İngilizce bir irtibat aracı olarak öğretilmeli

EF İngilizce Yeterlilik Endeksi 2023’ datalarına nazaran Türkiye 113 ülke ortasında 66. sırada bulunuyor

27.12.2023
24
İngilizce bir irtibat aracı olarak öğretilmeli

EF İngilizce Yeterlilik Endeksi 2023’ datalarına nazaran Türkiye 113 ülke ortasında 66. sırada bulunuyor. 34 ülkenin yer aldığı Avrupa kategorisinde ise sondan ikinci sırada. İngilizcenin bir bağlantı lisanı olarak değil, rastgele bir (tarih-coğrafya gibi) ders olarak öğretildiğinin gözlemlendiğini kaydeden Yabancı Lisanlar Koordinatörü Öğr. Gör. Dilek Batur, “Dilbilgisi tabanlı ezberci yaklaşım başarısızlığa sebep oluyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Yabancı Lisanlar Koordinatörü Öğr. Gör. Dilek Batur, endeks bilgilerini kıymetlendirerek, Türkiye’de İngilizce öğretme ve öğrenme konusunu anlattı.

Günümüzde, bilim ve teknoloji, akademik çalışmalar, turizm, kültür ve sanat, kurumsal şirketler ve iş mutabakatlarında ortak lisan olarak İngilizce kullanıldığını anlatan Öğr. Gör. Dilek Batur, ana irtibat lisanının dünya çapında İngilizce olmasının hem makroekonomik hem de kişisel seviyede olumlu tesirleri olduğunu söyledi.

Türkiye 113 ülke ortasında 66. sırada, Avrupa kategorisinde ise sondan ikinci

2022 yılında ‘Ethnologue: Languages of the World’ tarafından yapılan araştırmaya nazaran dünyada 1.5 milyar insanın İngilizce bildiğini ve İngilizceyi ikinci olarak takip eden lisanın ise 1.1 milyar kullanıcı ile Mandarin Çincesi olduğunu kaydeden Öğr. Gör. Dilek Batur, şöyle devam etti:

“Günümüzde ortak lisan olarak kabul edilen İngilizce lisanının Türkiye’de öğrenilmesi ve kullanılmasında ise EF İngilizce Yeterlilik Endeksi 2023 datalarına nazaran Türkiye 113 ülke ortasında 66. sırada bulunuyor. 34 ülkenin yer aldığı Avrupa kategorisinde ise sondan ikinci sırada yer alıyoruz. Avrupa kategorisinde son sırada ise Azerbaycan var. Endekse nazaran, global bazda Hollanda 647 puanla birinci, Singapur 631 puanla ikinci, Avusturya 616 puanla üçüncü ve Danimarka ise 615 puanla dördüncü sırada bulunuyor. Sıralamadaki yerimiz İngilizce lisanı eğitimindeki mevcut durumu mercek altına almamıza sebep oluyor.”

Öğrencilerde yeterlik seviyesi, bin saatten fazla İngilizce dersinden sonra bile temel seviyede kalıyor

2013 yılında British Council ve TEPAV Vakfı, Türkiye’deki devlet okullarında İngilizce lisanının öğretimi ve tahsili bahisli büyük bir araştırma yaptığını hatırlatan Öğr. Gör. Dilek Batur, araştırmanın sonuçlarına nazaran, öğretmenlerin potansiyeline ve olumlu sınıf ortamına karşın, Türkiye genelindeki öğrencilerin büyük bir kısmının (Yüzde 90) İngilizce yeterlik seviyesinin, bin saatten fazla İngilizce dersinden sonra bile temel seviyede kaldığını kaydetti.

İngilizce bir irtibat lisanı olarak değil, rastgele bir (tarih-coğrafya gibi) ders olarak öğretiliyor

Araştırma kapsamında gözlemlenen öğretmenlerin yüzde 80’inden fazlasının İngilizce öğretmeni olarak muhtaçlıkları karşılayacak seviyede mesleksel yeterliliğe sahip olduğunun görüldüğünü de hatırlatan Öğr. Gör. Dilek Batur, lakin; ziyaret edilen okullarda İngilizcenin bir bağlantı lisanı olarak değil, rastgele bir (tarih-coğrafya gibi) ders olarak öğretildiğinin gözlemlendiğini de tabir etti.

