Şeker tüketiminin evcil hayvanlarda yol açtığı 5 sıhhat sorunu

26.12.2023
27

Evcil hayvan mamalarının yüksek ölçüde karamel ve aromatik katkılar içermesi, patili dostların sıhhati için tehdit oluşturuyor. Bu hususları sindirmek için kâfi enzimi bulunmayan kedi ve köpekler, şekerli tatlandırıcılara maruz kaldıklarında mide başta olmak üzere obezite ve zehirlenme üzere değerli sıhhat meseleleri yaşıyor.

Evcil hayvan mamalarının yüksek ölçüde karamel ve aromatik katkılar içermesi, patili dostların sıhhati için tehdit oluşturuyor. Bu hususları sindirmek için kâfi enzimi bulunmayan kedi ve köpekler, şekerli tatlandırıcılara maruz kaldıklarında mide başta olmak üzere obezite ve zehirlenme üzere kıymetli sıhhat problemleri yaşıyor. Beden sistemi, doğal tatlandırıcılar için uygun olan evcil hayvanların şeker isteğinin pak içerikli eserlerle karşılanması bu noktada kıymet teşkil ediyor. Evcil dostların ömür kalitesini arttırmak için özel olarak formüle edilmiş besin destekleri sunan Bonafel’in Kurucusu Uğur Peker, sağlıklı bir hayat için ölçülü beslenmenin kıymetli olduğunu söylerken, şekerin evcil hayvanların sıhhatinde yol açtığı bilinen en yaygın 5 rahatsızlığı sıralıyor. 

Kedi ve köpekler insanlara oranla daha az tat duyusuna sahip olsa da şekere karşı bağımlılık geliştirebiliyor. Şekerin güç ve memnunluğu artırdığına inanılsa da evcil hayvanların sıhhatinde hayli ziyanlı tesirlere sahip. Evcil dostların mama tüketimiyle her gün karamel, melas üzere aromatik katkılarla şekerlere maruz kalması, mide rahatsızlıklarından diş çürüklerine, obeziteden zehirlenmelere kadar çeşitli sıhhat sıkıntılarına yol açıyor. Kedi ve köpeklere ekstra kilo ve güç kaybından diğer hiçbir tesiri olmayan şeker içeren katkı unsurlu besinler, uzun vadede hayati sorunlara sebep oluyor. Evcil dostların ömür kalitesini artırmak için özel olarak formüle edilmiş besin destekleri sunan Bonafel’in Kurucusu Uğur Peker, sağlıklı bir hayat için şekerli tatlandırıcılardan kaçınarak ölçülü beslenmenin kıymetli bir kriter olduğunun altını çiziyor ve şekerin evcil hayvanların sıhhatinde yol açtığı bilinen 5 rahatsızlığı paylaşıyor.

“Tamamen Doğal Eserler Bile Ölçülü Tüketilmeli”

Şeker içerikli besinlerin tüketimi insanlarda olduğu üzere evcil hayvanların sıhhatinde da birçok hastalığa yer oluşturuyor. Tatlılıkla bağdaştırılan ve birçok çeşidi bulunan şekerin, kedi ve köpeklerin sıhhatinde acı sonuçlar doğurmaması için çeşitli tedbirler alınması gerekiyor. Evcil dostların beslenme nizamı noktasında evcil hayvan sahiplerine büyük sorumluluk düştüğünü vurgulayan Peker, “Sağlıklı hayat için beslenme koşul ve ne yazık ki birçok hayvan maması yüksek oranda aromatik katkı ve lezzet artırıcı hususlar içeriyor. Şekere nerdeyse hiç muhtaçlık duymayan evcil hayvanlar mama aracılığıyla dolaylı yoldan da olsa her gün şekere maruz kalıyor. Bu durum, evcil dostların optimal sıhhatinde önemli hastalıkları beraberinde getiriyor. Lakin kedi ve köpeklerde vakit zaman şeker isteği oluşabildiğinden bu türlü bir durumda doğal tatlandırıcılara başvurmanın daha sağlıklı bir tahlil olduğunu düşünüyorum. Bu noktada her şeyin fazlasının ziyanlı olduğunu ve büsbütün doğal eserlerin bile ölçülü tüketilmesi gerektiğinin altını çizmekte yarar var. Şeker yoğunluklu katkı hususlarının hayvan mamalarının tadını maskelemek ve evcil dostların sıhhatinde kalıcı problemlere sebep olmak dışında bir tesiri olmadığının şuuruyla hareket etmek gerekiyor.” açıklamalarında bulunuyor. 

