Okul çağında beslenme alışkanlıkları diş sıhhatini nasıl etkiliyor ?

28.12.2023
30

Okul çağındaki çocukların yanlış beslenme alışkanlıklarının sebep olduğu sorunlar, beslenme yetersizliklerinin yol açtığı farklı şikayetlerle ve hastalıklarla kendini belirli ediyor.

Okul çağındaki çocukların yanlış beslenme alışkanlıklarının sebep olduğu sorunlar, beslenme yetersizliklerinin yol açtığı farklı şikayetlerle ve hastalıklarla kendini muhakkak ediyor. Okullarda atıştırmalık olarak tüketilen paketli besin ve içeceklerin pek birçoklarının çürük riskini arttırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir gerçek olmasına karşın bu şikayetle gelen hasta sayılarında bir azalma olmamasına vurgu yapan Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir okullardaki beslenme alışkanlıklarına dikkat çekiyor.

 Çocuklarda oluşan beslenme alışkanlıklarının diş sıhhati üzerindeki tesirlerine dair değerli açıklamalarda bulunan Çocuk Diş Hekimliği Uzmanı Dt. Nurgül Demir “Karbonhidrat varlıklı beslenme alışkanlıkları, ağız hijyeni alışkanlıklarının sağlanmasındaki eksiklikler, lokal yahut sistemik etkenler sebebiyle diş çürümeleri ile karşı karşıya kalıyoruz. Okullarda sıklıkla tüketilen çürük yapan besinler ve şekerle tatlandırılmış içecekler de çocuklarda çürüme riskini arttıran öteki faktörlerden. Bu durum maalesef çabucak hemen her gün kliniklerimizde karşılaştığımız önemli bir sorun haline geldi” dedi.

 Şekerle tatlandırılmış içecekler diş sıhhatini tehlikeye sokuyor 

Meyveli sodalar, kutu meyve suları, hazır kahveler, güç içecekleri üzere içeceklerin çocuklarda, ağızdaki çürük yapan bakteriler için değerli bir besin kaynağı olan şekeri yüksek oranda içerdiğini söyleyen Dt. Nurgül Demir “Şekerle tatlandırılmış içecekler, dişlerde çürük oluşması riskini arttırır. Birden fazla ebeveynin geçmişinde süt dişi tedavisi hikayesi yoktur lakin maalesef günden güne çocuklarda giderek artan çürük görülme sıklığı, bahsettiğim durumun vahametini gözler önüne seriyor. Bunun en göze çarpan sebebi, çocukların günlük olarak aldıkları rafine şeker miktarıdır” diye konuştu.

Gazlı içeriklerdeki tehlike

“Gazlı içeceklerin yapısındaki asitin ise şekerli içeceklerin ağız içinde çözünmesi ile ortaya çıkan asite nazaran, diş minesi üzerinde daha yıkıcı bir tesire sahip olduğunu vurgulamak gerekir” diyen Nurgül Demir “Okul çağındaki çocukların şekerle tatlandırılmış içeceklere erişim kolaylığının, içecek otomatlarının her yaştan çocuğun ulaşabileceği kadar yaygın olmasının bir sonucu olarak bu durumlar ile karşı karşıyayız. Beslenmelerini okulda yapan çocuklarda bu içeceklerin tüketimlerinde meydana gelen artış, çocukların tükettiği süt ölçüsünün giderek azalmasına sebep olarak; bedene kalsiyum girişini düşürüyor.  Çocuklarda çürük oluşma riskinin düşürülmesi için ağız hijyeni sağlama alışkanlıklarının yanısıra çürük yapan beslenme alışkanlıklarından da uzak durmak gerekiyor. Bunun ardından ‘Antikaryojenik’ yani ‘çürük yapan olmayan’ besinleri tüketmek de büyük değer taşıyor. Bu noktada meskende ebeveynlerin denetiminde idame ettirilebilen beslenme alışkanlıklarına ek olarak, okuldaki beslenme alışkanları için de kesinlikle ebeveynler yönlendirici olmalı ve çocukların okulda yapılan her orta öğünden sonra ağızlarını suyla çalkalamaları yahut çokça su içmeleri sağlanmalıdır.

 Minikler için Beslenme çantası teklifleri;

  1. Elma, kereviz sapı ve havuç; gevrek yapısıyla çocukların okulda diş fırçalayamadıkları vakitlerde diş yüzeylerinin bir ölçü temizlenmesini sağlayabilir.
  2. Kalsiyum ve fosfor içeriği bakımından peynir ve yoğurt, diş minesinin hasar görmüş bölgelerinin onarılarak, tekrar güçlenmesine yardımcı olur. Seçilen eserlerin ‘şeker ilavesiz’ olmasına dikkat edilmesi gerekir. Yoğurt, dilimlenmiş mevsim meyveleri ile tüketilebilir.
  3. Lahana, ıspanak ve brokoli üzere yeşil yapraklı sebzeler, vitamin ve mineral içeriği zenginleşmiş tükürük imalini sağlayarak; ağız içinin temizlenebilirliğini arttırır ve diş sıhhatini korur.
  4. Ay çekirdeği, badem ve ceviz üzere kuruyemişler içerdikleri mineraller ile dişleri korur, asit atakları ile hasar gören diş dokularının onarılmasına yardımcı olarak, güçlendirir.
  5. İçecek olarak, günlük süt, ayran, taze sıkılmış ve katkısız meyve suları tercih edilebilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.