Cappadocia Ultra Trail Listicle

Kapılarını 10. kez dünyanın dört bir yanından gelen atletlere açan Salomon Cappadocia Ultra Trail, bu yıl da Ekim ayında 71 Farklı farklı ülkeden bir ortaya gelen güçlü kültürüyle harmanlanarak coşkuyla gerçekleşti.

21.12.2023
17
Cappadocia Ultra Trail Listicle

Kapılarını 10. kez dünyanın dört bir yanından gelen atletlere açan Salomon Cappadocia Ultra Trail, bu yıl da Ekim ayında 71 Farklı farklı ülkeden bir ortaya gelen varlıklı kültürüyle harmanlanarak coşkuyla gerçekleşti

Bildiğiniz yarışlarda göremeyeceğiniz karelere mesken sahipliği yapan bu çok özel aktiflik, her yıl olduğu üzere bu yıl da hepimizi farklı hislere ortak etti. Gelin artık bu eşsiz yarışın anlarına, her birinin farklı bir açıdan öyküsünü anlattığı fotoğraf kareleriyle eşlik edelim.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu üzere yarışın tutkusunu ve hırsını hepimize unutturacak kadar güçlü bir his varsa o da her vakit “dostluk”.  

Kapadokya’nın yüksek platoları ve vadilerinden geçerken büyülenmemek elde mi? Bir uçtan öbür uca böylesine eşsiz bir görüntü eşliğinde koşmak adeta masalsı bir atmosferde kendini bulmak üzere. 

Bu büyüleyici atmosferde 24 saat boyunca süren yarışın gündüz sıcak ve tozlu patikaları, akşam soğuk ve sert rüzgarları da çekilen her bir fotoğrafa farklı bir boyut katıyor. 

Her adım orijinal bir heyecan! Farklı diyarların kapısını aralayan, kendine has özellikleriyle hayran bırakmayı başaran… Haliyle bir sonraki durak daima merak konusu. 

38, 63 ve 119 kilometrelik üç farklı parkura sahip yarışta sonraki adımların nereye çıkaracağı bilinmese de hafif kıyafet ve ekipman seçimi hayat kurtaracak kıymetli bir nokta oluyor. Tıpkı sabahın birinci ışıklarıyla gece ayazına kadar atletlere eşlik eden fotoğrafçıların ekipmanları için yağmurluğu ihmal etmemesi ve hafifliğiyle ön plana çıkan kamera body ve lenslerini tercih etmesi gibi…

Başarmanın hissettirdiği tatlı tebessüm bir fotoğraf olsa fakat bu türlü olurdu. Herkesin tebessümü farklı olsa da hisler paylaşılınca hoş. 

Eşi gibisi olmayan yarışta her anı ölümsüzleştirmek isteyen fotoğrafçıların başarılı olabilmesinin sırrı ise planlamadan geçiyor. 

Kapadokya’nın ikonik sembollerinden sıcak hava balonu tüm hoşluğuyla gökyüzünde salınırken, yalnızlığına eşlik edecek eksiksiz bir partner bulmuş üzere görünüyor. 

Bu anı yakalamak için atletlerin alanlardan mümkün geçiş saatleri, bekleme müddeti üzere ayrıntılar hesaplanırken alan ve ışık denetimi sayesinde kusursuz bir görsel ortaya çıkıyor. 

“Bir elin nesi var iki elin sesi var” diyenlerin severek katıldığı grup oyunlarında yarış diğer bir boyut alıyor. Tıpkı tabiat ve tarihin kıymetli buluşması üzere birlikte müsabakanın tadı da bir başka! 

Bu heyecan verici atmosferde gökyüzüne karışan balonlar eşlik ederken bilhassa yarışın en uzun ve ana parkuru olan 119 kilometrelik koşuda atletlerin konsantrasyonunu bozmadan o anlara şahit olmak en kritik nokta oluyor. 

Kapadokya’nın en değerli lokasyonlarından oluşan bu parkur hem fizikî hem de zihinsel olarak meydan okumaya davet ediyor. Yüksek rakım, sert arazi ve uzun uzaklık en can alıcı lakin bir o kadar da heyecan verici faktörler! 