Şekerin, kedi ve köpeklerde yol açtığı 5 rahatsızlık;

1. Mide rahatsızlıkları: Temel misyonu organizmadan gelen besinleri sindirmek olan mide, kendisi için uygun olmayan bir besinle karşılaştığında kusma ve ishal üzere yansılar verir. Mamayı sindirmek için bağırsaklarında bulunan bakteri ve mikroorganizmaları kullanan evcil hayvanlar, şekeri sindirme noktasında kâfi enzime sahip olmadığı için sindirim sisteminde dengesizlikler yaşar. Kedi ve köpeklerin bedeni şekeri patlayıcı bir husus üzere görür ve kanlı kusma, ishal, mide yanması üzere semptomlarla kendini aşikâr eder. 

 2. Metabolik değişiklikler: Yoğun şeker tüketimi, evcil hayvanların kas yapısı, yağ depolaması, bağışıklık sistemi ve güç düzeyleri üzere genel beden yapısını tesirler. Uzun vadede yüksek dozda şekere maruz kalan kedi ve köpeklerin metabolik sistemi zayıflayarak hayat kalitesi sekteye uğrar. Yani evcil hayvanların şeker isteklerini giderirken aslında birçok sıhhat problemine da katkıda bulunulduğunu göz gerisi etmemek gerekir.

3. Zehirlenme: Çikolata, karamel, melas üzere ağır şekerli tatlandırıcılar, evcil hayvanlar için toksik ziyanlar içerir. Uzun vadede tüketildiği takdirde zehirlenmeyle meydana gelen sorun, bulantı, hareket kaybı, böbrek yetmezliğine kadar uzanır. İşlenmiş şekerlerin en yaygın çeşidi olan ve evcil hayvanları direkt zehirleme potansiyeline sahip ksilitol, yüksek dozda alındığında ölümcül sonuçlara yol açabilir. Bir öteki kıymetli nokta ise beşerler için büsbütün sağlıklı olan yiyeceklerin bile evcil hayvanlarda farklı tesirler yaratacağını bilerek hareket etmek atılacak en gerçek adımlardan biri.

4. Obezite: Vücuda kıymetli ölçüde ziyan veren obezitenin temelini sistemli oranda şekere maruz kalmak oluşturur. Sadece kilo alımına katkıda bulunarak optimal sıhhatte dengesizliklere yol açan çok şeker obeziteyle kendini muhakkak eder ve beraberinde çeşitli kalp hastalıkları, eklem sıkıntıları, uyuşukluk, göğüs meseleleri üzere birçok hastalığa neden olur. Obezite yani dolaylı yoldan şeker tüketimi, antrenman yapmayı da büyük oranda zorlaştırdığı için kedi ve köpeklerin hem fizikî hem optimal sıhhatini kıymetli ölçüde tesirler.

5. Ağız ve Diş Sıhhati: Çeşitli araştırmalara nazaran kedi ve köpeklerin yaklaşık %80’inde diş sorunları görülme mümkünlüğü yüksek. Çok karamel, şeker tüketimi bu sayısı artıracağı üzere diş minesinde çeşitli zayıflamalara yol açabilir. Tıpkı vakitte ağız içinde oluşan bakteriler giderek artacağından plak ve tartar oluşumu hızlanır. Bu nedenle çok şeker tüketiminden kaçınarak evcil dostların ağız ve diş sıhhatine doğal ve pak içerikli eserlerle yatırım yapmak kıymetli.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.