008 tarihinde sanatseverlerin hizmetine sunduğu Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi 15 yılı geride bıraktı. İzmir’in sanat mabedinin bu özel günü Fazıl Say’ın vereceği konser ile kutlanacak.

Sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da sayılı konser salonlarından birine sahip olan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi 15. yaşını kutluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 27 Aralık 2008 tarihinde hizmete açılan bu sanat mabedi, yeni yaşını Türkiye’nin yetiştirdiği en kıymetli müzisyenlerden, piyanist ve bestekar Fazıl Say’ın 27 Aralık Çarşamba akşamı vereceği konserle taçlandıracak. Say, Cumhuriyetin 100.yılına özel bestelediği “100 Yaşında Bir Çocuk” ismini verdiği 6. Senfonisi’ni ikinci kere İzmirli sanatseverler için seslendirecek.

Türkiye’nin gururu
29.500 metrekare toplam alana sahip olan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), 1133 kişilik büyük salon, 243 kişilik küçük salon, 5 adet stant salonu ve açık alan aktiflerine de uygun yapısıyla kısa mühlet içinde Türkiye’nin en nitelikli sanat merkezlerinden biri haline geldi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin itibar projelerinden olan AASSM, özel vinçlerle hareket eden ses sistemleri, tabandan havalandırması ve asansörlü orkestra çukuru üzere teknik özelliklerin estetikle birleştiği, Avrupa standartlarında hizmet veren bir merkez. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen ve kentin kültür-sanat hayatına çok farklı renkler getiren Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin akustik projesi Sidney Opera Konutu ve Londra Kraliyet Opera Binası projelerini de tasarlayan ARUP firması tarafından hazırlandı. Sahnenin önünde yer alan asansörlü kısım, sahneye kazandırdığı farklı işlevlerle salonun kullanım zenginliğine katkıda bulunuyor. Ayrıyeten engelli vatandaşların unutulmadığı merkez, gerek sanatseverlerin, gerekse engelli sanatkarların her yere rahatlıkla ulaşılabilecekleri formda tasarlandı.

AASSM’de ünlüler geçidi
AASSM dünya müzik ikonlarını da İzmir’de ağırladı. Bunlar ortasında İspanyol müzisyen Jordi Savall, Amerikalı caz müzisyeni trompetçi Jeremy Pelt ve piyanist Anthony Wonsey, Fransız-Belçikalı çellist Camille Thomas, Eric Clapton, Yo-Yo Ma, Itzhak Perlman, Chick Korea, Marcus Miller, Deutch Öper Berlin, Gilbert Varga ve daha birçok pahalı sanatçı yer aldı. Ayrıyeten ünü hem Türkiye’de hem dünyada yer etmiş ülkemizin topraklarında yetişen Zülfü Livaneli, Fazıl Say, İdil Biret, Suna Kan, Gürer Aykal, Rengim Gökmen, İbrahim Yazıcı, Murat Karahan, Muhittin Dürrüoğlu, Erol Evgin, Sertap Erener, Cem Adrian, Kenan Doğulu üzere onlarca müzisyen de AASSM sahnesinde konser verdi.  

AASSM’nin İzmir’de sanata katkısı
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin 2021’de “El Ele Müzik Senfoni Orkestrası” ismiyle kurduğu orkestra 2022 yılında Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası (AASSO) ismini aldı. Orkestra 2021 yılından günümüze toplam 25 konser verdi. 3 Kasım 2022 tarihinde açılan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Müzik Kütüphanesi’nde bugüne kadar 20 söyleşi, imza günleri ve yaratıcı müzik atölyeleri düzenlendi.
Cumhuriyetin 100. yılı için kelamlarını Ayten Memnun’un yazdığı, bestesi Fazıl Say’a ilişkin olan ve kaydı AASSM’de yapılan ”100.Yıl Marşı”  birinci sefer Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası ve Işılay Saygın Hoş Sanatlar Lisesi Korosu tarafından 23 Nisan 2023 tarihinde AASSM’de seslendirildi.

2022 yılında 14-20 yaş aralığında müzik ile uğraşan gençlerin AASSM ‘de sahne almasını sağlayan ”Gençler Sahne Sizin” isimli projeyle hayata geçirildi.  Gençler 2022 yılı ve 2023 yılında AASSM sahnesinde yer aldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.