Anne adaylarına 10 kritik teklif !

03.01.2024
22

Hamilelik bayanlar için en heyecanlı ve bir o kadar da mucizevi bir süreç kuşkusuz. Lakin anne olmaya karar verdiğinizde doktorunuzla kesinlikle ön görüşme için randevu alın. Çünkü, ruhsal olarak hamileliğe ne kadar hazır olsanız da bebeğiniz ve kendi sıhhatiniz için yapmanız gereken çok kıymetli şeyler var; örneğin jinekolojik muayene olmak ve birtakım ömür alışkanlıklarınızı değiştirmek gibi!  

Hamilelik bayanlar için en heyecanlı ve bir o kadar da mucizevi bir süreç kuşkusuz. Fakat anne olmaya karar verdiğinizde doktorunuzla kesinlikle ön görüşme için randevu alın. Çünkü, ruhsal olarak hamileliğe ne kadar hazır olsanız da bebeğiniz ve kendi sıhhatiniz için yapmanız gereken çok değerli şeyler var; örneğin jinekolojik muayene olmak ve kimi ömür alışkanlıklarınızı değiştirmek gibi!    Acıbadem Ataşehir Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gülay Beydilli Nacak, anne adaylarının korunmayı bırakmadan 3-4 ay evvel hamilelik öncesi danışmanlık  almalarının son derece değerli olduğuna işaret ederek,   “Hamileliğin planlı olması bu sürecin daha sağlıklı geçmesini, ileride karşılaşılacak olan zorlukların daha kolay ve şuurlu atlatılmasını sağlıyor. Hamilelik öncesi danışmanlık ile anne ve bebeğin sıhhati optimize ediliyor, değiştirilebilir olan risk faktörleri önlenebiliyor. Ayrıyeten anne adayı sağlıklı hamilelik  koşullarını sağlamak konusunda bilgilendiriliyor, böylelikle anne ve bebek için en düzgün koşullar sağlanabiliyor” diyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gülay Beydilli Nacak, anne olmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken 10 kıymetli kuralı anlattı; değerli teklifler ve ikazlarda bulundu! 

Hamilelik öncesinde danışmanlık alın

Hamile kalmadan evvel; hamilelik öncesi kıymetlendirme, muayene ve tetkiklerin yapılması, varsa hastalıkların tedavi edilmesi, hamilelik öncesinde kullanmanız gereken vitaminler ve ilaçların belirlenmesi için kesinlikle hekiminizle görüşün. Çünkü diyabet, hipertansiyon, tiroit hastalıkları ile sağlıklı kiloda olmamak üzere birçok sorun, doğurganlık ve hamilelik sonucunu etkileyebiliyor. Hasebiyle bu sorunların hamilelik öncesinde en düzgün formda tedavi edilmeleri gerekiyor. Hamilelik öncesindeki değerlendirmede ayrıyeten aşılar gözden geçiriliyor, bağışıklık kıymetlendirilmesi yapılıyor, çeşitli tarama ve testler, gerekiyorsa cinsel yolla bulaşan enfeksiyon taraması yapılıyor. Bunların yanı sıra hamilelik öncesi yapılan pelvik muayene ile smear testi üzere testlerle hamilelik ve bebeğin sıhhatini etkileyebilecek pek çok faktör bedellendiriliyor. 

Her gün 400 mikrogram folik asit şart! 

Vücudumuzdaki hücreler sağlıklı büyümeleri ve gelişmeleri için B vitamini olan folik aside muhtaçlık duyuyorlar. Hamilelikten en az bir ay evvel ve hamilelik sırasında bedeninizde kâfi ölçüde folik asit bulunması, gelişmekte olan bebeğinizin beyninde ve omurgasında meydana gelebilecek büyük doğum kusurlarını (anensefali ve spina bifida) önlemeye yardımcı olabiliyor. Dr. Gülay Beydilli Nacak, “Bu nedenle gebe kalmadan evvel folat açısından varlıklı bir diyete ek olarak, her gün 400 mikrogram folik asit almayı ihmal etmeyin” diyor. 

Genetik danışmanlık önemli

Ailenizin sıhhat geçmişine dayanarak hekiminiz sizi genetik danışmanlığa yönlendirebiliyor. Ayrıyeten gebe kalmada zorluk, birden fazla düşük, bebek vefatı, evvelki hamilelik sırasında oluşan genetik bir rahatsızlık yahut doğum kusuru durumunda, genetik danışmanlık gerekiyor. Dr. Gülay Beydilli Nacak, “Taşıyıcıysanız, kendinizde bu hastalık yoktur, lakin bebeğinize aktarabileceğiniz bir gen değişikliğiniz vardır. Hem siz hem de eşiniz tıpkı genetik hastalığı taşıyorsanız, bebeğinizin bu tabloya yakalanma riski artıyor” diyor. Hamilelikten evvel test yaptırmanın bebeğinizin risklerini değerlendirmenize ve gebe kalma konusunda karar vermenize dayanak verebileceğini belirten Dr. Gülay Beydilli Nacak, “Kistik fibroz, spinal müsküler atrofi, talasemi ve kırılgan x sendromu, günümüzde sıklıkla taşıyıcılık taraması yapılan genetik hastalıkları oluşturuyor” bilgisini veriyor. 

