Memnun ve sağlıklı bir ömür için d vitamini kıymetli

15.12.2023
24

D vitamini, kemik sıhhatinden bağışıklık sistemine kadar birçok beden işlevi için hayati ehemmiyet taşıyan bir vitamindir. Günümüzde besinlerin doğal formunun bozulmuş olması, sıhhatsiz beslenme alışkanlıkları üzere faktörler pek çok şey üzere D vitamini eksikliğini de tetiklemektedir. Pekala, ülkü D vitamini düzeyleri nedir, kaç olmalıdır, bu pahası korumak için neler yapılmalıdır?

D vitamini, kemik sıhhatinden bağışıklık sistemine kadar birçok beden işlevi için hayati değer taşıyan bir vitamindir. Günümüzde besinlerin doğal formunun bozulmuş olması, sıhhatsiz beslenme alışkanlıkları üzere faktörler pek çok şey üzere D vitamini eksikliğini de tetiklemektedir. Pekala, ülkü D vitamini düzeyleri nedir, kaç olmalıdır, bu pahası korumak için neler yapılmalıdır?

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Gulnar Zeynalova; ‘D vitamininin önemi’yle ilgili bilgilendirmelerde bulundu

İdeal D vitamini düzeyi nedir? 

Yetişkinler için genel olarak günlük 600-800 IU D vitamini önerilirken, kimi durumlarda ABD Endokrin Derneği üzere otoriteler günde 1.500-2.000 IU’yu tavsiye edebilir. Optimal D vitamini kan düzeyi somut olarak belirlenmemiştir; lakin ekseriyetle 20-50 ng/ml ortasında olduğu düşünülür. Yaşlılar, D vitamini eksikliği riski altında olabilirler; zira ciltlerinde güneş ışığını D vitaminine çeviren daha az sayıda reseptör bulunabilir. 

Güneş ışığından faydalanmak önemlidir

Cilt, güneş ışığına maruz kaldığında D vitamini üretir. Güneşten elde edilen D vitamini, yiyeceklerden ve desteklerden alınana nazaran daha uzun mühlet dolanım sisteminde kalabilir. Güneş ışığına maruz kalma müddeti cilt tonu, coğrafik pozisyon ve mevsime bağlı olarak değişiklik gösterebilir; lakin güneşe maruz kalırken cilt kanseri riskini de göz önünde bulundurmak değerlidir. 

Besin kaynaklarından D vitamini alımı nasıl olmalıdır?

D vitamini açısından güçlü besinleri diyetinize eklemek, bu vitamini doğal yollarla almanın en uygun yoludur. Yağlı balıklar, mantarlar, yumurta sarısı ve D vitamini ile zenginleştirilmiş besinler bu vitaminin kaynaklarıdır. Bilhassa somon, orkinos, istiridyeler, karides ve sardalya üzere deniz eserleri yüksek D vitamini içeriğine sahiptir. 

D vitamini desteklerini kullanmadan hekiminize danışın

Yeterli D vitamini alımını sağlamak için destekler de kullanılabilir. Desteklerin dozajı, kişinin mevcut D vitamini düzeylerine ve genel sıhhat durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Çoklukla, birçok insan için günlük 1.000-4.000 IU ortası inançlı doz olarak kabul edilir; lakin rastgele bir destek kullanmadan evvel hekiminize danışmanız değer taşır. 

Kan testleri ile D vitamini düzeyleri denetim edilebilir

D vitamini düzeylerinizi bilmenin en düzgün yolu kan testi yapmaktır. Bu test, mevcut D vitamini seviyelerinizi belirlemenize ve gerekirse diyetinizi tekrar destek dozajına ayarlamanıza imkan tanır. 

Diğer vitamin ve minerallerin D vitamini ile etkileşimi nasıldır?

D vitamininin bedende aktif bir biçimde kullanılması için, başka vitamin ve minerallerle olan etkileşimlerini de göz önünde bulundurmak değerlidir. Örneğin, kalsiyum ve fosfor üzere mineraller, D vitamininin kemik sıhhati üzerinde tesirlerini dayanaklar. Bu bağlamda kâfi kalsiyum ve magnezyum alımı, D vitaminin kemik sıhhati üzerindeki yararlarını maksimize eder. 

D vitamini eksikliği risk faktörlerini azaltmanın yolları nelerdir?

D vitamini eksikliği riskini azaltmak için sağlıklı bir ömür usulü benimsemek değerlidir. İstikrarlı bir diyet, kâfi güneş ışığına maruz kalma ve nizamlı idman, genel sıhhatinizi ve D vitamini düzeylerinizi olumlu istikamette etkileyebilir. 

İdeal D vitamini düzeylerine ulaşmak ve bu düzeyleri korumak, genel sıhhatiniz için kıymetlidir. Güneş ışığına maruz kalma, sağlıklı beslenme, D vitamini destekleri ve sistemli kan testleri ile D vitamini düzeylerinizi optimize edebilirsiniz; lakin rastgele bir değişiklik yapmadan evvel sıhhat profesyonellerinin tavsiyelerini almak en güzelidir. Bu yönergeler, ülkü D vitamini düzeylerine ulaşmanıza ve bu pahaları sürdürmenize yardımcı olacaktır. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.