Bu vadi, yer yer tozlu ve denetimi güç ışık geçişlerinin olduğu bir bölge olmasına karşın art alanların zenginliği geniş açı ile kusursuz sahnelere mesken sahipliği yapıyor.

Mağaradan çıkışta 119 km’lik Ultra Trail parkurunda yarışa devam eden yarışçılar sabahın birinci ışıklarında gözleri kamaştıran güneşi selamladıktan sonra Zemi Vadisi’nin yeşili ve mavisiyle karşı karşıya kalmaya hazırlanıyorlar. Bu hoşluk karşısında koşmaya bir anlığına orta verip görüntünün keyfini çıkarmanın niyeti bile hoş. 

Dar patikalara ve inanılmaz yer oluşumlarına sahip olan bu yerde atletlere mani olmamak için inançlı bir bölge seçmenin yanı sıra zıt ve ışıkta çekime uygun lenslere ve kameranın ISO performansına gücüne güvenmek gerekiyor.  

Heyecan, memnunluk, gergin bekleyiş, gurur ve daha birçok his tıpkı karede bir arada! Yarışın zorluklarına da hoşluklarına de vakit zaman tatlı bir yorgunlukla göğüs gererek bitirmeye yaklaşmanın bedende oluşturduğu o tarifsiz his…

Bu tarifsiz hisleri daha büyük kitlelerle paylaşmak için inişli çıkışlı patikalarda bulunurken Canon’un aynasız R serisi kameralarının anında irtibat özellikleri, içerikleri toplumsal medyada eş vakitli olarak çarçabuk paylaşılmasına imkan tanıyor.

Yaş, vakit, yer fark etmez. Kâfi ki içinde başarmak için yeteri kadar tutku olsun. Küçük uzunluklarıyla kendi öykülerini yazmaya gelen minik atletler yarışa öbür bir pencereden baktırıyor. 

Güneşin en zirvede olduğu bu anlarda şartlar ne olursa olsun en düzgün çekim tecrübesi sunan bir fotoğraf makinesi anı daha güzelleştiriyor. 

Ürgüp kent merkezinde bir rüzgâr üzere eserken kameralara yansıyan bu manzara finale odaklanmış ve kendini buna adamış bir profilden oburu değil. 

Göz, baş ve gövde algılama özelliğine sahip Canon EOS R3, bu usul hareket halindeki aksiyon fotoğraflarının baş rolü oluyor. 

Sona adım adım yaklaşırken Kapadokya’yı geride bırakmanın verdiği hüzünle başarmanın verdiği gururun harmanlanması ortaya bu kusursuz anı yaratıyor. 

Böyle anlarda atletlerin koştuğu parkuru art alandaki eşsiz görüntü ile birleştirmek için geniş açı; atletlerin tabirlerini yakalamak için ise tele lens kullanılması gerekiyor. Canon RF 70-200mm f/2.8 ve Canon RF 15-35mm f/2.8 bu bahiste gerçek tercih oluyor. 

Dünyanın bir ucundan onlarca atlet olur da yolunu gözleyen biri olmaz mı? Kendi köşesine çekilmiş her bir koşucuyu tek tek gözleyip onlara kendini yalnız hissettirmemeye adamış bir teyze…

 Tıpkı fotoğraftaki teyzeyi rahatsız eden güneş ışığı üzere, birtakım noktalarda gün ışığı epey zorlayıcı olabiliyor. Fotoğraf karelerini yakalarken gölgeler ve sert ışıklara karşı ekstra dikkatli olunması gerekiyor.

 

 

Ve final… Tüm sözlerin ve tüm hislerin kifayetsiz kaldığı o an. “Anlatılmaz yaşanır” dedikleri hani… İşte bu da o anlardan… 

Tüm yarış boyunca atletlere eşlik eden fotoğrafçıların da tıpkı hisleri paylaştığı bu anlarda yol arkadaşı olarak kâfi pil performansına sahip bir kamera seçilmesi gurur veriyor. Geçtiğimiz yıl olduğu üzere bu yıl da Cappadocia Ultra Trail’i ölümsüzleştiren tüm eşsiz anlar Canon fotoğraf makineleriyle kaydedildi. Bu özel kareler için GoShots ekibine çok teşekkür ederiz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.