Hamilelikte Bel ve Boyun Ağrısına Karşı 12 Teklif

18.12.2023
25

Gebelikte bebeğin anne karnında büyümesi ve annenin kilo alması, bedenin tartı merkezinin öne kaymasına neden oluyor. Bu durum da belin düzleşmesi ile birlikte sırt, bel ve boyun bölgelerinde ağrıları beraberinde getiriyor. Ayrıyeten gebelik hormonlarının tesiriyle beldeki güçlü bağlar gevşiyor ve disklere binen yük artıyor.

Gebelikte bebeğin anne karnında büyümesi ve annenin kilo alması, bedenin yük merkezinin öne kaymasına neden oluyor. Bu durum da belin düzleşmesi ile birlikte sırt, bel ve boyun bölgelerinde ağrıları beraberinde getiriyor. Ayrıyeten gebelik hormonlarının tesiriyle beldeki güçlü bağlar gevşiyor ve disklere binen yük artıyor. Bu üzere sebeplerle gebelik sürecinde bel ağrısı yüksek oranda görülüyor lakin bunların çok düşük bir kısmı bel fıtığına neden oluyor. Memorial Bahçelievler ve Hizmet Hastaneleri Omurga Sıhhati Merkezi’nden Doç. Dr. Salim Şentürk, hamilelikte sırt, bel ve boyun ağrıları ile bel fıtığı hakkında bilgi verdi.

Kilo alımı ve bebeğin gelişimi ile bel ve boyun sorunları artıyor

Hamilelik sürecinde annenin kilo alması ve bel biyomekaniğinin olumsuz etkilenmesi, bel fıtığı için bir risk faktörüdür. Özellikle 4- 6. aylar ortası kendini gösteren duruş bozuklukları, kilo alımı, bel eklemlerinde meydana gelen gevşeme, bedenin tartı merkezinin öne kayması ve rahmin ağırlaşması bel ağrılarının meydana gelmesine sebep olmaktadır. Bel fıtığı olan gebelerde ise bu süreçte yaşanan değişimler ve kilo alımı, mevcut fıtık keselerinde artışa neden olabilmektedir. Bu artış da bel bölgesinde ağrıya yol açabilmektedir. 

Hamilelikte boyun ağrılarının sebebi ise gebelikte karnın şişmesi, annenin aldığı kilolarla bedenin öne yanlışsız eğilmesi ve servikal lordoz ismi verilen boynun fizyolojik duruşunun bozulmasıdır. Bu duruşun bozulmasını engellemeye çalışan kaslar ekstra efor harcayacak ve bu da anne adaylarımızın ağrı çekmesine sebep olacaktır.

Hamilelikte ameliyat en son seçenek

Bel fıtığı rahatsızlığı olan anne adaylarında hamilelikle başlayan beden ağırlaşması ve bacakların daha çok yük kaldırması ağrıları artırmaktadır. Bel fıtığı hastası olan gebeler için bu süreçteki tedavilerden biri fizik tedavidir. Bunun dışında tabip denetiminde kullanılacak ilaçlara da devam edilebilir. Acil durum teşkil etmeyen hastalarda bel fıtığı ameliyatı önerilmemektedir.

Bel ve boyun ağrıları olan gebeler bu tekliflere kulak verin

 1. Ağır kaldırılmamalı, uzun müddet ayakta kalınmamalıdır.
 2. Yüzme yahut yürüyüş yapılmalıdır.
 3. Çok yükseğe uzanmaya çalışılmamalıdır.
 4. Ani hareketlerden uzak durulmalıdır.
 5. Topuklu ayakkabı yerine ortopedik tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir.
 6. Çok yumuşak olan koltuklar ve yataklar tercih edilmemelidir.
 7. Aşırı kilo alınmamalıdır. 
 8. Doktor denetiminde ilaç kullanımına devam edilebilir. 
 9. Hafif fizik tedavi uygulamaları, sıcak uygulama ve masajlarla rahatlama sağlanabilir.
 10. Boyunluk kasları tembelleştireceğinden uzun müddetli değil, yalnızca gebeliğin son devirlerinde ve birkaç gün için tercih edilmelidir.
 11. Boynun eğik olduğu uzun müddetli telefona bakma ya da farklı hareketlerden uzak durulmalıdır. 
 12. İstirahat birçok durumda şikayetlerin azalmasına yardımcı olmaktadır lakin kesinlikle bir uzman tabibin görüşü alınmalıdır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.