İzmir’de çocuklar 12D sinema keyfi yaşıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dezavantajlı mahallelerde oluşturduğu Bizİzmir Dayanışma Noktaları, çocuklar için sinema salonuna dönüştü. Gezici 12D sinema aracıyla çocuklar, kendilerini sinemanın içinde hissederek hem eğleniyor hem de unutulmaz bir tecrübe yaşıyor.

12.12.2023
27
İzmir’de çocuklar 12D sinema keyfi yaşıyor

İzmir’de çocuklar 12D sinema keyfi yaşıyor

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dezavantajlı mahallelerde oluşturduğu Bizİzmir Dayanışma Noktaları, çocuklar için sinema salonuna dönüştü. Gezici 12D sinema aracıyla çocuklar, kendilerini sinemanın içinde hissederek hem eğleniyor hem de unutulmaz bir tecrübe yaşıyor.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in toplumsal adaletsizlikle uğraşındaki kararlılığı kapsamında kentin dezavantajlı mahallelerinde kurulan Bizİzmir Dayanışma Noktaları, çocuklara yönelik fark yaratan hizmetler sunmaya devam ediyor.

Cumhuriyet’in 100’üncü yılı kutlamaları çerçevesinde kentin 11 farklı noktasındaki Bizİzmir Dayanışma Noktaları’nda gezici sahne ile düzenlenen masal anlatımı, pantomim ve sihirbaz şovlarının akabinde çocuklar, artık de 12D sinema tecrübesi yaşıyor. İzleyenlerin ekranda gördüğü hareketleri sinemanın içindeymiş üzere hissetmesini sağlayan teknoloji ile çocuklar; yapay tabiat gezisi yapıyor, çikolata adasını ziyaret ediyor ve safariye çıkıyor.

Etkinlikler kapsamında gezici sinema aracının birinci adresi, Konak’taki Mehmet Akif Mahallesi’nde yer alan Ulubatlı Dayanışma Noktası oldu. Heyecan içinde sıranın kendisine gelmesini bekleyen çocuklar, sinemaları şaşkınlık ve heyecanla takip etti.

 

“Biz varız, yanınızdayız”

Projeye ait değerlendirmelerde bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Hizmetler Dairesi Lideri Volkan Sert, Lider Tunç Soyer’in “İzmir’deki hiçbir çocuk başkasından eksik kalmayıncaya kadar durmadan çalışacağız” kelamından hareketle yola çıktıklarını belirterek, “Bizİzmir Dayanışma Noktaları birinci oluşturulduğunda, gereksinim sahibi yurttaşlarımızla dayanışma halinde olmak için sıcak yemek dağıtımı yapmaya başladık. Daha sonra bu noktalara, sağladığımız dayanaklardan yararlanmak isteyenlerin başvuracağı bir pozisyon niteliği kazandırdık. Pisko-sosyal dayanağın yanı sıra, farklı mevzularda bilinçlendirme eğitimleri, ağız ve diş ön bakımı ve çocuklar için eğlenceli etkinlikler üzere pek çok projeyi hayata geçirerek kimsenin kendini yalnız hissetmemesi için çalışıyoruz. Liderimiz Tunç Soyer’in vizyonunu yansıtmak ve kentin her bölümüne ‘Biz varız, yanınızdayız’ demek için uğraşla çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

 

Etkinlik programı

Gezici 12D Sinema Aracı’ndaki gösterimler, iki hafta boyunca devam edecek. 15.30-17.00 saatleri ortasında yapılacak aktifliklerin programı ise şöyle:

12 Aralık Salı Ferahlı Dayanışma Noktası

13 Aralık Çarşamba Güney Dayanışma Noktası

14 Aralık Perşembe Ballıkuyu Dayanışma Noktası

15 Aralık Cuma Göksu Dayanışma Noktası

18 Aralık Pazartesi Süvari Dayanışma Noktası

19 Aralık Salı 1. Kadriye Dayanışma Noktası

20 Aralık Çarşamba Limontepe Dayanışma Noktası

21 Aralık Perşembe Harmandalı Dayanışma Noktası

22 Aralık Cuma Nafiz Gürman Dayanışma Noktası

25 Aralık Pazartesi Alpaslan Dayanışma Noktası

 

Dayanışma noktalarında 4 milyona yakın sıcak yemek takviyesi verildi

2019’dan bugüne Bizİzmir Dayanışma Noktalarında gereksinim sahibi yurttaşlara 3 milyon 871 bin 500 kişilik sıcak yemek ulaştırıldı. Bin 550 bireye ebeveyn tavrı, besin güvenliği ve hijyen, mesken kazaları ve birinci yardım eğitimi verildi. 920 yurttaş, ağız ve diş ön bakımı hizmetinden yararlandı. Etkinliklerde 3 binden fazla çocuk hem eğlendi hem öğrendi. Kıyafet, besin paketi ve bebek bezi üzere gereksinimler karşılandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.