 Yazma, okuma, dinleme-anlama, konuşma bu 4 maharet müfredat programlarında yok 

“Dilbilgisi tabanlı ezberci yaklaşım başarısızlığa sebep oluyor.” diye bilgi veren Öğr. Gör. Dilek Batur, aynı araştırmanın genelinde devlet okullarında yapılan İngilizce derslerinin yalnızca dilbilgisini içerdiği, yazma, okuma, dinleme-anlama, konuşma olarak isimlendirilen 4 maharetin müfredat programlarında olmamasının, lisanı öğrenmede yetersizliğe yol açtığı, öğretmen odaklı eğitimin, ders kitabı tipinde yalnızca tek gerçek karşılığı olan soru çeşitlerinin, imtihanlarda doğru/yanlış seçenekleri ile soru sorulmasının ve açık uçlu soru yanıtların olmamasının lisanı öğrenmede başarısızlığa yol açtığının açıklandığını da hatırlattı.

Öğr. Gör. Dilek Batur, üniversitelerde ise hazırlık sınıflarında özel gayeli İngilizce derslerinin olmaması, bu hususlarda ders verecek nitelikli öğretim vazifelisi eksikliği, bu mevzularda öğretmenlere verilecek eğitim eksikliği ve bu derslerin fakültelerde devamının bulunmamasının lisanı C1 ve ileri düzeye taşıyamadığının gözlemlendiğini söyledi.  

İngilizce yalnızca lisan olarak değil kültür olarak da algılanmalı

Oxford Üniversitesinin bu yıl tüm dünya ülkelerini içeren ‘Learner Agency-Maximizing Learner Potential’ yayınında öğrencilerin ilgi alanları, ferdî öğrenme alışkanlıkları, öğrenci merkezli tahsil, sınıfta öğrenme ikliminin oluşturulması, etkin öğrenme, uygulama, öğretmenin öğreten yerine gözlemci ve yol gösteren olarak katkıda bulunması üzere hususlara yer verildiğini anlatan Öğr. Gör. Dilek Batur, İngilizcenin yalnızca lisan olarak değil kültür olarak da algılanmasının da kıymetinin vurgulandığını tabir etti.

İngilizce bilme oranı erkeklerde daha yüksek. 

2023 EF İngilizce Yeterlilik Endeksi datalarına nazaran İngilizce bilme oranı en üst sırada olan kentin Antalya olduğunun belirlendiğini lisana getiren Öğr. Gör. Dilek Batur, cinsiyet bazında bakıldığında ise Türkiye’de İngilizce bilme oranında erkeklerin bayanlardan önde olduğunun görüldüğünü kaydetti.

En yüksek oranda bilen küme da 26-30 yaş aralığı

Yaş kümelerine nazaran de Türkiye’de İngilizce bilme oranı en yüksek yaş kümesinin 18 – 20 yaş kümesi olduğunun açıklandığını söz eden Öğr. Gör. Dilek Batur, 2023 datalarına nazaran İngilizce lisanını en yüksek oranda bilen kümenin 26-30 yaş aralığı olduğunun açıklandığını söyledi.     

Yabancı Lisanlar Koordinatörü Öğr. Gör. Dilek Batur, yapılan tüm araştırmaların sonuçlarına nazaran, İngilizce lisanı tahsili ve öğretimi konusunda yapılması gereken, alınması gereken tedbirlerin acil olarak ele alınmasının kıymetine vurgu yaptı.

İngilizce öğretmenleri için kapsamlı ve sürdürülebilir bir hizmet içi eğitim…

Öncelikle İngilizce öğretmenleri için kapsamlı ve sürdürülebilir bir hizmet içi eğitim sistemi geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Yabancı Lisanlar Koordinatörü Öğr. Gör. Dilek Batur, “Bu eğitimlerin Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından üniversite hazırlık okulları akreditasyon komitesi üyelerinden seçilmesi yahut öğretmenlerin memleketler arası kabul gören CELTA derslerine iştirak sağlayarak sertifikalandırılması, çağdaş lisan öğretim yollarına ait yeterlilik artırılması hedeflenmeli.” dedi. Öğr. Gör. Dilek Batur, tekliflerini de şöyle sıraladı:

– Yalnızca dilbilgisi öğretmenin tersine, İngilizcenin bir irtibat aracı olarak öğretilmesi, 

– Farklı yaş ve marifet kümelerindeki öğrencilere ilgi ve motivasyon aşılamak için ders kitaplarının ve müfredatın içeriğinin nasıl ‘kişiselleştirilebileceği’ nin üzerinde durulması, 

– Ders gereçlerinin bu mevzularda eğitim almış kümeler tarafından hazırlanması, 

– Ulusal ve milletlerarası akreditasyon çalışmalarına öncelik verilmesi ve böylelikle standardizasyon sağlanması ve 4 marifetin de ders programlarına dahil edilmesi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.