Sigara ve alkolden uzak durun

Sigara ve alkol tüketimi; erken doğum, doğum kusurları ile bebek vefatı üzere birçok önemli probleme neden olabiliyor. Münasebetiyle sigara ile alkolü bırakmanız sizin ve bebeğinizin sıhhati için büyük kıymet taşıyor. 

Toksik hususlardan korunun

Hamilelik sürecinde ziyanlı kimyasallar, çevresel kirleticiler, kimi metaller, gübreler, böcek ilaçları, kedi yahut kemirgen dışkısı üzere toksik hususlardan kaçınmanız çok kıymetli.  Dr. Gülay Beydilli Nacak, bu kimyasallar ve toksik hususların erkek ile bayanların üreme sistemlerine ziyan verebileceğine işaret ederek, “Hamilelik, bebeklik, çocukluk yahut ergenlik periyodunda toksik hususlara küçük ölçülerde bile maruz kalmak çeşitli hastalıklara yol açabiliyor. Bunun sonucunda gebe kalmayı zorlaştırabiliyor” diyor. 

Sağlıklı kilonuza ulaşın 

Obezite sorunu yaşayan bayanlar hamilelik sürecinde; yüksek tansiyon, hamileliğe bağlı diyabet ve doğum travmaları üzere komplikasyon gelişimi, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kimi kanserler (rahim, göğüs ve kolon) dahil olmak üzere, birçok önemli hastalıklarda daha yüksek risk altında oluyorlar. Tam tersine düşük kilolu bayanlar da birebir riski taşıyorlar. Münasebetiyle obezite yahut düşük kilo probleminiz varsa, gebe kalmadan evvel sağlıklı kilonuza ulaşmanın ve bu kiloyu müdafaanın yolları hakkında hekiminizle konuşun.

Korunmayı bırakın 

Doğum denetim hapı kullanıyorsanız, yumurtlamanın olağana dönmesi birkaç ay alabiliyor. Hasebiyle gebe kalmayı düşündüğünüz tarihten itibaren ilacı bırakmanızda yarar var. Bu, bedeninizin birkaç olağan adet döngüsüne sahip olmasını sağlıyor. Hamilelikten evvel olağan döngülere sahip olmak, gebe kaldığınızda son adet tarihinin belirlemesine yardımcı olabiliyor. Spiralin ise çıkarıldıktan çabucak sonra doğum denetimi tesiri ortadan kalkıyor.

Aşılarınızı yaptırın 

Doğru aşıları yanlışsız vakitte yaptırmak sağlıklı kalmanıza ve bebeğinizi ömrünün birinci birkaç ayında kimi hastalıklardan korumanıza yardımcı olabiliyor. Kızamıkçık (Rubella) hamilelik sırasında size ve bebeğinize ziyan verebiliyor. Hasebiyle bağışıklığınız yok ise gebe kalmadan evvel aşılarınızı yaptırmayı ihmal etmeyin.  

Ağız ve diş sağlığınızdan emin olun 

Hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında sistemli diş denetimlerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. Çünkü kimi çalışmalar, diş eti hastalığı ile prematüre yahut düşük doğum yüklü bebeğe sahip olmak ortasında bir temas olduğunu gösteriyor. Dr. Gülay Beydilli Nacak, diş eti hastalığınız varsa hamilelikten evvel tedavi olmanızın sizin ve bebeğinizin sıhhat meselelerini önleyebileceğine işaret ederek, “Diş doktorunuza gebe kalmayı planladığınızı yahut hamilelik sırasında gittiyseniz, gebe olduğunuzu kesinlikle söyleyin” diyor. 

Zihinsel sıhhatinizi koruyun

“Ruh sıhhati; hayatla başa çıkarken nasıl düşündüğümüz, nasıl hissettiğimiz, nasıl davrandığımızdır ve fizikî sıhhatimiz kadar önemlidir” ihtarında bulunan Dr. Gülay Beydilli Nacak, kelamlarına şöyle devam ediyor: “Hamilelik hayatınızın en değerli devirlerinden birisidir ve süreci en sağlıklı formda geçirmek için hayatınız hakkında güzel hissetmeniz ve kendinize kıymet vermeniz gerekiyor. Herkes bazen kaygılı, üzgün yahut gerilimli hissedebiliyor. Lakin bu hisler geçmiyorsa ve günlük ömrünüzü etkiliyorsa uzman yardımı almayı ihmal etmeyin”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.