Ağız hijyenindeki püf noktalar neler? Dişlerin ortasında ara fazlaysa arayüz fırçası, azsa diş ipi!

03.01.2024
24

Sağlıklı bir ağız için gerçek bakım rutini, yanlışsız teknikler ve araçların kullanımını içeriyor. Diş fırçalama, en temel adım olsa da gerçek teknikle yapılmadığında istenilen paklığı sağlayamadığını kaydeden Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nihal Bahar, “Doğru olan diş etinden dişe yanlışsız 45 derecelik açıyla fırçalanmasıdır. Dış kısımları fırçaladıktan sonra iç kısımları unutmuyoruz. Fırçalama için ülkü mühlet 2-3 dakikadır.” dedi.

Sağlıklı bir ağız için yanlışsız bakım rutini, yanlışsız teknikler ve araçların kullanımını içeriyor. Diş fırçalama, en temel adım olsa da gerçek teknikle yapılmadığında istenilen paklığı sağlayamadığını kaydeden Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nihal Bahar, “Doğru olan diş etinden dişe hakikat 45 derecelik açıyla fırçalanmasıdır. Dış kısımları fırçaladıktan sonra iç kısımları unutmuyoruz. Fırçalama için ülkü mühlet 2-3 dakikadır.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Üsküdar Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nihal Bahar, ağız ve sıhhatinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini kıymetlendirdi.

İdeal ağız bakımı nasıl olmalı? 

İdeal ağız bakımının ana ögelerinden birinin diş fırçalama olduğunu kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Nihal Bahar, “Diş fırçalamayı birden fazla vakit bildiğimizi sanıyoruz, hakikat teknikle yanlışsız zamanlama ile fırçalanmadığı vakit tesirli bir temizleme sağlanmıyor. Bu da diş etinin iltihaplanmasına, diş eti çekilmelerine sebep oluyor.” dedi.

Doğru diş fırçalama nasıl olmalı?

Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nihal Bahar, hakikat bir diş fırçalama da kesinlikle diş etinden dişe gerçek yani pembeden beyaza hakikat olması gerektiğini söz ederek, şöyle devam etti:

“Sağ sol hareketi yaparsanız o hareket diş eti çekilmesine, diş minesine de ziyan verir, bu istemediğimiz bir durumdur. Yanlışsız olan diş etinden dişe yanlışsız 45 derecelik açıyla fırçalanmasıdır. Dış kısımları fırçaladıktan sonra iç kısımları unutmuyoruz. Fırçalama için ülkü müddet 2-3 dakikadır.”

Arayüz fırçası ve diş ipi nasıl kullanılır?

Diş ortalarındaki birikintileri uzaklaştırmak için arayüz fırçaları ve diş ipi olduğunu kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Nihal Bahar, “Bunları kullanabilirsiniz şayet dişlerin ortasında fazla uzaklık varsa arayüz fırçası, az ara varsa diş ipi kullanılabilir. Diş ipi kullanmak istediğiniz vakit kesinlikle öncesinde diş ipini iki orta parmağınıza dolayarak baş parmaklarınızdan dayanak alarak, diş etlerinize ziyan vermeden uygulayabilirsiniz. Lisan kazıyıcıları da kullanarak daha ayrıntılı bir ağız paklığı sağlayabilirsiniz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.