Çok acı yemek hemoroide neden olabilir

19.12.2023
21

Hemoroidin nasıl oluştuğundan bahseden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kemal Dursun, “Hemoroid oluşum nedeni muhakkak olmamakla birlikte yanlış tuvalet alışkanlığı, ishal ve kabızlık durumları, çok acı ve baharat kullanımı, alkol tüketimi, ayakta uzun mühlet durmak gerektiren meslekler, uzun yol sürücüleri üzere insanlarda daha sık görülmektedir. Gebelikte de sık görülür” dedi.

Hemoroidin nasıl oluştuğundan bahseden Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kemal Dursun, “Hemoroid oluşum nedeni muhakkak olmamakla birlikte yanlış tuvalet alışkanlığı, ishal ve kabızlık durumları, çok acı ve baharat kullanımı, alkol tüketimi, ayakta uzun mühlet durmak gerektiren meslekler, uzun yol sürücüleri üzere insanlarda daha sık görülmektedir. Gebelikte de sık görülür” dedi.

Medical Park Tokat Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Kemal Dursun hemoroid (basur) hakkında açıklamalarda bulundu.

Hemoridin tarifini ve nasıl ortaya çıktığına değinen Op. Dr. Dursun, “Kalın bağırsağın son kısmı olan anüs bölgesinde genişlemiş damarlar ve üzerindeki mukozanın oluşturduğu küçük yastık pakeleri vardır. Bu olağan anatomik yapılar sağlıklı insanlarda anüsün daha sıkı kapanmasını sağlayarak gaz ve sıvı kaçışını önlerler. Olağanda üç adet olan bu pakelerin büyümesi, kanaması içinde pıhtı olması yahut ağrı yapması üzere durumlar olduğunda hemoroid ismini almaktadır” diye konuştu.

AŞIRI ACI VE BAHARAT TÜKETİMİ NEDEN OLABİLİR

Hemeroidin nasıl oluştuğunu anlatan Op. Dr. Dursun, şu bilgileri paylaştı:

“Hemoroid oluşum nedeni belirli olmamakla birlikte yanlış tuvalet alışkanlığı, ishal ve kabızlık durumları, çok acı baharat kullanımı, alkol tüketimi, ayakta uzun mühlet durmak gerektiren meslekler, uzun yol sürücüleri üzere insanlarda daha sık görülmektedir. Gebelikte de sık görülür.”

KANAMA ŞİKÂYETLERİ OLABİLİR

Hemeroidlerin iki tip olduğunu söyleyen Op. Dr. Dursun, “Anal kanalın içinde bağırsak mukozası ile anüs derisinin birleştiği linea dentata denilen bir sınır vardır. Bu sınırın içeri kısmında olursa iç hemeroid, dış kısmında olursa dış hemeroid ismini alır. İç hemeroidler şişlik, kanama üzere şikâyetler yapar. Dış hemeroidler iseiçinde pıhtı olduğunda semptom yapar, bunun dışında sorun oluşturmazlar” dedi.

4 KADEMEDE GÖRÜLÜR

İç hemeroidlerin 4 kademede görüldüğünü lisana getiren Op. Dr. Dursun, şunları söyledi:

“Birinci kademe yalnızca kanama ile kendini gösterir. İkinci kademe kanama olsun olmasın ıkınmakla anüsten dışarı göğüs çıkar zaten içeri girer. Üçüncü kadamede göğüs dışarı çıkar tabiatıyla içeri girmez lakin parmak yardımıyla girer. Dördüncü kademede ise göğüsler daima dışardadır içeri itilemezler. Anal fissür, fistül ve abseler hemoroidle karıştırılmamalıdır. Semptomları aldatıcı olabilir. Ayrıyeten polip, condylom, kanser, ıslak makat, anismus, levator ani sendromu üzere durumlarla karıştırılabilir.”

KOLONOSKOPİ UYGULANABİLİR

Hemoroid olunduğunda kesinlikle anal muayene yapılması gerektiğini ve görüntüleme olmadan ilaca başlanmamasına dikkat çeken Op. Dr. Dursun, “Muayenede hemeroid tespit edildikten sonra art planda inflamatuar bir bağırsak hastalığı yahut kanser bulunmadığını anlamak için rektosigmoidoskopi yahut kolonoskopi yapılması gerekir. Ayrıyeten altta bir kronik karaciğer hastalığı ya da kan hastalığı olabileceği akılda tutulmalıdır” tabirlerini kullandı.

BESLENME ŞEKLİNE DİKKAT EDİLMELİ

Tedavi yollarından bahseden Op. Dr. Dursun, “Birinci derecede pek tedavi gerektirmez. Ömür üslubu, tuvalet alışkanlığı ve beslenme teklifleri kâfi olur. İkinci derecede ilaç tedavisi ve bir evvelki teklifler uygulanır. Üçüncü ve dördüncü derecede ise hemoroidektomi, band ligasyon, lazer, krioterapi, infraruj tedavisi, stapler hemoroidektomi, hemeroid arter ligasyon ve hemoroidopeksi tekniklerinden rastgele biri şahsa özel seçilmek suretiyle uygulanır. Her bir formülün kendine has artı ve eksi istikametleri vardır” diyerek açıklamalarını sonlandırdı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.