Yaşlanmayı önleyen diş tedavi yolları

13.12.2023
21

Yaşlanmayı geciktirip ömrümüzü uzatmak tahminen hiç olmadığı kadar kıymetli oldu günümüzde. Bilhassa pandemiden sonra insanların hayatındaki kahırlar ve ağır gerilim tıpkı vakitte yüzde ve dişlerde de değerli problemleri ortaya çıkarıyor.

YAŞLANMAYI ÖNLEYEN DİŞ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Yaşlanmayı geciktirip ömrümüzü uzatmak tahminen hiç olmadığı kadar kıymetli oldu günümüzde. Bilhassa pandemiden sonra insanların hayatındaki sorunlar ve ağır gerilim birebir vakitte yüzde ve dişlerde de kıymetli meseleleri ortaya çıkarıyor. Bunlara karşı alınacak tedbirler ve tedaviler de bir o kadar ehemmiyet kazandı. Avrupa Estetik Diş Hekimliği Akademisi Üyesi, Divas in Dentistry Türkiye Temsilcisi Güzin Kırsaçlıoğlu; “Bu mevzularda yapılan sayısız bilimsel araştırma gerilim sonucunda dişlerimizi sıkıp hatta gıcırdattığımızı ortaya koyuyor.  Bir pirinç adedine 75 kg kuvvet uygulayarak öğüttüğümüzde ortaya çıkan basıncın çok daha fazlası (400-450 kg) ile gece dişlerimizi sıkıp gıcırdatıyoruz. Bu da yüzümüzde yaşlanma tesirlerini arttırıyor” açıklamasında bulundu…

Strese ek olarak tıpkı vakitte yüksek yapılmış dolgu/kaplama , dişlerin istikrarlı bir halde birbiri ile temas etmemesi, kassal rahatsızlıklar da diş gıcırdatma nedenleri ortasında yer alıyor. Dişlerin çiğneyici yüzeyinde tüberkül zirvesi denilen   küçük tepecikler vardır. Yediğimiz yiyeceklerin asit oranı ile alakalı olarak dişlerin çiğneyici yüzeyindeki bu tepecikler aşınarak düz bir yüzey haline gelir. Bir dişte 0.5 mm’lik bir aşınma ön yüzümüzde 1.5 mm’lik bir kısalmaya neden olur. Düşünün ki bu sayı 1 mm olduğunda ön yüzde 3 mm’lik düşme gözlemlenmektedir. 

DİŞLERİN ONARILMASI YÜZÜ NASIL GENÇLEŞTİRİR?

Avrupa Estetik Diş Hekimliği Akademisi Üyesi, Divas in Dentistry Türkiye Temsilcisi Güzin Kırsaçlıoğlu; “İskelet sistemimiz kaslarımıza epey takviyedir. Kaslarımız iskeletimizin yani dişlerimizin onarılması sonucunda tekrar gençlik çalışma yapılarına döner. Kasların gerçek kullanımı onlarda pilates tesiri yaratarak tekrar takviye olmalarını sağlar. Yani dişler orjinal uzunluklarına, kaslar hakikat çalışma temposuna döner ve cilt, kasın pekişmesiyle gerginleşir, beslenir, oksijen alır ve gençleşir. Diş gıcırdatmasının temel nedenini kesinlikle çözümlemeliyiz. Bazen diş gıcırdatma fizikî bir sorun olabiliyor. Evvelce bahsettiğimiz yüksek yapılmış dolgu yahut kaplama gıcırdatma nedeni olduğunda kesinlikle düzenleme gerekiyor. BOTOKS, GECE PLAĞI yahut NÖRALTERAPİ diş gıcırdatmanın dişte oluşturacağı olumsuz tesirlerin önlenmesi için gerekli tedavilerin başında geliyor” dedi

 

DİŞ GICIRDATMASINDA MİNDFULNESS TEKNİKLERİ AKTİF MİDİR?

Kırsaçlıoğlu; “Aslında mindfulness şuurlu bir farkındalıktır. Şöyle ki, kişinin dikkatini şimdiki vakitte yargılamadan geçmiş ve gelecekte kalmasını engelleyen bir tekniktir. Biz dingin olduğumuzda sevinçli ve huzurlu oluruz. Bu bütün kararlarımıza ve doğal olarak yüz kaslarımıza tesir eder. Dişlerimizi sıkmaz gevşer ve rahat uyuruz.  Birçok araştırma mindfulness tekniğini uygulayan bireylerde doğal olarak anti-aging tesirler gözlenmiştir. Bu tesirler genel sıhhati etkilediği üzere dişlerin imgesini de etkilemektedir” açıklamasında bulundu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.